Nelegalų statinį nugriovė, o paskui vėl pastatė

Vietos gyventojai dar liepos mėnesį Delfi žurnalistui piktinosi, kad restorano savininkai nesilaiko įstatymų. Esą restoranas „Fisheria“ be leidimų įsirengė stoginę, o šalia užimta ir valstybinė žemė. Pasirodo, gyventojų nuogąstavimai nebuvo iš piršto laužti.

Šiuos objektus valdo Neringoje gerai žinomas verslininkas A. Emde. Registrų centre nurodyta, kad jis vadovauja eilei Neringoje ir Vilniuje registruotų įmonių.

Vietos gyventojai liepos mėnesį Delfi teigė, kad tie patys pažeidimai marių pakrantėje buvo fiksuoti dar pernai. Galiausiai jie buvo pašalinti, o šiemet padaryti ir vėl.

„Statybos inspekcija yra pradėjusi tyrimą dėl pakartotinės savavališkos statybos Preilos 39E, ten be jokių leidimų išdygo 87 m2 restorano paviljonas. Pastatytas 2020 m., po visų procesų nugriautas 2022 m. rudenį ir šiemet iš tų pačių lentų vėl pastatytas ant tų pačių pamatų. Nes baudas mokėti visai apsimoka ir griaunu-statau procesai gali trukti amžinai.

Pernai tą patį restoraną Nacionalinė žemės tarnyba nubaudė už savavališkai užimtą gabalą valstybės žemės ir ten kapitaliai įrengtą terasą su staliukais. Bet niekas dėl to nepasikeitė, nes baudas mokėti visai apsimoka“, – teigė Preilos gyventojas.

Anot jo, savavališka jau anksčiau pripažinta stoginė iš naujo buvo surinkta šių metų birželį.

„Baltas pastatas yra savavališkas. Buvo pastatytas 2020 m. vasarą (savavališkos statybos aktas SSA-30-200901-00029, 2020-09-02), jį pernai rudenį išardė, o praėjusią savaitę vėl surinko.

Restorano terasa apie 1,5 m. išlenda iš savo sklypo į krantinės sklypą, kuris priklauso Neringos savivaldybei. NŽT pernai tą užfiksavo, išrašė baudą ir daugiau nieko nevyksta.

Restorano vadovas yra A. Emde – vienas įtakingiausių Neringos verslininkų. Jam priklauso „Kupolas“ ir keli kiti restoranai“, – teigė vietos gyventojas.

Delfi publikaciją galite rasti paspaudę čia.

Statybos inspekcija nustatė, kad statinys nelegalus

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė Rasa Kėkštienė Delfi informavo, kad Statybos inspekcija jau baigė tyrimą. Jo metu buvo nustatytas pažeidimas.

„Atlikusi patikrinimą dėl galimai neteisėtų statybos darbų Neringoje, Preilos g. 39E, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija 2023-08-25 surašė faktinių duomenų patikrinimo aktą, kuriame konstatavo, kad žemės sklypo naudotojas UAB „Martin Idea“, neturėdamas privalomo statybą leidžiančio dokumento, savavališkai pastatė neypatingosios kategorijos statinį – stoginę“, - teigė R. Kėkštienė.

Restoranas Preiloje
Foto: DELFI / Tomas Janonis


Anot jos, statytojas stoginę įpareigotas nugriauti.

„Informuojame, kad Statybos inspekcija 2023-08-28 žemės sklypo naudotojui surašė savavališkos statybos aktą bei nurodė iki 2024-02-28 pašalinti savavališkos statybos padarinius“, - informavo R. Kėkštienė.

Taip pat ji nurodė: „Pažymėtina, jog Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo 14 straipsnio (Priežiūros įstatymas) 5 dalyje nurodyta, kad asmenys turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėję Statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) yra savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.“

Taip pat ji liepos mėnesį Delfi patvirtino, kad dar 2020 m. stoginė buvo pripažinta neteisėtai pastatytu statiniu.

„Statybos inspekcija, gauto skundo pagrindu atlikusi statybos patikrinimą Preilos g. 39E, Neringoje, nustatė, kad minėtu adresu buvo savavališkai pastatytas inžinerinis statinys – stoginė. Statytojui 2020-09-01 buvo surašytas savavališkos statybos aktas ir privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius iki 2021-03-31 (PN).

2021 m. kovo mėn. buvo gautas statytojo prašymas pratęsti PN vykdymo terminą. Atsižvelgus į statytojo prašymą PN įvykdymo terminas buvo pratęstas 3 mėnesiams iki 2021-06-04.

2021-06-11 atliktus pakartotinį patikrinimą buvo nustatyta, kad PN neįvykdytas. Atsižvelgdama į tai, Statybos inspekcija kreipėsi į antstolį su prašymu priimti vykdyti PN priverstinai ir pradėti vykdomuosius veiksmus.

2021-09-24 nutartimi Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmai paskyrė statytojui baudą už Statybos inspekcijos surašyto PN nevykdymą.

