„Kiekvienais metais puoselėjame mūsų miestą, tačiau atsiranda žmonių, kurie nevengia niokoti atnaujintos infrastruktūros ar sukelti pavojų aplinkinių saugumui. Nuo šiandien visu pajėgumu pradėjus veikti vaizdo stebėjimo sistemai situacija keičiasi iš esmės, o gyventojai gali jaustis žymiai saugesni. Noriu pabrėžti, kad tikslas nėra nubausti pažeidėjus, priešingai, norime, kad gyventojai būtų sąmoningi ir pažeidimų būtų kuo mažiau. Visgi kaskart sutvarkyti ir atkurti nuniokotą infrastruktūrą greičiausiai kainuoja daugiau nei išlaikyti ir prižiūrėti vaizdo stebėjimo sistemą. Džiaugiuosi, kad visi gyvensime saugesniame ir gražesniame mieste“, – sakė Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda.

Anot Marijampolės savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Pauliaus Čepono, 2008 m. įrengtas vaizdo stebėjimo kameras pakeisti buvo būtina, kadangi jos buvo susidėvėjusios ir neatitiko šiuolaikinių standartų, o tokiomis kameromis užfiksuoti pažeidimai dėl prastos vaizdo kokybės kartais likdavo ir neišaiškinti.

Foto: Marijampolės sav.nuotr.

Valdomų vaizdo stebėjimo kamerų transliuojamą vaizdą stebės Marijampolės savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus operatoriai. O automatinė sistema be žmogaus įsikišimo fiksuos eisme dalyvaujančių transporto priemonių valstybinius numerius ir duomenis perduos duomenų centrui. Sistema patikrins, ar transporto priemonė turi galiojančią techninę apžiūrą bei yra apdrausta privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Nustačius pažeidimus duomenys bus perduodami į Administracinių nusižengimų registrą (ANR), kurio pagalba automatiškai suformuojami ir siunčiami pažeidimų protokolai. Sistemos suformuotus protokolus gaus ir naujų greičio matuoklių užfiksuoti pažeidėjai. Žmogaus įsikišimas bus reikalingas tik sprendžiant teisminius ginčus ar kitus neaiškumus, rašoma savivaldybės pranešime.

Vaizdo stebėjimo tinklo diegimo projektas įgyvendintas laikantis kibernetinio saugumo rekomendacijų. Vaizdo stebėjimo kameras sujungė uždaras šviesolaidinis tinklas, prie kurio prisijungti iš išorės ir taip perimti duomenis nėra galimybės. Fiziškai pažeidus šviesolaidžio tinklą bus gaunamas pranešimas su nurodyta pažeidimo vieta. Įdiegtas šviesolaidinis ryšys taip pat leido užtikrinti, kad vaizdo stebėjimo kamerų fiksuojamas vaizdas būtų perduodamas ypač aukšta vaizdo raiška ir be delsos.

Tuo tarpu vaizdo stebėjimo kamerų programinės įrangos dėka vaizdas stebimas tik viešose erdvėse, daugiabučiams ir gyvenamųjų namų valdoms įdiegtas privatumo filtras, kurio pagalba vaizdas nėra fiksuojamas.

Vaizdo stebėjimo sistema net nepradėjusi veikti visu pajėgumu, jau padėjo išaiškinti ne vieną nusikalstamą veiką, todėl tikimasi, kad netrukus Marijampolė taps dar saugesniu miestu.