Daugelyje pasaulio šalių duona – tai būtinas patiekalų ingredientas, todėl nespėjus tą pačią dieną suvartoti viso kepalo, kiek apdžiūvusios riekelės atsiduria kitos dienos troškiniuose, pudinguose ar sriubose. Ši tradicija ypač ryški pietų Europos šalyse ir virtuvėse, tačiau dar mažai prigijusi Lietuvoje.

„Šiandien duona mums asocijuojasi su sumuštiniais, todėl daugelis net nebando atrasti kitų duonos panaudojimo būdų. Nors anksčiau į tai žiūrėjau skeptiškai, šiandien net ir padžiūvusias riekeles ar trupinius integruoju daugelyje receptų. Po šio atradimo jaučiuosi tarsi išmokusi tam tikros alchemijos, kuri padeda net paprasčiausius patiekalus paversti kažkuo ypatingu. Be to, taip ne tik užkertu kelią maisto švaistymui, esu motyvuota duoną vartoti atsakingai, bet ir taupau savo laiką bei pinigus“, – sako J. Steponavičiūtė.

„Gardėsio“ duonos produktų vystymo vadovas Tadas Aleknavičius tikina, kad pagrindinė duonos prikėlimo antram gyvenimui užduotis – pakeisti jos tekstūrą.

„Daugelis yra linkę manyti, kad apdžiūvusi duona – jau nebetinkama vartoti, tačiau tai netiesa. Visų pirma, galite duoną pakaitinti orkaitėje ar mikrobangų krosnelėje. Tokiu būdu duonoje esantis krakmolas suminkštėja ir ji trumpam tampa tarsi šviežia. Kitas variantas – atvirkščiai, išgarinti visą duonoje esančią drėgmę ir suteikti jai traškumo skrudinant ar pakepant keptuvėje. Trečias variantas – apdžiūvusią duoną naudokite kaip pagrindą kepiniams, nes tokia duona yra „ištroškusi“ drėgmės ir puikiai sugeria bet kokius skysčius, prisisotindama įvairiausių skonių“, – sako duonos ekspertas.

10 sumanių ir netikėtų būdų, kaip namuose panaudoti duoną
Foto: Organizatorių nuotr.

J. Steponavičiūtė dalijasi išsamia duonos panaudojimo atmintine – net 10 skirtingų būdų, kaip sumaniai prikelti duoną antram gyvenimui.

Duonos trupiniai – slaptas ingredientas

„Naminiai džiūvėsėliai ir duonos trupiniai yra gero virėjo slaptas ginklas. Anksčiau jie man atrodė neįdomus ir retai kur panaudojamas ingredientas. Tačiau iš tiesų duonos trupiniai gali būti naudojami visur – kaip sutvirtinanti medžiaga mėsos kukuliuose, kotletuose, jais galime gardinti sriubas, salotas. Galime užbarstyti ant daržovių apkepo ar ant itališko baklažano ir sūrio sluoksniuočio. Geriausia dalis tai, jog šie trupiniai paruošiami labai greitai“, – dalijasi J. Steponavičiūtė.

Šviesią duoną sudžiovinkite arba paskrudinkite, sutrupinkite rankomis arba smulkintuvu. Džiūvėsėlius sumaišykite su smulkiai tarkuotu kietuoju sūriu ir kepkite orkaitėje.

Duonos ir daržovių apkepas

Puikus receptas ne tik duonos likučiams „sunaikinti“, bet ir suvartoti šaldytuvo stalčiuje gulinčias pavytusias daržoves. Štai jums atsakymas, kaip iš nieko padaryti daug, maistingai ir skaniai.

Jums reikės: 3 riekių juodos duonos su saulėgrąžomis, 3 kiaušinių, ¾ stiklinės pieno, pusės brokolio galvos, didelės saujos šviežių špinatų, 1 vidutinės morkos, trečdalio poro arba nedidelio svogūno, 5 česnako skiltelių, druskos ir pipirų, 50 g sūrio, 2 v. š. alyvuogių aliejaus.

Keptuvėje su aliejumi pakepkite smulkintą porą, česnaką, morką, tuomet suberkite smulkintą brokolį ir dar pakepinkite, kol šis suminkštės. Duonos riekes supjaustykite kvadratėliais, suberkite į kepimo indą. Ant viršaus dėkite keptas daržoves. Atskirai išplakite kiaušinius, įmaišykite pieną, tarkuotą arba gabalėliais plėšytą sūrį, pasūdykite. Kiaušinių masę užpilkite ant daržovių ir duonos. Apibarstykite pipirais. Šaukite į orkaitę 30 minučių. Patiekite šiltą arba šaltą su mėgstamomis salotomis.