„Manau, kad esame tikrai sudėtingoje byloje, sudėtingoje situacijoje, bet komentuoti arba eskaluoti ją aš jaučiu tikrai daug apribojimų.

Todėl, kad kiekvienas pasisakymas šia tema arba kiekviena vieša diskusija šia tema gali galimai ir pakenkti, o ne padėti“, – Eltai ketvirtadienį teigė M. Navickienė.

Ministrė akcentuoja, kad visos šalies institucijos deda visas pastangas, kad vaikas būtų pargabentas į Lietuvą ir grąžintas motinai.

„Keliame sau vienintelį tikslą – visos institucijos, ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavaldume esančios – kad vaikas grįžtų į Lietuvą, kad būtų su mama. Ir tam yra dedamos absoliučiai visų institucijų didžiulės pastangos, žinant, į kokią valstybę vaikas buvo išgabentas“, – sakė M. Navickienė.

„Viliuosi geriausio, bet labai gerai įvertinu visus apsunkinimus, kurie pakeliui kyla“, – pridūrė ji.

Monika Navickienė
Foto: ELTA / Josvydas Elinskas

ELTA primena, kad sekmadienį teisėsaugos institucijos gavo moters pranešimą apie tai, jog Kretingos rajone, Sausdravų kaime, vyras paėmė jos dukrą ir sutartu laiku jos negrąžino. Kiek vėliau paaiškėjo, kad vyras pagrobė savo mažametę, 2022 m. gimusią, dukrą ir bėgdamas kirto Rusijos sieną.

Pradėjus paiešką, nustatyta, kad tą pačią dieną, apie 13 val. 4 val. min., Šilutės rajone, Skirvytės upėje, vyras su dukra valtimi kirto Lietuvos–Rusijos valstybinę sieną ir buvo sulaikyti Rusijos teritorijoje.

Lietuvos pasieniečiai pastebėjo, kad Skirvytės upėje guminė valtis kirto Lietuvos ir Rusijos sieną ir įplaukė į meldus. Prie jų priplaukė Rusijos pareigūnų kateris. Anot Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovo Giedriaus Mišučio, pasieniečiai dar bandė žodžiu susisiekti su valtimi nuplaukiančiais asmenimis, tačiau jokio atsakymo negavo.

Lietuva pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vaiko pagrobimo. Tuo metu VSAT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo, taip pat kreipėsi į Kaliningrado srities pasienio pareigūnus su prašymu kuo skubiau organizuoti susitikimą dėl kūdikio perdavimo ir grąžinimo motinai. Pasak Lietuvos pasieniečių, Rusijos pareigūnai pranešė, kad vaikas yra saugus, juo pasirūpinta, tačiau atsisakoma perduoti jį Lietuvai.

VSAT patikslino, kad Rusijos pasieniečiai nurodo nematantys pagrindo Lietuvai perduoti nei vyro, nei jo dukros.

Pagrobtos ir į Rusiją išvežtos mažametės tyrime įtariamuoju pripažintas jos tėvas

Klaipėdos apylinkės prokuratūros nutarimu uostamiesčio rajone gyvenantis Algirdas Švanys pripažintas įtariamuoju dėl vaiko pagrobimo bei neteisėto valstybės sienos perėjimo. Neteisėtai mažametę dukrą į Rusiją valtimi išplukdžiusiam vyrui paskelbta paieška ir sprendžiamas klausimas dėl kardomosios priemonės paskyrimo jam nedalyvaujant, praneša prokuratūra.

Ikiteisminis tyrimas dėl vaiko pagrobimo pradėtas po to, kai sekmadienį Klaipėdos pareigūnai gavo moters pranešimą apie tai, kad 37-erių A. Švanys paėmė jų mažametę dukrą ir jos sutartu laiku negrąžino.

Kauno apylinkės teismas, nagrinėdamas civilinę bylą dėl bendravimo tvarkos su nepilnamečiu vaiku nustatymo, įvertino A. Švanio charakterizuojančius duomenis ir nustatė vyro bendravimo su dukra tvarka, kuria vadovaujantis, jis turėjo teisę praleisti su mažamete tris valandas per dieną savaitgaliais.

Atliekant paiešką gauta duomenų, jog tą pačią dieną vyras su dukra valtimi perplaukė Šilutės rajone tekančią Skirvytės upę ir taip kirto Lietuvos–Rusijos valstybinę sieną. Turimais duomenimis vyras ir devynių mėnesių mergaitė šiuo metu yra Rusijos teritorijoje, nurodo prokuratūra.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių pasienio rinktinė pradėjo tyrimą ir dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo. Abu nusikalstamos veikos epizodai bus sujungti į vieną ikiteisminį tyrimą. Pasak prokuratūros, tyrimas, kurį atlieka Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai, tęsiamas.

Baudžiamajame kodekse numatyta, kad, jei tėvas, motina ar artimasis giminaitis, pagrobęs savo ar savo artimųjų vaiką iš vaikų įstaigos arba asmens, pas kurį vaikas teisėtai gyveno, griežčiausiai gali būti baudžiamas laisvės atėmimu iki dvejų metų. Tas, kas perėjo Lietuvos Respublikos valstybės sieną, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų, informuojama išplatintame pranešime žiniasklaidai.