Moksliniai tyrimai rodo, kad vištos kiaušinis yra vienintelis produktas, kurį organizmas įsisavina iki 97–98 proc. Ne veltui jis laikomas baltymų įsisavinimo etalonu, rašoma atsiųstame pranešime.

Pati vertingiausia kiaušinio dalis yra trynys, jame yra beveik visos svarbiausios amino rūgštys. Be to, kiaušinio trynyje yra žymiai daugiau vitaminų A, D, E, B1, B2 negu mėsoje ar pieno produktuose.

Pažintį su kiaušiniu rekomenduojama pradėti dar kūdikystėje, pirmiausia nuo ne trumpiau kaip 5 minutes virto trynio, nes jis vertingesnis už baltymą. Pirmiems skonio bandymams pakaks ketvirčio, o kiek vėliau patartina valgyti po pusę geltonosios kiaušinio dalies.

Skaičiuojama, kad kiaušinyje yra net 13 vitaminų, tarp kurių A, В1, В2, В6, В12, taip pat tokių svarbių mineralų kaip fosforas, kalcis ar geležis, mikroelementų – jodo, vario, kobalto ir kitų.

„Visą kiaušinį į vaiko mitybos racioną rekomenduojama įtraukti jau nuo 9 mėnesio, o atšventus pirmąjį gimtadienį, per savaitę jau galima suvalgyti 2–3 kiaušinius. Kiaušinio baltyme yra lengvai pasisavinamų aminorūgščių, kurios reikalingos augančiam organizmui, smegenų veiklai. Aminorūgštys itin svarbios ir besivystančiam vaisiui, tai reiškia, kad kiaušinius į savo valgiaraštį vertėtų įtraukti ir nėščiosioms“, – sako Kauno kolegijos Technologijų fakulteto Viešojo maitinimo katedros vedėja Nijolė Vasiliauskienė.

Pasak mitybos specialistės, vaikų mėgstami kiaušinių deriniai yra patys įvairiausi. Vieniems patinka kiaušinis ir jo trynys be jokių priedų. Kiti vaikai prie kiaušinio neatsisako šviežių daržovių – agurkų, pomidorų, salotų ar netgi avokado. Išradingesni tėvai kiaušinį įsuka į daržovių košę, įmuša į mėsos ar žuvies masę arba kepa gardų omletą.

Vištų kiaušiniai

Bendrovės „Groward Group“ kiaušinių verslo vadovas Tomas Rumelaitis primena, kad renkantis kiaušinius verta atkreipti dėmesį į ant kiaušinių esančius skaičius. Kokiomis sąlygomis laikomos dedeklės vištos, rodo pirmasis ant kiaušinio esantis skaičius:

  • skaičius „1“ nurodo, kad tai laisvai (su galimybe išeiti į lauko aptvarus) laikomų vištų kiaušiniai;
  • skaičius „2“ – kad tai laisvai ant kraiko paukštidėse laikomų vištų kiaušiniai;
  • skaičius „3“ – kad tai narvuose laikomų vištų kiaušiniai;
  • 0 – kad tai kiaušiniai, kuriuos padėjusioms vištoms laikomos ekologiniame ūkyje.