Šiame name 1928–1940 m. gyveno visuomenės veikėjas, publicistas, teisininkas, Didžiojo Vilniaus Seimo dalyvis ir Rusijos valstybės dūmos narys Andrius Bulota su žmona Aleksandra Bulotiene. Sutvarkytas Bulotų sodybos namas bus perduotas Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejui pritaikyti visuomenės kultūriniams poreikiams. Planuojama įkurti Bulotų namus-muziejų – kultūrinę erdvę muziejinėms ekspozicijoms ir edukacinėms bei rekreacinėms veikloms. Restauruoto pastato atidarymas ir veiklos pristatymas planuojamas rugsėjo 18 d., vieno iš Europos kultūros paveldo dienų renginių – konferencijos „Bulotų namai atveria duris“ metu, pranešama Marijampolės savivaldybės tinklalapyje.

„Labai džiugu, kad pavyko išsaugoti ir restauruoti šį medinį paveldo objektą, senosios kartos marijampoliečių gerai žinomą pastatą – Bulotų namą, kuris taps dar vienu lankytinu objektu. Namas bus perduotas Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejui, kurio specialistai jau planuoja jo pritaikymą ir įveiklinimą. Marijampolė pasipuoš unikaliu, sutvarkytu, architektūrinę bei istorinę vertę turinčiu mediniu namu, kuriame bus išsaugotas ne tik čia gyvenusios, iškilios Lietuvos tarpukario asmenybės ir garsaus, gal kiek nepelnytai primiršto, mieste gyvenusio ir dirbusio advokato A. Bulotos atminimas, bet ir to laikotarpio istorinis kultūrinis palikimas“, – apžiūrėjęs atliktus darbus sakė Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Artūras Visockis.

Foto: Marijampolės sav.nuotr.

Tvarkybos darbai buvo pradėti dar 2017 m. vasarą. Darbai atlikti pagal atliktus istorinius, architektūros, konstrukcijų, medienos, polichromijos tyrimus, todėl pagal galimybes išsaugotas pastato autentiškumas. Kaip teigia darbus atlikusios UAB „Vidara“ atstovai, restauruojant pastatą pavyko išsaugoti ir autentiškas, ir vertingąsias savybes: nesudėtingo „L“ raidės formos su uždaru priengiu pirmo aukšto suplanavimą, fasadų puošybą – prieangio ornamentiką, vidaus ir fasadų įsprūdines duris, originalias patalpose esančias medines kampines spintas, dvispalvę keraminių plytelių dangą bei unikalias koklines krosnis ir kitus vertingus elementus. Tvarkant pastatą, atlikti stogo konstrukcijų ir perdangų, kaminų ir stogo dangos, fasado apkalimo lentų ir dekoro elementų, vidaus patalpų sienų ir lubų tinkuotų paviršių, išlikusių krosnių restauravimo ir remonto darbai. Siekiant pritaikyti muziejinei veiklai, įrengta moderni rekuperacinė vėdinimo sistema, pastatas pritaikytas patekti į vidų žmonėms su negalia – įrengtas įvažiavimo pandusas.

Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus planuoja, kad pastate bus įrengtos naujos modernios ekspozicijos, bus organizuojamos edukacinės veiklos, rengiamos konferencijos ir kiti renginiai, reprezentuojantys Marijampolės tarpukario istoriją ir kultūrą.

Foto: Marijampolės sav.nuotr.

Siekiant įveiklinti restauruotą Bulotų sodybos pastatą, sukurti šiuolaikišką ir patrauklų, interaktyvų kultūros paveldo pristatymą ir kultūros paslaugų įvairovę lankytojams, Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejus su Marijampolės savivaldybės administracija ir Lenkijos Suvalkų regiono muziejumi yra pateikę projektinę paraišką Interreg V-A Lietuvos-Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programai. Išlikusių architektūrinę ar istorinę vertę turinčių pastatų Marijampolėje nėra daug, todėl kiekvienas išsaugotas ir sutvarkytas pastatas – unikali galimybė pažinti miesto istoriją ir daugiau sužinoti apie čia gyvenusias asmenybes.