Kaip gaminti, kad netektų nusivilti

Pasak „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, dažniausiai prekybos centruose parduodami 4-6 kilogramų kalakutai, bet jei šeima mažesnė, per šventinę vakarienę visą paukštį įveikti bus sunku.

„Jeigu kepto kalakuto mėsos po šventės lieka, ją galima panaudoti salotoms ir sumuštiniams, o jeigu matote, kad nesuvalgysite ir per porą dienų, rekomenduoju mėsą atskirti nuo kaulų ir užšaldyti. Vėliau, atšildžius, naudokite mėsą gaminant troškinius, blynelius, salotas ar suktinukus su lavašu“, – pranešime žiniasklaidai siūlo mėsos technologas.

Keptas kalakutas visada būna tikra stalo puošmena, bet kartais grožis prasilenkia su skoniu, ypač tuomet, kai mėsa pasirodo esanti kieta ar sausa. „Tam, kad taip nenutiktų, marinuoti kalakutą reikia apie 2-4 dienas, o marinatas priklauso nuo kiekvieno pasirinkto skonio. Kaip ir bent kokiai mėsai, marinatui reikalingas pagrindas – tai gali būti aliejus, majonezas, kefyras, jogurtas, garstyčios, o į jį pridedama norimų prieskonių bei prieskoninių žolelių. Galimas ir sausas marinavimas, bet jam reikia mažiausiai 4 dienų, taip pat paukštį galima marinuoti ir tiesiog sūrime. Tik verta nepamiršti, kad taip ruošiant kepimui kalakutą ar kitą didesnį paukštį, reikėtų nors du kartus per dieną mėsą pamasažuoti. Paskui svarbu kalakuto neperkepti – geriau į orkaitę jį dėti kepimo maišelyje ar pridengus folija, taip jis bus sultingesnis. Baigiant kepti paukštį reikėtų atidengti ir apskrudinti odelę aukštesnėje temperatūroje iki jums patinkančios spalvos“, – dalinasi patirtimi V. Nadzeika.

Svarbu ir kalakuto įdaras. Galima rinktis pjaustytas daržoves, pagardintas žolelėmis, taip pat kimšti jį malta mėsa, šviežiais ar konservuotais vaisiais, pagardintais razinomis ir riešutais. Mėsos technologas rekomenduoja pabandyti įdaryti kalakutą šviežiomis kriaušėmis su bruknių ar spanguolių uogiene arba trintomis uogomis su cukrumi.

Kalakutiena – baltymų šaltinis

Dažnai girdime, kad raudonos mėsos mūsų racione turėtų būti gerokai mažiau nei baltos. Gydytojai dietologė dr. E. Gavelienė sako, kad tai dėl to, jog skiriasi mėsos rūšys: „Kalakutiena priskiriama liesos mėsos rūšims, pagrindinė jos nauda – baltymai. Jeigu lyginsime kalakutieną su vištiena, tai abiejų krūtinėlių filė šimte gramų bus beveik tiek pat baltymų, o ir kitų reikšmingų didelių skirtumų tarp šios mėsos rūšių nėra. Kalakutiena įprastai yra švenčių maistas ir ji paįvairina įprastą mūsų baltos mėsos racioną.“

Gydytoja dietologė pasakoja, kad baltoje mėsoje, palyginti su kitomis mėsos rūšimis, yra mažesnis sočiųjų riebalų rūgščių kiekis, todėl ji sveikatai palankesnė. „Kalakutiena, vištiena, putpelių ar kurapkų mėsa yra priskiriama liesesnės paukštienos kategorijai, o štai antiena ir žąsiena – gerokai riebesnės. Renkantis, koks paukštis taps pagrindiniu šventinio stalo patiekalu, vertėtų atsižvelgti į savo sveikatos būklę, jausti saiką ir norimą mėsą ruošti be papildomų riebalų“, – pranešime pataria E. Gavelienė.

Siūloma išsikepti šventinį kalakutą su citrusiniais vaisiais ir žolelėmis – gardžiam kvapui, pasklidusiam po namus, tikrai nenusileis ir skonis.

Sviestui su citrusais ir žolelėmis reikės:

1 didelio apelsino;
1 didelės citrinos;
3 susmuklintų skiltelių česnako;
4 šaukštų susmulkintų šviežių šalavijų;
3 susmulkintų šviežių čiobrelių;
3 susmulkintų šviežių rozmarinų;
2 nubrauktų šaukštų druskos;
1 šaukštelio pipirų;
200 g kambario temperatūros nesūdyto sviesto.

Patiekalui reikės:

5 kg kalakuto;
3 didelių apelsinų;
1 citrinos;
9 rūgštesnių obuolių;
100 g šaldytų spanguolių;
1 česnako galvutės;
5 šakelių šalavijų;
2 šakelių rozmarinų;
5 šakelių čiobrelių;
Jūros druskos ir šviežiai maltų pipirų pagal skonį.

Gaminimo eiga:

1. Ruošdami sviestą, išspauskite citrinos ir apelsino sultis, supilkite į indą su žolelėmis ir sviestu, gerai išmaišykite. Indą su sviestu atidėkite į šalį.
2. Orkaitę įkaitinkite iki 220 laipsnių. Nuplautą ir nusausintą kalakutą guldykite ant grotelių, įdėtų į didelę kepimo skardą. Kalakuto vidų prikimškite susmulkintais apelsinais, citrina, 5 obuoliais ir žolelėmis.
3. Ranka atsargiai, po kalakuto oda visą mėsą (krūtinėlę, kojas ir kt.) ištrinkite paruoštu sviestu su citrusais ir žolelėmis. Svarbu, kad sviestu padengtumėte visą kalakutą po oda.
4. Krūtinėlę ir kojas pabarstykite druska ir pipirais. Kalakuto kojas suriškite.
5. Dėkite kalakutą su skarda į žemiausią orkaitės vietą, kepkite apie 30 minučių 220 laipsnių temperatūroje. Tada sumažinkite kaitrą iki 175 laipsnių ir kepkite 2,5-3 valandas. Šalia kalakuto kepkite pusiau perpjautus 4 obuolius (prieš tai išėmę sėklas), kol jie taps visai minkšti. Tada išimkite obuolius, šaukštu išgremškite minkštimą ir sumaišykite su spanguolėmis. Šią košę naudokite kaip pagardą prie kalakuto.

Skanaus!

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją