Gegužės 21 d. Didžiosios Britanijos ambasadorės Ukrainoje M. Simmons paskyroje paviešinta žinutė su tokiu tekstu [pateikiame vertimą iš anglų į lietuvių kalbą]: „Ukrainos istorijos knygų deginimas nėra denacifikacija. Tai – priešinga jai. #RusijosAgresija“. Žinutė papildyta nuotrauka, kurioje matomos į krūvą ant grindinio suverstos knygos apie Ukrainą, daugiausia – apie šalies istoriją [matomi knygų viršeliai rusų kalba – aut. past.].

Vos pasirodžius šiai žinutei, komentarų skiltyje užvirė diskusijos, o ambasadorė apkaltinta melagysčių skleidimu. Panašūs pareiškimai pakartoti ir kituose socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, „Facebook“.

Klaidinga žinutė. Deginamų knygų nuotrauka nebuvo padaryta 2019 m.
Foto: Ekrano nuotr.

Komentavę asmenys puolė dalintis įrodymais, kad pateikta nuotrauka nėra susijusi su vasario 24 d. Rusijos pradėta invazija į Ukrainą, nes internete galima rasti senesnių to paties atvaizdo kopijų. Rusijos palaikytojai dalinosi 2019 m. portale zen.yandex.ru pasirodžiusiu kelių pastraipų straipsneliu apie Kaliningrado srityje vykusį performansą, kurio metu buvo deginamos knygos. Viršeliui panaudota ta pati nuotrauka, kuria „Twitter“ dalinosi M. Simmons, tačiau matomas vienas neatitikimas. Vietoje knygos, ant kurios rusiškai užrašyta „Ukrainos istorija“ žinutėje apie Kaliningradą toje pačioje vietoje matomas visai kitoks viršelis. Ant jo – angliškas užrašas „Fire Starting for Dummies“.

Klaidinanti žinutė. Joje panaudota šio įvykio neatspindinti ir redaguota nuotrauka
Foto: Ekrano nuotr.

Nors socialinių tinklų vartotojai teisingai įspėjo, kad ši nuotrauka buvo daryta ne šiemet ir su vasario 24 d. prasidėjusia Rusijos invazija nėra tiesiogiai susijusi, ji taip pat nebuvo daryta Kaliningrade vykdant performansą.

Portale zen.yandex.ru įkeltas atvaizdas – akivaizdžiai redaguotas, o matomiausios knygos viršelis pridėtas nuotraukų redagavimo programa. Apgavystę išduoda šalia gulinčios knygos. Visos jos – rusiškos, susijusios su Ukraina, o virš knygos, pavadintos „Fire Starting for Dummies“ matyti dar viena Ukrainos istorijos knyga, po ja – dar viena stora knyga, ant kurios matomas užrašas „Ukrainy“.

Dar vienas argumentas, kodėl zen.yandex.ru patalpintu tekstu negalima visiškai pasitikėti – jo autorius. Tai – ne profesionalus žurnalistas. Istorija pasidalino asmuo, pasivadinęs „всё зависит от контекста“ (liet. „viskas priklauso nuo konteksto“). Pažvelgus į vartotojo profilį galima rasti prieš 9 mėnesius patalpintą žinutę, kad šis asmuo ką tik pradėjo filologijos ir literatūros studijas. Taigi, pranešimu prieš tris metus pasidalino būsimas studentas.

Kaip buvo deginamos knygos Kaliningrade?

Vis dėlto, žinutė, kad Kaliningrade vyko akcija, kurios metu degintos knygos – teisinga. 2019 m. liepos 7 d. Miesto dienos proga vykdytas performansas, kurio metu praeiviams buvo dalinamos knygos, o dalis jų – deginama kibire. Apie šią akciją „Facebook“ paskyroje paskelbė rašytojas Borisas Bartfeldas. Žinutėje jis rašo: „Išėjau pasivaikščioti tarp menininkų, kai alėjoje priešais dramos teatrą pamačiau knygų krūvą – Chekhovas, Jerome‘as K. Jerome‘as, Markas Twainas. Trys mimai auksiniais kostiumais siūlė praeiviams knygas pasiimti sau. Su malonumu paėmiau Jerome‘o knygą, kad galėčiau stebėti performansą toliau. Pasiūlydami knygas praeiviams mimai parodė ir alternatyvą – knygų deginimą. Ant kelio buvo kibiras, kuriame jos buvo deginamos, pilnas pelenų ir sudegintų knygų <...>“.

