Čypkė ir Nijolina – Velykinės kampanijos, vykdomos gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai”, herojės. „Šiais metais pasirinkome pozityvų kampanijos toną,” – pasakoja kampanijos koordinatorius Tomas Byčkovas. „Labai apsidžiaugėme, kai sužinojome, kad Lietuvoje yra globojamos vištos, kurios buvo išgelbėtos iš fermų. Čypkė ir Nijolina, prisijungę prie kampanijos parodė, kad šie paukščiai turi skirtingus charakterius, jausmus ir poreikius. Tikimės, kad vis daugiau žmonių atkreips dėmesį į vištų gerovę ir savo pasirinkimais parduotuvėse prisidės prie pozityvių pokyčių, kurie sumažins milijonų vištų kančią.”

Čypkė ir Nijolina
Foto: Organizatorių nuotr.

Kampanijos šūkis – Kiekviena višta pasakys – nesirink kiaušinių numeris trys! Jei norite parodyti solidarumą ir prisidėti prie gyvūnų gerovės standartų Lietuvoje gerinimo, galite taip padaryti šiais metais Velykiniam stalui rinkdamiesi alternatyviomis laikymo sąlygomis laikomų vištų kiaušinius.

Apsiperkant Velykiniam stalui, verta atkreipti dėmesį į kiaušinių žymėjimus:

0 nr. – ekologiški kiaušiniai
1 nr. – laisvai laikomų vištų kiaušiniai
2 nr. – ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai
3 nr. – narvuose laikomų vištų kiaušiniai

Išgelbėjo žmonių geranoriškumas

Nors šiuo metu abi vištos gyvena ne kaip dedeklės, o pilnavertės šeimos narės mylinčiuose namuose, taip buvo ne visada. Čypkė augo kaime pas ūkininkus, tačiau, vieną dieną jai susilaužius koją bešokant nuo laktos, buvo nuspręsta ją nužudyti. Toks vištos likimas nepatiko ūkininkų giminaičiui Lukui, „Tuščių narvų” savanoriui. Jis nuvežė Čypkę pas veterinarą, kur jai buvo atlikta kojos operacija, ir priglaudė gyventi pas save namuose. Šiuo metu Lukas studijuoja užsienyje, todėl Čypkę priglaudė kita šeima, kur ji susipažino su Nijolina.

Čypkė ir Nijolina
Foto: Organizatorių nuotr.

Nijolinos praeitis – baisesnė nei Čypkės. Nijolina atkeliavo iš pramoninio paukštyno, kur gyveno narve. Narvuose augančios vištos niekada nepamato saulės šviesos, neturi vietos net iškleisti sparnų.

Sumažėjus Nijolinos dedamų kiaušinių kiekiui, paukštynas ją pardavė apylinkėse gyvenantiems žmonėms, iš kurių rankų vištelė pateko į dabartinius namus. Dabartiniai šeimininkai jai parodė, jog gyvenimas yra daug daugiau nei ankštas narvas.

„Tuščių narvų pagalbos dėka, Čypkė ir Nijolina pirmą kartą žmonėms leidžia išgirsti apie vištų gyvenimo realijas iš „pirmų lūpų”. Jos, užgrobusios „Tuščių narvų” paskyras bei susikūrusios asmeninius socialinių tinklų profilius, drąsiai pasakoja apie narvuose gyvenančių vištų kasdienybę bei skatina žmones atsisakyti trečiu numeriu žymimų kiaušinių Velykiniu laikotarpiu.

Kaip prisidėti?

Jei norite prisijungti prie akcijos ir padėti užtikrinti, jog nei viena višta daugiau neturėtų patirti to, ką patyrė Nijolina, organizacija „Tušti narvai” skatina dažniau pamąstyti apie tai, iš kur atkeliauja pasirinkti kiaušiniai ir atkreipti dėmesį į vištų laikymo sąlygas.

Čypkė ir Nijolina
Foto: Organizatorių nuotr.


2020 metais Tuščių narvų užsakymu atliktoje visuomenės apklausoje paaiškėjo, jog net 87 % Lietuvos gyventojų mano, jog vištų laikymo sąlygos narvuose yra nepakankamai geros. „Tai yra labai geros naujienos,” sako T. Byčkovas. „Kiekvieną kartą padarius tokią apklausą, šis skaičius auga. Džiugu matyti, kad vis daugiau lietuvių atsižvelgia į vištų laikymo sąlygas.”

Daugiau informacijos apie kiaušinių žymėjimus bei Čypkės ir Nijolinos veiklą galite rasti https://www.tustinarvai.lt/VelykosBeKiausiniuNr3/