Prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė sako, kad avokadai – tai ne tik gausus vitaminų, mineralų ir sveikųjų riebalų šaltinis, bet ir gali padėti kovoti su įvairiomis ligomis, palaikyti gerą organizmo veiklą, rašoma pranešime spaudai.

„Avokaduose yra vitaminų C, K, E, B6, taip pat folio rūgšties, magnio, kalio, beta karotino ir omega-3 riebalų rūgščių, todėl jų įtraukimas į kasdienį maisto racioną padės užtikrinti didelį vitaminų kiekį organizme, pagerins savijautą, širdies darbą, be to, avokadų vartojimas mažina cholesterolio kiekį kraujyje“, – sako J. Sabaitienė.

Avokadai – neatsiejami nuo įvairiausių pusryčių patiekalų, iš jų gaminami padažai salotoms, makaronams, kruopoms. Avokadai puikiai dera su šokoladu, todėl yra naudojami net gaminant desertus. Visgi, tam, kad iš avokadų pasigamintumėte nepaprasto skonio patiekalų, reikėtų žinoti kelias jų laikymo, nokinimo ir gaminimo taisykles. „Iki“ atstovė dalijasi net 7 gudrybėmis, kurias pravartu išgirsti visiems avokadų mėgėjams.

7 gudrybės

Avokadą sunokinkite per 10 minučių. Jeigu avokadais norite mėgautis dabar pat, tačiau įsigijote iki galo neprinokusį avokadą – ne bėda. Suvyniokite avokadą į foliją ir padėkite ant kepimo skardos. Tuomet dešimčiai minučių įdėkite avokadą į iki 200 laipsnių įkaitusią orkaitę. Turėkite omenyje, kad taip „sunokinto“ avokado skonis gali šiek tiek pakisti, todėl geriausia tokį avokadą naudoti įvairiausiems padažams arba tiems patiekalams, kuriuose avokadas nėra pagrindinis ingredientas.

Laikykite avokadus su kitais vaisiais, kad greičiau sunoktų. Jeigu įsigijote iki galo neprinokusių avokadų, tačiau jų sunokinti neskubate – sudėkite avokadus į popierinį maišelį su obuoliais ir bananais ir kelioms dienoms juos palikite pastovėti kambario temperatūroje. Šie vaisiai turi daug etileno dujų, kurios natūraliai pagreitina kitų vaisių ir daržovių nokimo procesą, todėl avokadai sunoks daug greičiau.

Įvertinkite išvaizdą. Jei abejojate, ar avokadas jau tinkamas valgyti, kruopščiai apžiūrėkite. Tam, kad įsitikintumėte, kad avokadas prinokęs tobulai – nuimkite avokado kotelį ir pažvelkite po juo. Jei avokado apačia ryškiai žalia, tai reiškia, kad vaisius yra visiškai prinokęs ir tinkamas valgyti. Jeigu ruda – tikriausiai avokadas bus pernokęs.

Avokadai
Foto: Shutterstock

Naudokite citrinos sultis. Jeigu avokado nepavyksta suvalgyti iš karto arba receptui naudojate tik pusę avokado – likusią puselę įtrinkite citrinos sultimis, tuomet sandariai suvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą. Taip avokadas neparuduos.

Užšaldykite juos ledo kubelių indeliuose ir naudokite šviežiems kokteiliams gaminti. Kad avokadai dažnai naudojami gaminant įvairiausius kokteilius – ne naujiena. Tačiau J. Sabaitienė siūlo avokadus užsišaldyti. Tokiu būdu avokadų nereikės sunaudoti vos nusipirkus, be to, kokteiliui nebeprireiks ledukų. Avokadus nulupkite, supjaustykite kubeliais ir sudėkite į ledo kubelių formeles.

Avokadą naudokite kaip sviesto pakaitalą. Mėgstate kepinius, kuriuose naudojamas sviestas? Pakeiskite avokadą sviestu savo mėgstamuose saldėsiuose – nuo pyragaičių ir keksiukų iki tortų ir sausainių.

Užsiauginkite savo avokado medį. Avokadų galite užsiauginti ir namuose. Avokado kauliuką tereikia pradurti dantų krapštukais ir pakabinti virš indo su vandeniu. Kai iš kauliuko išaugs daigas – jį pasodinkite.