Varšuvoje kalbą sakydamas Amerikos prezidentas D. Trumpas dar kartą patvirtino jo šalies įsipareigojimą NATO 5-ajam straipsniui.

Jis pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos „ne tik žodžiais, bet ir veiksmais yra pademonstravusios, kad mes tvirtai remiame“ 5-ąjį straipsnį – „bendros gynybos įsipareigojimą“.

Jis taip pat pridūrė, kad „žodžius lengva pasakyti, tačiau svarbu veiksmai“.

D. Trumpas buvo kritikuojamas už tai, kad per savo pirmąją kelionę į užsienį aiškiai nepatvirtino savo įsipareigojimo bendrai NATO šaliai gynybai, kai sakė itin svarbią kalbą NATO būstinėje Briuselyje.

Kaip žinoma, 5-asis NATO sutarties straipsnis numato, kad vienos Aljanso narės puolimas reikštų puolimą prieš visą bloką. Šis straipsnis paskutinį kartą buvo aktyvuotas po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro aktų.

Amerikos prezidentas taip pat pagyrė Lenkiją už tai, kad ji laikosi NATO duoto įsipareigojimo didinti išlaidas gynybai ir pabrėžė, kad „jūsų rodomas pavyzdys tikrai yra nuostabus“. Pasinaudodamas ta proga jis paragino ir kitas NATO nares didinti savo išlaidas gynybai.

Anot D.Trumpo, Lenkija „dabar yra viena labiausiai įsipareigojusių NATO aljanso narių“. Jis taip pat pridūrė, kad Lenkija „atgavo vienos iš pirmaujančių šalių pozicijų Europoje, kuri yra stipri, vientisa ir laisva“.

Lenkija yra viena iš penkių NATO narių, kurios gynybai skiria bent du procentus BVP.

„Šio didingo regiono piliečiams, Amerika nekantrauja plėsti mūsų partnerystę su jumis. Mes sveikiname stipresnius prekybos ir komercijos ryšius, jums plečiant savo ekonomikas ir mes esame įsipareigoję saugoti jūsų priėjimą prie alternatyvių šaltinių energijos tiekimui, kad Lenkija ir jos kaimynės daugiau niekada nebūtų laikomos įkaitėmis vieno energijos tiekėjo“, - ketvirtadienį Varšuvos Krasinskio aikštėje pareiškė D. Trumpas.

Į susitikimą atvyko vadovai iš 12 regiono šalių, esančių prie Adrijos, Baltijos ir Juodosios jūrų – iš tų šalių, kurias pastaraisiais metais stengiasi nuraminti Vašingtonas, pasiuntęs papildomus karinius pajėgumus į Baltijos šalis, Lenkiją, Rumuniją. Tačiau be būrio valstybių vadovų JAV prezidento pasiklausyti surinko tūkstančiai žmonių.

Likus kelioms valandoms iki renginio, kepinant saulei į Krasinskio aikštę Varšuvoje plūdo minios lenkų, mojuojančių savo šalies ir JAV vėliavomis. Dalis žmonių D. Trumpo pasirodymo laukė, tarsi į Varšuvą būtų atvykusi roko žvaigždė - JAV prezidentą ragino skanduotės.

Dėl JAV lyderio vizito buvo uždarytos dalis Varšuvos gatvių, ypač sostinės senamiestyje, o tūkstančiai pareigūnų patruliavo visame mieste – pagrindinėse gatvėse, sankryžose ir ant tiltų, esančių gerokai toliau nuo renginio vietos. Pačioje Krasinskio aikštėje darbo turėjo tiek Lenkijos policininkai, kariškiai, savanoriai, tiek JAV Slaptosios tarnybos pareigūnai, o ant aplinkinių namų stogų budėjo snaiperiai. Toks sujudimas patiko ne visiems lenkams.

„Pernai tokiu pačiu metu irgi buvo atvykęs JAV prezidentas. Tik kitas – Barackas Obama. Jis man labiau patiko. Dar ir todėl, kad renginys buvo surengtas gerokai toliau nuo mano darbo vietos – kitose upės pusėje, stadione, o dabar kažkoks košmaras“, – skundėsi viename senamiesčio barų dirbantis studentas Jacekas. Vis dėlto gerokai dar prieš D. Trumpo kalbą, jos pasiklausyti į centrinę aikštę atėję lenkai neslėpė ir gerų emocijų.

„Per vienerius metus į Varšuvą du kartus atvyksta du skirtingi JAV prezidentai. Sakyčiau neblogai“, – šyptelėjo Lenkijos ir JAV vėliavas laikanti mergina.