Šalia žinutės pateikiama keletas kadrų iš performanso. Iš jų galima spręsti, kad analizuojamas paveikslėlis, kuriame matomos knygos apie Ukrainą, nebuvo darytas šio renginio metu. Kaliningrade knygos degintos ant grindinio pastatytame kibire ir suversta knygų krūva atrodė visiškai kitaip, nei paviešinta M. Simmons.

Kaliningrade performanso metu kibire deginamos knygos (2019 m.)
Foto: Ekrano nuotr.

Atlikus detalesnę paiešką, internete galima rasti ir dar senesnių analizuojamo vaizdo kopijų. Jis pradėtas platinti dar 2014 m. Pavyzdžiui, platformoje ukrinform.ru galima rasti 2014 m. spalio 19 d. pasidalintu straipsniu, kuriam iliustruoti pasitelkta ta pati nuotrauka. Joje pavaizduotos knygos apie Ukrainos istoriją, nėra anksčiau minėtos knygos su užrašu „Fire Starting for Dummies“. Straipsnyje rašoma apie Krymo regione Simferopolyje galimai vykusį įvykį, kuomet knygos apie Ukrainą, surinktos iš vietos mokyklos, buvo sumestos į krūvą ir sudegintos priešais veiksmą stebėjusius mokinius (daugiau straipsnių apie šią įvykių versiją: pvz.1).

Straipsnyje taip pat nurodoma, kad Krymo Švietimo, mokslo ir jaunimo ministerija įvykį neigė.

Tikrinant Simferopolio įvykių versiją ir atlikus paiešką ukrainiečių kalba pagal raktažodžius „knygų deginimas“ ir „Simferopolis“ galima atrasti 2010 m. publikuotų straipsnių, kuriuose rašoma apie kovo 14 d. Simferopolyje vykusią prorusišką akciją, kurios metu degintos ukrainietiškos knygos (pav.1, pav.2).

Straipsniuose pateikta daugiau tos pačios apdegusių knygų krūvos nuotraukų. Vienoje iš jų, nufotografuotoje kitu kampu, matomos deginamos knygos, o priešais jas – išsirikiavę plakatu nešini akcijos dalyviai. Ant plakato matomas užrašas rusų kalba, reiškiantis „Gimtajai rusų kalbai – valstybinės kalbos statusą“.

„Youtube“ kanale „Telegraph 1+1“ taip pat galima aptikti 2010 m. kovo 16 d. įkeltą TV reportažą apie akciją, kurios metu į Lenino aikštę Simferopolio mieste karučiu atvežtos ir sudegintos Ukrainos istorijos knygos.

Ukrainietiškos knygos buvo deginamos 2010 m. kovą Simferopolyje, Kryme, vykusios akcijos metu
Foto: Ekrano nuotr.

Išvados

Didžiosios Britanijos ambasadorė Ukrainoje Melinda Simmons buvo neteisi, susiedama deginamų knygų atvaizdą su šiuo metu vykstančia Rusijos invazija į Ukrainą, tačiau neteisūs buvo ir tie, kurie tvirtino, esą nuotrauka daryta 2019 m. Kaliningrade vykusio meninio performanso metu. Iš tiesų, ši nuotrauka atspindi 2010 m. įvykius, kai Krymas dar priklausė Ukrainai. 2010 m. kovo 14 d. Simferopolio mieste [šiuo metu – autonominės Krymo respublikos sostinė – aut. past.], Lenino aikštėje, vykdyta akcija, kurios metu degintos Ukrainos istorijos knygos.