„Po šaltojo sezono gyventojai nori atgauti energiją ir valgiaraštį papildyti vitaminais, tad įvairios daržovės tampa neatsiejama raciono dalimi. Pastebime, kad mūsų vartotojai vis labiau siekia pažinti įvairiausių daržovių pasaulį, atranda ir mėgaujasi naujomis rūšimis. Mes, savo ruožtu, esame parengę plačią ne tik tradicinių, bet ir mažiau įprastų daržovių pasiūlą, o „Romanesco“ žiediniai kopūstai sulaukia vis daugiau dėmesio“, – sako V. Juodkazienė.

Romanesco
Foto: Shutterstock

Maisto ekspertė pasakoja, kad „Romanesco“ kopūstai, palyginus su tradiciniais žiediniais kopūstais, yra minkštesnės tekstūros, išsiskiria subtiliu riešutus primenančiu skoniu ir dekoratyvinius augalus primenančia išvaizda – jų žiedyną sudaro tipine fraktalo forma išsišakoję žiedkočiai. Šie kopūstai puikiai dera su česnakais ar aitriaisiais pipirais.

Kaip ir brokolius ar kalafiorus, „Romanesco“ žiedinius kopūstus galima valgyti žalius, virtus garuose ar marinuotus, tačiau ypatingai skanūs jie būna kepti. Juos ruošti galima tiek keptuvėje, tiek orkaitėje – aukštesnėje temperatūroje ruošiama daržovė tampa stebėtinai saldi. Kaip tik todėl „Romanesco“ yra puikus karių ir kitų aštrių patiekalų priedas.

Buvo auginami kaip gėlės


Dėl ypatingos savo išvaizdos „Romanesco“ maistui Italijoje pradėti vartoti XVI amžiuje, o iki tol, regis, šie kopūstai buvo dažniau auginami kaip gėlės.

Romanesco
Foto: Shutterstock

Tiesa, anot maisto ekspertės, ši daržovė išsiskiria ne tik išvaizda, bet ir maistinėmis savybėmis: juose daug vitamino C, K, skaidulų ir mineralinių medžiagų. Šiuose kopūstuose gausu geležies, folio rūgšties kuri skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą organizme. Taip pat ir omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų ir daugelio kitų medžiagų. „Romanesco“ žiediniai kopūstai – lengvai virškinamos, nekaloringos daržovės, todėl juos mėgsta sveikos gyvensenos principais besivadovaujantys žmonės.

Norint išsaugoti kuo daugiau gerųjų daržovės savybių, vienas iš „Romanesco“ paruošimų būdų – kopūstą nuplikyti karštu vandeniu. Taip bus išsaugota ne tik ryškiai žalia spalva, bet ir skonis bei vitaminai. „Supjaustytus „Romanesco“ žiedinius kopūstus nuplikykite verdančiu vandeniu, o tada iškart pamerkite į šaltą vandenį. Taip paruošta daržovė puikiai tiks dėti į įvairiausias salotas“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Dar vienas „Romanesco“ paruošimo būdas – žiedinį kopūstą pakepti kartu su smulkintais česnakais, svogūnais, alyvuogių aliejumi ir druska bei pipirais. Tokiu būdu paruošta daržovė tiks ant sumuštinių ir skrebučių. Maisto ekspertė pabrėžia, kad ruošiant kopūstus svarbiausia jų nepervirti ar perkepti ir nepaversti į košę.

V. Juodkazienė sako, kad vienas iš populiariausių „Romanesco“ panaudojimų Italijoje – patiekimas su makaronais. Maisto ekspertė siūlo paprastai pagaminamą, tačiau nepaprastai skanų makaronų su „Romanesco“ žiediniais kopūstais receptą, bent trumpam nukelsiantį į Italiją.