Alfas Ivanauskas savo laidoje kalbino maisto technologę, VšĮ „Sveikatai palankus“ įkūrėją Ramintą Bogušienę.

Raminta Bogušienė
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Kada mes labiausiai norime šokolado?

Šokolado mes norime būtent tada, kai mes valgome nesubalansuotą maistą ir gauname daug tuščių kalorijų. Organizmas jaučiasi neturintis energijos, todėl reikia greitų angliavandenių. Bėgame šokolado. Ypatingai ofisuose pietų pertraukos metu visi geria kavą kartu su šokoladu ar pyragaičiu. Tai didelė problema, kad neskiriama laiko normaliai mitybai, normaliems pietums. Taip išsibalansuojame, trūksta energijos ir reikia greitųjų angliavandenių.

Kokie yra tie šokoladai?

Jei šokolade yra didžiausias procentas kakavos, visi puikiai žino, kad jis sveikatai bus palankesnis. Bet aš kaip maisto technologė galiu pasakyti, kad čia yra viena blogybė, kaip ir su kava. Kavos pupelės yra skrudinamos ir tuo metu susidaro akrilamidai. Labai svarbu, kad pupelės būtų kokybiškos bei neperskrudintos. O to vartotojas nepamatys ir tai nuo jo nepriklauso. Nors šokolade yra 99 % kakavos, negalima jo vartoti perteklinio kiekio. Tačiau toks produktas turės tik 1 g cukraus 100 g produkto. Bet ar toks šokoladas atstos saldumyną? Labai abejoju. Jis duos kartaus skonio, o mes jo gauname iš greipfruto, seniau gaudavome iš pelyno arbatos vaikystėje pas močiutes. O dabar kartumą mes laikome blogu skoniu. Valgydami kartų šokoladą mes laviname skonį, gauname energijos. Jis atlieka energijos davimo funkciją ir turi labai mažai cukrų. Bet ar jis atstoja tą efektą, kurį norime pasiekti valgydami šokoladą? Labai drįsčiau tuo abejoti.

Šokoladas
Foto: Shutterstock

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį perkant šokoladą vaikams?

Vaikai ir saldumynai yra neatsiejamas dalykas. Yra tokių šalių, kur saldainiai, kuriuose yra prizas – uždrausti. Jei renkatės tokį desertą, šokoladą atiduokite kažkam, kam jo labiau reikia, o vaikus pradžiuginkite žaisliuku, ne šokoladu. Tėvams reikėtų suprasti, kad vaikams patrauklios pakuotės nereiškia, kad produktas pagamintas sveikiau.

Kokį šokoladą rinktis, ir ko ieškoti jo etiketėje?
Foto: Shutterstock

Alfas laidoje gamino nepaprastai skanų azijietišką troškinį ir kvapnujį obuolių pyragą su graikiniais riešutais. Laidos pabaigoje uždavė klausimą gydytojui: „Kas atsitinka praradus dantį. Kiek ilgai galima delsti iki implantacijos?“