– Su vasariškų uogų derliumi prasideda ir uogienių gamyba. Kokias uogas rinktis uogienėms? Kurios yra vertingiausios?

– Visos uogos yra vertingos, nes turi ne tik angliavandenių, kurie suteikia energijos, bet ir vertingų skaidulinių medžiagų bei vitaminų. Geriausias pasirinkimas yra ekologiškos uogos, užaugintos pagal ekologinei gamybai keliamus reikalavimus, be cheminių medžiagų. Jei renkamės tiesiog miško uogas – mėlynes, avietes, tai taip pat puikus pasirikimas. Pirkėjams dažnai kyla klausimas, ar pirkti brangesnes, bet lietuviškas uogas? Tai galima sakyti, kad labai priklauso, ar lietuviškos uogos yra šviežiai surinktos, ar taip pat ilgą laiką prabuvusios šaldytuvuose, visą dieną laikytos ant saulės kaitros ir ne pirmo šviežumo. Žinoma, jei kalbame apie ekonominius aspektus, tai geriausia remti savo šalies ūkininkus ir pirkti sertifikuotas ekologiškas uogas.

Uogos
Foto: Shutterstock

Renkantis uogas svarbu atkreipti dėmesį į jų kvapą, spalvą, išvaizdą. Uogos privalo būti pakankamai subrendusios ir prinokusios, bet neištižusios. Pakuotėje atkreipti dėmesį, ar uogos yra švarios. Kvapas turėtų būti gaivus, šviežias, būdingas atitinkamos rūšies uogoms, be rūgimo, puvimo ar kitų pašalinių kvapų. Uogos turi būti sveikos, akivaizdžiai nepažeistos ligų, puvimo ar dėl kitų priežasčių nepradėjusios gesti, be suvytimo, pelėsio ir kitų gedimo požymių, žaliais, nesuvytusiais taurėlapiais, koteliais (jei juos turi).

– Kaip tinkamai paruošti uogienę, kad būtų ne tik skanu, bet ir sveika?

Uogienė, ypač iš ekologiškai užaugintų uogų, kad ir su daugiau cukraus, pagaminta namuose yra galimas pasirinkimas, tik svarbu vartoti su saiku, nes ne pats cukrus yra blogai, o jo perteklius. Uogienę iš esmės sudaro 50 proc. uogos, kita dalis – cukrus, ir, kad ji išsilaikytų, būtina išlaikyti santykį, tačiau kai šaldome, galime dėti minimaliai cukraus dėl skonio. Taigi geriausia, kad uogienė būtų keičiama į sveikesnį konservavimo būdą – šaldymą, kurio metu išsaugoma daugiau vertingų maistinių medžiagų, galima naudoti mažiau cukraus.

– Kiek laiko ir kur namuose laikyti virtą uogienę?

– Geriausia yra 1 sezono uogienė, gali būti laikoma tiesiog spintelėse, kur nepasiekia saulės šviesa.

– Prasidėjo ir vasarinis grybų sezonas. Lietuviai jau mėgaujasi ūmėdėmis, voveraitėmis. Kuo grybai naudingi mūsų organizmui? Kurie yra vertingiausi?

– Grybai nėra mitybos pagrindas, tai daugiau prieskonis, o ne pagrindinis maistas. Sveikos mitybos piramidėje juos priskirčiau prie daržovių, tačiau gaminimo procese tai daugiau prieskonis ir šventinis Kūčių stalo delikatesas. Grybai turi baltymų, angliavandenių, mineralinių medžiagų bei nedideliais kiekiais ir kitų maistinių medžiagų, tik jų pasisavinimas žmogaus organizmui sudėtingesnis. Pavyzdžiui, vaikams iki 3 metų grybai apskritai nerekomenduojami. Žinoma, jei mes kalbame apie grybus burokėlių sriuboje, troškinių ar mėsos maltinukų gardinimui, voveruškas ar baravykus su daug svogūnų, troškintus lydytame svieste, tai yra delikatesas. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad turėtume juos valgyti kartu su daržovėmis. Jei kalbame apie riebius grietinės, spirgučių padažus, tai reikia įvertinti, kad šiais laikais judėjimas yra ženkliai sumažėjęs ir riebalų, ypač sočiųjų, perteklius nėra palankus mūsų organizmui.

Grybai
Foto: Shutterstock

– Kaip paruošti grybus, kad juose išliktų daugiausia vitaminų? Geriau kepti, virti, ruošti garuose?

– Geriausias maisto ruošimo būdas – tausojantis – virtas, troškintas, o miško grybai verdami faktiškai visi. Tačiau su grybais yra truputį kitaip, jų skonis geriausiai atsiskleidžia pašalinus drėgmę, išdžiovinus grybus ir turbūt ne retas patvirtintų, kad virti koldūnai su džiovintais grybais yra skaniausiais Kūčių šventės delikatesas, kuriame skoninės savybės susipina ir atsiskleidžia geriausiu kampu. Pati nuolat naudoju džiovintus tėčio baravykus dedama ir praturindama skoniu į sriubas, troškinius, maltinukus.

– Ant kokių riebalų geriausia kepti grybus?

– Lydytas sviestas, nes atlaiko aukštas temperatūras, bet kaip prancūzai pasakytų – su sviestu skaniausia. Aš siūlyčiau sviestu pagardinti tik po to, kai apkepame lydytame svieste, taip nesusidarys kancerogeninės medžiagos, o skonis bus labai geras, nes lydytame svieste nėra baltymų, angliavandenių, o tik grynas riebalas, todėl skonį išgauti sunkiau su lydytu sviestu.

– Ar galima šaldyti grybus? Kiek laiko grybai gali būti užšaldyti?

– Aš pati šaldau tik virtus grybus mažomis porcijomis, dedu į troškinius. Jei turite gerą šaldiklį, galima laikyti metus, bet atėjus naujam sezonui geriausia šaldikius ištuštinti ir ruoštis naujam grybų ir uogų derliui.