Nauja trasa su penkiasdešimt unikalaus dizaino šviestuvų įrengta pėsčiųjų ir dviračių take nuo prekybos centro „Norfa“ iki įvažiavimo į BĮ Birštono miesto tvarkymo tarnybos teritoriją Škėvonių k.

„Tiek gyventojų, tiek kurorto svečių poreikiai didėja. Tad turime ieškoti pačių geriausių būdų ir galimybių, kad kurorto gamtinė aplinka būtų išnaudota kuo efektyviau, išsaugojant Birštono kraštui būdingą savitumą, o gyvenimo kokybė nuolatos gerėtų. Tad be naujos šviestuvų trasos su saulės moduliais planuojami ir kiti modernūs sprendimai, tokie kaip infrastruktūros gerinimas, sprendžiant pėsčiųjų ar asmenų su negalia saugumo problemas, rekreacinių zonų prie vandens įrengimas, atsinaujinačios energijos šaltinių įdiegimas bei daugelis kitų“, – pasakoja Birštono miesto merė Nijolė Dirginčienė.

Vienas iš naujos šviestuvų trasos projekto įgyvendintojų, „BIPA” inovacijų ir elektronikos skyriaus vadovas Elmantas Mickevičius įsitikinęs, kad ekologiškas apšvietimas sprendžia ne tik elektros vartojimo problemą. Jis taip pat mažina įrengimo kaštus, nes įrenginėjant tokius šviestuvus nereikalingi laidai.

„Ateityje apskritai visa infrastruktūra turėtų būti belaidė, nes laidinių sistemų tiesimas reikalauja papildomų žmogiškųjų resursų, projektinių kaštų, suderinimo ir laiko kaštų. Be to, ne visur infrastruktūra leidžia įrengti standartinius apšvietimo sprendimus. Tai, kad tokie sprendimai yra reikalingi įrodė ir šią žiemą snygio metu dėl virstančių medžių nutraukti elektros laidai, kai net 55 tūkst. namų ūkių liko be elektros. Tad pasikartojančios energetikos sprendimus turėtų diegti ne tik savivaldybės, bet ir patys gyventojai sistemingai pereiti prie savarankiškai pasigaminamos saulės ar vėjo energijos. Visas pasaulis modernizuojasi, esant poreikiui pajungiamas daiktų internetas ir tai kuo puikiausiai funkcionuoja”, – pasakoja „BIPA” inovacijų ir elektronikos ekspertas. Jis neabejoja, kad kartu su visų savivaldybių įsitraukimu ateinantį dešimtmetį Lietuva pasieks didelę pažangą tiek infrastruktūros sprendimuose, tiek žaliojoje energetikoje.

Foto: Organizatorių nuotr.

Pagal LR Energetikos ministerijos reformų ir investicijų rinkinį „Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo fondas: žalioji transformacija” (RRF) LR savivaldybėms numatyta išdalinti 2,225 mlrd. eurų žaliosios energetikos sprendimams. Iki vasario 16 d. visos suinteresuotos pusės, taip pat ir savivaldybės, gali teikti savo siūlymus dėl parengtų energetikos srities reformų, kurias planuojama finansuoti iš Ekonomikos atsparumo ir didinimo fondo.

Remiantis viešais Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, šiuo metu savivaldybės žaliosios energetikos klausimais dar tik yra pusiaukelėje – iš 100 galimų balų aukščiausias bendras vertinimas yra 55.