Tiesa, šalia aikštės, kur turėjo pasirodyti JAV prezidentas, pasirodė ir D. Trumpo kritikai. Keli šimtai protestuotojų, mojuojantys D. Trumpą kritikuojančiais plakatais, bandė prasiveržti pro gausias policijos pajėgas. Tačiau protestuotojams kelią užtvėrė ne tik pareigūnai, bet ir JAV bei Lenkijos vėliavomis ir pastarosios šalies lyderių portretais mojuojantys lenkai. Apsikeitę įžeidimais abiejų grupių šalininkai po kurio laiko kiek nurimo.

Į sceną žengus JAV ir Lenkijos prezidentams bei juos lydinčioms pirmosioms ponioms, minia juos pasitiko plojimais. Pirmoji kalbėjo Melania Trump, kuri padėkojo Lenkijai ir jos žmonėms. Ji ir pristatė JAV prezidentą.

"Nėra geresnės sąjungininkės, nei Lenkija. Amerika myli Lenkiją, JAV lenkus ir aš didžiuojuosi, gavęs jų paramą 2016-ųjų rinkimuose", - sakė D. Trumpas. Sulaukęs plojimų D. Trumpas netikėtai sulaukė ir švilpimo po to, kai paminėjo Lenkijos prezidentą Lechą Walensą.

JAV įsipareigojimų užtvirtinimas

Anot Lietuvos prezidentūros pranešimo, šis D. Trumpo vizitas „vertinamas kaip siekis parodyti ypatingą dėmesį Baltijos ir Rytų Europos šalių saugumui bei dar kartą išsakyti JAV įsipareigojimą NATO kolektyvinei gynybai“.

D. Trumpas į Lenkiją užsuko prieš Didžiojo dvidešimtuko šalių susitikimą Vokietijoje. Neabejota, kad šiuo susitikimu D. Trumpas planavo simboliškai įtvirtinti stiprius Vašingtono ryšius su Rytų ir Vidurio Europa bei JAV įsipareigojimus sąjungininkams.

Kai kurie ekspertai pabrėžė, kad iš D. Trumpo Europa pastaruosius pusę metų girdi itin keistus signalus ir nesulaukia akivaizdžios paramos.

Rytų Europos šalyse buvo kilęs nerimas, kai D. Trumpas per rinkimų kampaniją žadėjo pagerinti ryšius su Rusija ir menkino NATO, vadindamas Aljansą „atgyvenusiu“, o neseniai per vizitą Briuselyje neišsakė viešos paramos kolektyvinės gynybos principui.

Tačiau diplomatai taip pat atkreipia dėmesį, kad naujosios administracijos pareigūnų vizitai į regioną pastaruoju metu tapo ypač dažni. Gegužę Lietuvoje viešėjo JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, balandį Estijoje lankėsi Atstovų rūmų pirmininkas Paulas Ryanas.

Liepos pabaigoje Estijoje numatomas Baltijos šalių prezidentų susitikimas su JAV viceprezidentu Mike'u Pence'u. Vis dėlto pagrindiniu akcentu tapo visai neseniai suplanuotas D. Trumpo vizitas regiono lydere vadinamoje Lenkijoje.

Šis šalis jau daugelį metų yra tvirta ir ištikima JAV partnerė, politine ir karine galia remianti Vašingtoną. Būtent Lenkijoje yra dislokuoti keli tūkstančiai JAV karių, kurie yra NATO bataliono dalis. Lenkija yra įsigijusi JAV naikintuvų F-16 ir planuoja papildyti šių daugiafunkcinių orlaivių eskadriles.

Be to, Lenkija iš JAV įsigijo sparnuotųjų raketų, nutraukė kontraktą su Europos milžinu „Airbus“ dėl sraigtasparnių įsigijimo ir skelbia naują konkursą, kuriame, tikėtina laimės garsiuosius sraigtasparnius „Blackhawk“ gaminanti JAV bendrovė„Sikorsky“, kuri turi savo padalinį Lenkijoje.

D. Trumpo vizito metu Lenkija taip pat pasirašė ketinimų protokolą už 7,6 mlrd. Dolerių įsigyti priešlėktuvines gynybos sistemas „Patriot“. Varšuvai D. trumpo vizitas taip pat tapo proga pademonstruoti regioninę lyderystę kaip atsvarą Vokietijos ir Prancūzijos dominuojamam blokui Europos Sąjungoje.