Viešoje feisbuko grupėje „Lietuvos Šeimų Sąjūdis“ buvo pasidalinta TV3 žinių reportažo segmentu., kuriame sakoma, kad po medikų vakcinacijos jau praėjo 8 mėnesiai, o jų kraujyje esančių antikūnų kiekis mažėja. Asmuo, pasidalinęs segmentu, pridėjo ir tokį komentarą: „"Medikai nerimauja dėl rudens, ir prašo trečios vakcinos dozės. Kai kuriems po pirmojo skiepo praėjo jau aštuoni mėnesiai, ir antikūnų kiekis kraujyje krenta". Tai kaip suprantu... be "dozės" kas aštuonis mėnesius, pasiskiepyję nebegalės gyventi“, – rašo asmuo.

Komentatoriai skubiai ėmė lyginti vakciną nuo COVID-19 su narkotikais, kiti ėmė tai vadinti fašizmu. Visgi šiam įrašui reikėtų daugiau konteksto.

Klaidinanti informacija
Foto: Stop kadras

Nuo rugpjūčio Lietuvoje buvo pradėta vakcinacija trečia vakcinos nuo COVID-19 doze. Tiesa, ją kol kas gauna tik sunkiai sergantys žmonės bei tie, kurių imuninė sistema dėl ligos yra slopinama, tad ir vakcinos nesukuria tokio stipraus imuniteto, kaip sveikiems asmenims. Dėl kitų gyventojų vakcinacijos trečia doze kol kas dar nėra priimta jokių oficialių sprendimų.

Ministerijos atstovai po truputį jau pradeda kalbėti, kad galbūt spalį trečios dozės galėtų sulaukti daugiausiai rizikingų kontaktų savo darbe turintys asmenys, tai yra medikai ir mokytojai. Medikai jau kurį laiką garsiai kalba, kad trečią dozę gauti norėtų kuo greičiau.

Moksliniai tyrimai rodo, kad po antrosios vakcinos nuo koronaviruso dozės praėjus kuriam laikui, apsauginių antikūnų kiekis gali sumažėti. „Tas sumažėjimas yra visiškai natūralus. Galėčiau pasakyti, kad mes kalbame apie trečią skiepą, tiksliau – turėtume kalbėti apie sustiprinančią vakcinos dozę. Kadangi yra skiepijamos „negyvos“ vakcinos, skiepijant visas tokias vakcinas būtina mažiausiai du kartus žmogų skiepyti. Tai yra pirminis skiepijimas – tos dvi dozės, trys iš Lietuvoje skiepijamų vakcinų, arba viena doze, jei tai yra „Johnson & Johnson“ vakcina. Tai yra pirminis skiepijimas. Ir praėjus kuriam laikui po pirminio skiepijimo, būtina įskiepyti sustiprinančią dozę“, – laidoje „Delfi rytas“ pasakojo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Usonis. Profesorius teigė, jog yra įgyta didžiulė patirtis skiepijant vaikus, suaugusius asmenis.

„Ne išimtis ir vakcinos prieš koronavirusą. Paskiepijus žmones imuninis atsakas palaipsniui silpsta, tai visiškai natūralu. Ir po kurio laiko yra būtina ta sustiprinanti dozė. Klausimas – po kiek laiko. Ir čia didžiausios diskusijos yra. Bet čia vėl reikėtų prisiminti žinomą patirtį ir teoriją – diapazonas gali būti labai platus. Sakykime, lyginant, pavyzdžiui, su kokliušo vakcina, įskiepijus pirminę dozę, imuninis atsakas ir jos trukmė svyruoja nuo 5 iki 7 metų“, – laidoje tikino profesorius V. Usonis. Jis teigė, jog dabar reikėtų kalbėti apie aiškų laiką – kada anksčiausiai galima skiepyti sustiprinančią vakcinos dozę. „Ir čia minimas trijų, keturių ar penkių mėnesių terminas. Arba tai apie ką Lietuvoje šnekame – po 6 mėnesių, užbaigus pirminio skiepijimo kursą, arba po 6 mėnesių persirgus būtų labai gerai turėti galimybę įskiepyti sustiprinančią dozę“, – laidoje „Delfi rytas“ aiškino profesorius. V. Usonis teigė, jog jei sustiprinančios vakcinos dozę matuojame antikūnų testo rezultatais, labai svarbus yra minimalus apsauginis lygis.

„Jeigu antikūnų yra daugiau nei minimalus lygis, jie veikia. Nelabai svarbu, kiek daugiau. Tas svarbu kalbant apie imuniteto trukmę. Aišku, jeigu antikūnų yra daugiau, galime tikėtis, jog jų mažėjimas užsitęs ilgesnį laiką, lyginant su tais žmonėmis, kurie antikūnų turi mažiau. Tačiau kitų vakcinų praktika sako, kad galbūt galėtume net nematuoti tų antikūnų prieš skiepijant sustiprinančią dozę, nes jeigu žmogus antikūnų turi ir mes jam įskiepysime vakciną, mes jam nieko nepagadinsime, sužadinsime antrinio tipo imuninę reakciją. Ir tai pasitarnaus tvaraus ir ilgalaikio imuniteto ir imuninės atminties susiformavimui“, – teigė profesorius.

Tokia pastiprinanti dozė skiepų pasaulyje nėra naujiena: štai išsityrus, kad nebeturite tymų antikūnų, galia pasiskiepyti nuo tymų dar kartą.

Klaidinga skiepus lyginti su narkotikais ar teigti, kad žmonės negalės gyventi be trečios dozės skiepų.

Šaltiniai:

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/profesorius-usonis-tikisi-kad-trecia-vakcinos-nuo-koronaviruso-doze-visi-prades-gauti-metu-pabaigoje.d?id=87904769
https://koronastop.lrv.lt/lt/vakcina