aizdais, kuriuose užfiksuotas tarsi į užribį nustumtas masyvus Kauno vadovo atminimas, kauniečiai dalijosi asmeniniuose socialinio tinklo „Facebook“ profiliuose. J. Vileišis „pastebėtas“ žingsniuojantis Rotušės aikštėje, tarp aplink išsidėsčiusių juodų prekybinių palapinių. Kas žino, gal pirmasis miesto burmistras nusprendė vengti didelių grūsčių ir dėl to žingsniuoja sau vienas pakampėmis rodydamas praeiviams tik skrybėlę, kyšančią iš už prekybinės palapinės viršaus. Tačiau net ir ją reikia pastangų pamatyti – tai įmanoma tik pakėlus akis į viršų nuo grindinio. Bet žinant posakį: žiūrėk, kas po kojomis, o ne į padangę, rizikuoti pavojinga – ypač kai tiek daug žmonių.

Būtent tokį – „paskendusį“ prekybinių palapinių apsuptyje su pašonėje stūksančiu mobiliu atliekų konteineriu, žengiantį ir žvelgiantį tolyn J. Vileišį aptiko žinomas Kauno gatvės fotografas Remis Ščerbauskas, mėgstantis sustabdyti akimirkas judrioje praeivių kasdienybėje. „Užkulisiai“, – šmaikštavo komentavusieji po įrašu, o fotografas pridūrė: „Tik pagal šiukšlių dėžę galima spręsti“. „Skulptūra – kaip rekvizitas, išstumia į sceną po švilpuko“, – akimis pamatytą (ne)pagarbą ir antraeilę svarbą pirmajam Kauno burmistrui per miesto gimtadienio šventę apibūdino kitas diskutuojantysis.

„Kaunas švenčia. Burmistras irgi“, – pasidalijusi nuotrauka su jau aptartu vaizdu, rašė dar viena kaunietė. „Jis apsaugotas nuo šventės šurmulio“, – šmaikštavo pamačiusieji tokį Kauno gimtadienio organizatorių pasirinkimą – paslėpti J. Vileišį tarp prekybinių palapinių.

Tiesa, jau sekmadienio vakarą Kauno vadovas buvo išlaisvintas nuo nematomumo – šoninių užsklandų nebeliko, tačiau bendrovės „Kauno švara“ mobilusis konteineris vis dar stūksojo prikrautas maišų su pošventinėmis atliekomis. Žengia pro šalį J. Vileišis lyg tvarką mieste koordinuodamas, gerai bent tai, kad aplinka pasirūpinta, ant grindinio styro viena kartoninė dėžė ir keletas kokteilinių šiaudelių ir maišelių atplaišų.

Foto: Kas vyksta Kaune

2017 metų liepos 6 dieną ant Laisvės alėjos grindinio priešais Centrinį miesto paštą pastatyta 2,4 metrų aukščio bronzinė pirmojo Kauno burmistro J. Vileišio skulptūra buvo oficialiai atidengta. Tačiau prasidėjus antrajam Laisvės alėjos rekonstrukcijos etapui, paminklas perkeltas į Kauno Rotušės aikštę.

Pirmasis Kauno burmistras Kauną iš apleisto rusų tvirtovės miesto pavertė šalies ekonomikos, kultūros ir politikos gyvenimo centru. J. Vileišiui dirbant burmistru (1921-1931 m.) Kaunas pasiekė europinį civilizacijos lygį. Jis buvo išstudijavęs užsienio šalių ūkį (Amerikos, Švedijos, Anglijos) ir Kaunui kėlė aukštą kartelę.

Kauniečiai, ar pastebėjote tarp palapinių žingsniuojantį J. Vileišį? Kaip vertinate tokį vietos pasirinkimą?