Nors daržovių kepimas ant grotelių nėra naujiena, turbūt tik retas žino, kad kai kurios jų keptos ne tik nepraranda savo naudingųjų savybių, bet priešingai – termiškai apdorotos tampa dar naudingesnės, teigiama atsiųstame pranešime.

Šviežios daržovės – ne visiems

Nors dauguma daržovių yra naudingiausios šviežios, valgyti jas dideliais kiekiais gali toli gražu ne visi, ypač tie, kurie turi skrandžio ar žarnyno problemų. Vis dėlto, kad ir kokios vertingos mūsų organizmui bebūtų, neapdorotos daržovės retai kada pakeičia pagrindinį patiekalą.

Pasak mitybos specialistės Indrės Trusovės, tinkamai keptos daržovės gali būti ne tik puikus garnyras, bet ir tapti pagrindiniu patiekalu bei įtikti net patiems įnoringiausiems skoniams. „Svarbu nenaudoti jokių riebių padažų, nepersūdyti, nekepti ant atviros ugnies ir nesudeginti. Trumpai apkepti kiekvieną daržovių pusę, tam. kad jos galėtų karamelizuotis, nevartyti“, – sako I. Trusovė.

Pasak specialistės, kepti ant grotelių galima praktiškai visas daržoves, pradedant salotomis ir baigiant morkomis: „Itin skanu grilyje kepti pomidorai, cukinija, baklažanai, burokėliai. Šiek tiek apkepti agurkai ar „Iceberg“ salotos itin paskanins patiekalą ir nustebins visus savo puikiu ir išskirtiniu skoniu. Taip pat galima kepti vaisius ar uogas. Braškių ir bananų vėrinukai, gardinti juoduoju šokoladu, gali atstoti puikiausią desertą“, – teigia I. Trusovė.

Pomidorai – sveikatos šaltinis

Nors dauguma daržovių didžiausią naudą turi šviežios, pomidorai yra išimtis. Juose esantis likopenas gali apsaugoti odą nuo kenksmingo ultravioletinių spindulių poveikio. Tai – unikalus gamtos vaistas nuo daugelio ligų: padeda įveikti depresiją, stiprina imunitetą, mažina širdies ligų tikimybę, gerina virškinimą, jaunina odą, gerina jos struktūrą, padeda numesti svorio, gerina kepenų veiklą, mažina susirgimo prostatos vėžiu tikimybę, taip pat užkerta kelią daugeliui kitų susirgimų.

Pasak mitybos specialistės, pomidorus sveika valgyti bet kuriuo sezonu, nebijoti žaisti įvairiausiais skoniais, juos kepti ar virti, mat likopenas geriausiai pasisavinamas būtent iš termiškai apdorotų pomidorų.

Jai antrina ir „Kietaviškių gausos“ agronomas, Lietuviškų daržovių auginimo ekspertas Nerijus Rakickas, sakydamas, kad pomidorų nauda yra vienareikšmiška, tačiau primena, kaip laikyti pomidorus, kad jie išsaugotų daugiausia naudingųjų savybių: „Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pomidorų nereikėtų laikyti šaldytuve, mat šaltyje jie pakeičia savo tekstūrą, praranda saldumą.“

Pasak pašnekovo, šaltyje sumažėja pomidoruose esančio cukraus ir rūgščių kiekiai. Be to, norint ilgiau džiaugtis šviežiais pomidorais, juos reikėtų laikyti kotelio randeliu žemyn. Taip pomidorai apsaugomi nuo oro ir bakterijų patekimo bei drėgmės išgaravimo.

Receptas iškylai

Grilio sezonui įgavus pagreitį, mitybos specialistė siūlo nebijoti eksperimentuoti, pagalvoti apie įvairias daržovių kombinacijas ir stingantiems idėjų siūlo išmėginti nesunkų receptą, kuris taip pat gausus likopeno.

Ant grotelių keptos daržovės

Daržovių iešmeliai

Reikės:

  • vyšninių pomidoriukų
  • pievagrybių
  • cukinijos
  • baklažano
  • medinių iešmelių

Marinatui:

  • 1 a. š. sojos padažo
  • 1 a. š. citrinos sulčių
  • 1 a. š. medaus
  • juodųjų pipirų
  • česnako skiltelės (smulkiai sutarkuotos ar išspaustos)
  • 1 a. š. alyvuogių aliejaus

Gaminimo eiga:

  1. Sumaišome visus marinatui skirtus ingredientus iki vientisos masės.
  2. Daržoves gerai nuplauname.
  3. Baklažaną ir cukiniją supjaustome nedideliais griežinėliais.
  4. Pievagrybių kepurėlių odelę atsargiai nulupame arba labai gerai nuplauname.
  5. Visas daržoves sudedame į dubenį ir apliejame marinate bei paliekame pasimarinuoti bent porai valandų.
  6. Išsimarinavusias daržoves mauname ant iešmelių (juos galime palaikyti prieš tai vandenyje, kad nedegtų).
  7. Likusį marinatą paliekame, juo apšlakstysime iškepusias daržoves.
  8. Kepame ant grilio kiekvieną pusę po kelias minutes.
  9. Itin skanu su rudaisiais ryžiais.

Skanaus!

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)