Šviesoforų valdymui užprogramuoti – transporto srautų stebėjimas

Naujojo šviesoforo pranašumas – 8 metrų aukštyje sumontuoti vaizdo davikliai, kurie fiksuoja artimas ir tolimas transporto priemones. Daviklių perduotą informaciją toliau apdoroja valdiklis, kuris atitinkamai reguliuoja šviesoforo signalus.

Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyrius informuoja, kad atlikus transporto srautų stebėjimą šviesoforus valdantis kompiuteris buvo užprogramuotas naudoti tris valdymo programas. Tiesa, šios programos gali būti perjungiamos tik ne piko metu. Piko metu visi šviesoforų signalų deriniai persijungia nuosekliai ir dega vienodą laiko tarpą. „Ne piko metu žalias signalas dega važiuojantiems Kauno ir V. Kudirkos gatvėmis. Šioms kryptims uždegamas raudonas signalas tik tuomet, kai šalutiniuose keliuose užfiksuojamos artėjančios transporto priemonės.

Kalbant apie papildomas sekcijas, jos uždegamos tik tuo atveju, jei nėra aktyvuotas pėsčiųjų perėjos pareikalavimas. Tokiu būdu pirmiausia yra užtikrinamas pėsčiųjų saugumas. Taip pat planuojame, kad artimiausiomis dienomis bus užbaigtas ir kryptinio pėsčiųjų perėjų apšvietimo įrengimas. LED šviesos diodus turintys šviesoforai taip pat dega žymiai ryškiau nei senieji, todėl signalai bus geriau matomi šviečiant net ryškiai saulei, o tai be abejo taip pat didina eismo saugumą.“, – išmanaus šviesoforo privalumus komentavo Savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis vyriausiasis specialistas Jonas Kurtinaitis.

Foto: Marijampolės sav.nuotr.

Išmaniųjų šviesoforų daugės

Naujosios, susisiekimo ministro patvirtintos, Kelių šviesoforų įrengimo taisyklės numato, kad siekiant užtikrinti – saugų eismą, šviesoforai turi veikti nuolat (dieną ir naktį). Šviesoforai gali būti išjungti arba paliktas geltonasmirksintis režimas tik tuo atveju, jeigu reikia sumažinti išmetamųjų dujų kiekį bei važiavimo per sankryžą trukmę ir jeigu tuo metu jos reguliuoti nebūtina. Išjungus šviesoforus kelio savininkas (valdytojas) privalo užtikrinti saugias eismo sąlygas.

Anot J. Kurtinaičio, savivaldybės administracija yra suplanavusi Marijampolėje įrengti ir daugiau išmaniųjų šviesoforų: „Esame pradėję reikalingas procedūras, kad išmanusis šviesoforas būtų įrengtas Vilkaviškio, Tarpučių ir Mokolų gatvių sankryžoje. Kol kas sunku pasakyti, kada šioje sankryžoje bus įrengtas naujas šviesoforas, tačiau tikimės, kad statybos darbai bus pradėti dar šiais metais“.