Štai knygos autorės patarimai, kaip vartoti žaliuosius kokteilius.

Gražina Gum

Kokteilių poveikis


Mes per dažnai valgome sunkiai virškinamą maistą. Tad gal leiskime sau pailsėti nuo maisto ruošos, o skrandžiui – nuo sunkaus virškinimo ir gardžiuokimės sveikais kokteiliais: gausime ir maisto, ir gyvos bei tikros energijos.

Tinkamai subalansuoti ir tam tikrais laiko tarpais vartojami kokteiliai suteikia organizmui reikalingų ir maistingų medžiagų. Tačiau virškinimo sistemai nelengva virškinti prastai dantimis sukramtytų žalėsių, tokių kaip petražolės, morkų lapai, dilgėlės ir kiti žalumynai. Taigi geriau šį darbą patikėti trintuvui. Reikia tik išmanyti, ką su kuo maišyti.

Vaisiuose, daržovėse ir žalėsiuose gausu ne tik mikroelementų, bet ir ląstelienos, kuri apvalo žarnyną kaip kempinė ir atkuria mikroflorą.

Žalėsiuose itin gausu chlorofilo bei kitų mums naudingų medžiagų, bet tik susmulkinti ar sumalti augalai maistingumą atiduoda kokteiliui.

Pasirinkite kurį nors savaitgalį praleisti tik su gardžiais, maistingais ir organizmą detoksikuojančiais kokteiliais. Tą dieną (ar dienas) reikėtų atsisakyti kito maisto, taip pat ir alkoholio, kavos, cukraus, miltinių ir gyvūninės kilmės produktų. Tada kur kas greičiau pajusite rezultatą ir užplūs energija.

Kiekvieną jums patikusį kokteilį galite susiplakti ir kada panorėję.

Žaliųjų kokteilių jėga


Žalieji kokteiliai yra puikus maistas dėl daugybės biologiškai veiklių medžiagų, be kurių tiesiog neįmanoma būti sveikiems. Tačiau mūsų organizmas nepratęs gauti šviežių žolių ir lapų. Taigi žalieji kokteiliai po truputį mus pratina prie žalumynų – organizmas gauna įvairiausių naudingų medžiagų iš augalų, kurių niekada tiek nesukramtytų ir juolab nesuvirškintų.

► Žalieji kokteiliai labai lengvai virškinami. Plakant žalių lapų ir vaisių ląstelės yra puikiai suskaidomos, dėl to organizmas gali lengviau įsisavinti maisto medžiagas. Pasak žaliųjų kokteilių kūrėjos ir išradėjos Viktorijos Butenko (Victoria Boutenko), maisto medžiagos iš tokių kokteilių pradedamos virškinti jau burnoje, o žarnyne jos tarsi kempinės atlieka valymo funkciją. Žarnynas tampa švaresnis ir atkuriama tinkama mikroflora, taigi kartu stiprėja imunitetas.

► Žaliuosiuose kokteiliuose gausu chlorofilo. Natūraliosios medicinos atstovai pastebėjo, kad chlorofilo molekulė yra labai panaši į žmogaus kraujo hemoglobino molekulę. Taigi organizmas šią medžiagą labai gerai ir lengvai įsisavina.

► Mitybos specialistai teigia, kad daugelis žmonių – ne tik visavalgiai, bet ir vegetarai – valgo per mažai žalumynų. Kasdien išgerdami 2–3 stiklines žaliojo kokteilio, pakankamai suvartosite žalialapių augalų.

Ar žinote?

Įvairių alergijų priežastis gali būti padidėjęs organizmo rūgštingumas. Sąnarių skausmas juntamas, kai rūgštys pakeičia sąnarinį tepalą ir dėl nepakankamos mitybos sąnarių kremzlės nusidėvi. Įvairias kvėpavimo takų ligas taip pat dažnai paskatina rūgštys. Jų pertekliaus kamuojami asmenys skundžiasi galvos skausmais, bloga nuotaika, energijos trūkumu, nerviniu išsekimu, jautrumu, taip pat nevaldomomis emocijomis, gyvenimo džiaugsmo praradimu, apatija, nuovargiu, atsirūgimu rūgštimi, vidurių užkietėjimu. Juos dažnai vargina nuolatinė sloga, ašarojančios akys, odos egzemos, skrandžio ir kitų vidaus organų negalavimai.

