Nėra vaikų? Be problemų! Mes kelis turime. Išsinuomok vaiką ir patirk tėvystę nauju būdu.
tinklapis „Rent a Child“

Atsidarius tinklapį „rent-a-child.com“ patenki į erdvę, kur gali pasirinkti vaiką lietuviškais vardais. Gali rinktis pagal amžių, nuotrauką. Rašo, kad tai yra norvegų įmonė, kuri bendradarbiauja su Lietuvos įvaikinimo ir „Blokchain“ agentūra.

„Blockchain“ yra modernus finansų ir IT technologijų terminas. Valstybinės lietuvių kalbos komisija siūlo vartoti terminą – blokų grandinė. Tai finansų ir IT technologija, ji apibrėžiama kaip decentralizuota vieša transakcijų saugojimo sistema.

Jei paspaudi ikonėlę kontaktai, siūloma užpildyti formą. Taip pat nurodoma, kad bendradarbiaujama su „Lietuvos įvaikinimo ir „Blockchain“ agentūra“, prie kurios publikuojamas Kauno herbas, ir nurodoma, kad bendradarbiaujama su Vaikų informacijos departamentu.

Kilmė

Kada turėtų suveikti saugikliai

Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius paaiškino, kaip reikėtų įsivertinti, ar tas tinklapis, kurį matai, yra sukurtas tikrai informacijai teikti.

Pasak jo, pirmas dalykas, kurį reikėtų pasižiūrėti, yra puslapio amžius. Taip pat galima patikrinti, kas yra puslapio adminai, jeigu jie yra matomi.
„Jeigu jie yra matomi, tai žiūri, ar jie nėra naujai sukurti profiliai, nes dažniausiai būna taip, kad susikuria naują profilį, o paskui su tu profiliu kuria naują puslapį – tam, kad paslėptų savo asmenybę.

Visais atvejais, jeigu tai yra tikras ir realus daiktas, yra dar ir interneto puslapis su kontaktais, kuriuose yra telefonas ir emailas, ir fizinis adresas, kur galima prisistatyti. O jeigu tokie dalykai neegzistuoja, tai automatiškai tai yra „fake news“ (melagingos žinios), ir feikinis puslapis, į kurį nereikia kreipti dėmesio ir tiesiog ignoruoti. O jeigu manai, kad tai kenkia dar ir valstybei, tada rašyti pareiškimą policijai, ir tai padaryti lengviausias būdas yra per e-policiją“, – sakė M. Pareščius.

Tikrinant rent-a-child.com tinklapį nerandame nurodytų jokių realių kontaktų – nei telefono, nei fizinio adreso, nei e-mail'o, nei adminų. Nurodoma, kad jis sukurtas 2018 m. Taigi – atitinka visus eksperto nurodytus melagingo puslapio kriterijus.

  • Šaltiniai
  • https://rent-a-child.com/
  • http://www.vlkk.lt/konsultacijos/13043-2018-01-29-09-25-22
  • Kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius