Centre numatomi atlikti biologiniai, sveikatos, migraciniai ruonių tyrimai, monitoringas. Iki šiol šių žinduolių gydymas vykdavo administracinių patalpų kabinete įrengus porą vonių.

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas mano, kad Lietuvoje gyvūnų gerovės užtikrinimo situacija yra nekokia ir ji mažai keičiasi nuo nepriklausomybės atgavimo, todėl jis pasidžiaugė naujuoju gyvūnų reabilitacijos centru.

„Naudojamės minimaliomis priemonėmis, skirtomis gyvūnų gerovės užtikrinimui. Dar didesnė problema su jų įgyvendinimu, kadangi visoms priemonėms yra reikalingos lėšos. Noriu pasidžiaugti šiuo projektu vien dėl to, kad tai - vienas esminių darbų, įgyvendinančių viziją, kad turime užtikrinti gyvūnų gerovę ne tik teisės aktuose, bet ir fiziškai“, - teigė M. Norbutas.

Pasak viceministro, įvairios šalys apink Baltijos jūrą jau ėmėsi priemonių ruonių apsaugai ir tai duoda rezultatų, tačiau Lietuvoje vis daugėja paliktų ruonių jauniklių.

Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė patikino, kad kiekvienais metais Lietuvos pajūryje randama daugiau nei 20 paliktų ruonių jauniklių, sužalotų ruonių ir paukščių. Didžiausią grėsmę jiems, anot O. Žalienės, kelia žvejyba, laivyba, fizinė ir cheminė jūros tarša, naftos produktų išsiliejimas, urbanizuotos Baltijos jūros pakrantės, klimato atšilimas.

Kaip teigė M. Norbutas, pastebimos neigiamos tendencijos ir su paukščiais.

„Kai kurios paukščių rūšys greitai nyksta, nes mažėja perimviečių ir žiemojimo vietų, didėja oro tarša. Šis reabilitacijos centras galėtų padėti spręsti šias problemas, reguliariai rūpintis gyvūnais, o atsitikus ekologinei nelaimei turėtume patalpas priimti gyvūnus ir juos išgelbėti“, - teigė aplinkos viceministras.

Kaip patikino M. Norbutas, centras nebus uždaras - visi norintys galės susipažinti su centro veikla ir sužinoti, kodėl ji svarbi kiekvienam žmogui.

Pasak O. Žalienės, sutartis su projekto rangovais jau pasirašyta, o centras turėtų būti atidarytas 2021 m. Projekto vertė - 3 mln. eurų. Aplinkos ministerija prie gyvūnų reabilitacijos centro prisidės beveik 1,4 mln. eurų.