Rašoma: „Italijos laikraštis „Il Tempo“ praneša, kad institutas sumažino mirusiųjų nuo COVID, o ne su COVID skaičių nuo 130000 iki mažiau nei 4 000“.

Ši melagiena naudojasi klaidingai interpretuojama naujausia Italijos nacionalinio sveikatos instituto atlikta detalia COVID-19 mirčių analizė – joje aprašoma, kokių gretutinių ligų turėjo mirę pacientai. Analizuojamos 130468 mirtys, kurios buvo užregistruotos iki 2021 m. spalio 5 d. (dabar šis skaičius jau didesnis).

Klaidinanti žinutė
Foto: Ekrano nuotr.

Vienoje ataskaitos dalyje apžvelgiami 7910 žmonių, mirusių nuo COVID-19 ligoninėse, atvejai, ir ieškoma dažniausiai pasitaikančių gretutinių ligų. Teigiama, kad 2,9 proc. mirusių neturėjo jokių gretutinių ligų, 11,4 proc. sirgo viena, 18 proc. – turėjo bent dvi gretutines ligas, o 67,7 proc. – turėjo tris ar daugiau. Tai buvo širdies ligos, 2 tipo diabetas, nutukimas ir autoimunines ligos.

Čia ir atsirado sąmokslo teorijų skleidėjų informacijos iškraipymas – 97,1 proc. visų mirčių turėjo vieną ar daugiau gretutinių ligų, o likę 2,9 proc. neturėjo jokių gretutinių ligų.

Reaguodamas į platinamą melagieną, spalio 25 d. Nacionalinis sveikatos institutas išplatino pranešimą, kuriame patikslino, kad gretutinės ligos yra rizikos faktorius sunkiau sirgti arba net mirti nuo COVID-19, o jų analizė tai tik patvirtina.

Remiantis šiuo išaiškinimu, „Melo detektorius“ konstatuoja, kad laisvaslaikrastis.lt pateikė melagingą informaciją.