Tai vadinamosios civilizacijos ligos. O kokia visa to priežastis? Per mažai judame, valgome per daug ir per sočiai, gausus gyvūninės kilmės baltymų maistas rūgština organizmą, dažnas nevengia alkoholio, be saiko geria kavą, rūko ir patiria daug streso.

Organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyra, arba kas yra pH

pH (vandenilio jonų rodiklis) – tai dydis, nusakantis vandenilio jonų (H+) koncentraciją tirpale, tai yra tirpalo rūgštingumą ar šarmingumą. Svarbiausias yra kraujo pH, kurio norma yra nuo 7,32 iki 7,35. Net ir labai mažas (vos keliomis dešimtosiomis dalimis) šios normos pokytis paveikia organizmo elektrocheminius procesus, ir žmogaus sveikatai ima grėsti pavojus, todėl organizmas daro viską – gamina cholesterolį ir riebalus, ima iš kaulų kalcį, magnį ir kitus šarminius elementus, kad išlaikytų šią kraujo pH normą.

Jei žmogus maitinasi sveikai – valgo natūralų maistą ir praktikuoja sveiką gyvenimo būdą, organizmas lengvai palaiko normalų pH. Deja, šiandien daugelio žmonių dietoje vyrauja rafinuoti produktai – cukrus, balta duona ir baltų miltų gaminiai, baltieji ryžiai, nesveiki (hidrinti) riebalai (margarinas, tepieji mišiniai, aliejai), vartojama per daug gyvūninės kilmės baltymų. Visi šie produktai labai rūgština organizmą ir ilgainiui sukelia sveikatos sutrikimus bei lėtines ligas.

Ką galime pakeisti?

Pradėkite nuo žaliųjų kokteilių rytais. Tai padės organizmui pailsėti ir natūraliai apsivalyti – detoksikuotis. Daigai, vaisiai, žalėsiai, daržovės, ypatingi produktai, fermentuotas maistas padeda greičiau atkurti šarmų ir rūgščių pusiausvyrą. Štai kodėl žmonės, įtraukdami į savo mitybos racioną daugiau gyvo maisto, tampa gyvybingi, linksmesni, atranda gyvenimo džiaugsmą, norą judėti, sportuoti.

Daržovių kokteilis


½ pomidoro
¼ saldžiosios paprikos
½ saliero lapkočio
2 saulėje džiovinti pomidorai
¼ šaukštelio Kajeno paprikos
½ skiltelės česnako
5–8 petražolių šakelės

Viską sutriname trintuvu.

Toks gardus ir maistingas daržovių kokteilis labai tiks per pietus, kai valgomas pagrindinis dienos maistas.

„Riešutinė braškė“


1 ananaso skritinys
½ stiklinės braškių
1 bananas
2 šaukštai chia (ispaninių šalavijų) sėklų
1 šaukštas riešutų sviesto

Riešutų sviestą rinkitės pagamintą ne iš kepintų riešutų. Braškės tinka ir šaldytos. Viską sudedame į trintuvą, įpilame vandens, kad apsemtų, ir sutriname.

„Cinamoninė vyšnia“


½ stiklinės vyšnių
½ obuolio
2 šaukštai chia (ispaninių šalavijų) sėklų
1 šaukštelis medaus
½ šaukštelio cinamono
1 šaukštelis maltos peruvinės pipirnės (maca) šaknies

Viską sudedame į trintuvą, įpilame vandens, kad apsemtų, ir sutriname.
Tai puiki energijos ir vitaminų gausa.

„Šokoladinis imbieras“


1 bananas
1 apelsinas
2 šaukštai kakavos
¼ šaukštelio cinamono
1 šaukštelis medaus arba 2 datulės

Viską sutriname trintuvu.

Labai tinkamas kokteilis, kai norisi kavos su desertu. Bus pats tinkamiausias pavakarių gėrimas ir maistas.

Kokteilis su grūdais


1 obuolys
1 agurkas
¼ citrinos
2–3 šaukštai daigintų kviečių arba rugių grūdų
10 petražolių šakelių
5 krapų šakelės

Viską gerai sutriname trintuvu, įpylę vandens, kad apsemtų.

Šis kokteilis gausus B grupės vitaminų, chlorofilo ir medžiagų, reikalingų gerai inkstų ir šlapimo sistemos veiklai palaikyti.

Skanaus!

Daugiau receptų rasite naujojoje Gražinos Gum knygoje „3 dienų kokteilių programa + maistingų kokteilių receptai“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)