2022-12-29 Statybos inspekcija po statytojo gauto pranešimo apie stoginės nugriovimą atliko patikrinimą ir konstatavo, kad PN įvykdytas – stoginė nugriauta“, – nurodė R. Kėkštienė.

Buvo užimta valstybinė žemė

Nacionalinės žemės tarnybos atstovas Ruslanas Golubovas liepą Delfi teigė, kad šiuo atveju pernai buvo fiksuotas pažeidimas.

„NŽT, gavusi pranešimą dėl galimų pažeidimų Preilos 39E, 2022-10-11 atliko žemės naudojimo valstybinės kontrolės patikrinimą. Patikrinimo metu nustatytas pažeidimas pagal ANK 110 str., t.y. nustatyta, kad lauko terasa yra įrengta valstybinėje žemėje. 2023-01-12 dėl šio pažeidimo buvo skirtas įspėjimas ir įpareigojimas pažeidimą pašalinti“, – nurodė R. Golubovas.

Restoranas Preiloje
Foto: DELFI / Tomas Janonis


Jo teigimu, dėl užimtos valstybinės žemės šiuo metu priemonių turi imtis Neringos savivaldybė, nes žemės sklypas jai yra perduotas.

„2023-05-16 atliktas pakartotinis patikrinimas ir nustatyta, kad pažeidimas nėra pašalintas, todėl NŽT kreipėsi į Neringos savivaldybę, kad ši spręstų klausimą dėl galimai jos teisių pažeidimo, nes valstybinės žemės sklypas yra perduotas valdyti savivaldybei.

Taigi, šiuo metu Neringos savivaldybė turėtų priimti sprendimą dėl tolimesnių veiksmų ir savo teisių gynimo“, – informavo R. Golubovas.

Delfi susipažino su Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus Egidijaus Šakalio raštu vietos gyventojui, kuris savivaldybei pranešė apie užimtą valstybinę žemę.

Rašte dėstoma, kad savivaldybė jau kreipėsi į pažeidėją: „Neringos savivaldybės administracija atsižvelgdama į (Nacionalinės žemės tarnybos – red. past.) Klaipėdos miesto ir Neringos skyriaus Raštą gindama savo teisėtus interesu kreipėsi į pažeidėją nurodydama išardyti medinės terasos dalį apie 1,10 pločio, apie 17,89 m ilgio, bendro ploto apie 17,89 m², kuri patenka į žemės sklypą, kurio unikalus Nr. 4400-0892-7702, kurį patikėjimo teise valdo Neringos savivaldybės administracija. Pažeidėjui neišardžius minimos terasos dalies apie 1,10 pločio, apie 17,89 m ilgio, bendro ploto apie 17,89 m², kuri patenka į žemės sklypą, kurio unikalus Nr. 4400-0892-7702, Neringos savivaldybės administracija savo teises privalės ginti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.“

Panašios problemos Nidoje

Kaip nustatė statybos inspekcija, žemės sklypo naudotojas yra UAB „Martin Idea“. Būtent jam ir surašytas privalomasis nurodymas nugriauti stoginę. Registrų centro duomenimis, šios įmonės vadovas yra A. Emde, vienintelė akcininkė – Živilė Cirtautaitė.

Registrų centro duomenimis, A. Emde vadovauja šioms įmonėms: UAB „Ketvirta kava“, MB „Andrius Emde“, UAB „Svarbi žuvis Preila“, UAB „Kabinetas“, UAB „Ketvirta kopa“, UAB „Martin Idea“, UAB „Mxa Agency“, UAB „Nidos pastogė“, UAB „Puodeli, virk“. Be to, jis yra UAB „Miesto dviratis“ vadovas ir akcininkas. Taip pat A. Emde yra Vilniuje veikiančio garsaus restorano „Stebuklai“ vadovas.

Delfi bandė susisiekti su UAB „Martin Idea“ vadovais, tačiau į elektroniniu paštu pateiktus klausimus atsakymo nebuvo gauta. Jeigu atsakymą gausime vėliau, tekstą papildysime.

Restoranas Preiloje
Foto: DELFI / Tomas Janonis


Delfi primena, kad su A. Emde siejamas restoranas Nidoje „Bulvikis“ turi labai panašių problemų. Kaip nustatė Statybos inspekcija, restoranas „Bulvikis“ be reikiamų statybos leidimų pastatė dvi stogines su terasomis.

„Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, išnagrinėjusi gyventojų skundą dėl stoginės statybos Nidoje, Kuverto g. 2, ir atlikusi patikrinimą vietoje, nustatė, kad neturint tam privalomų statybą leidžiančių dokumentų pastatytos dvi stoginės su terasomis“, - teigė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovas Arūnas Daugis.

VTPSI atstovas nurodė, kad statytojui surašytas privalomasis nurodymas šiuos statinius nugriauti.

„Informuojame, kad Statybos inspekcija 2023-08-24 statytojui UAB „Nidos pastogė“ surašė du savavališkos statybos aktus dėl dviejų stoginių su terasomis nelegalios statybos bei nurodė iki 2024-02-24 pašalinti savavališkos statybos padarinius ir sutvarkyti statybvietę“, - dėstė A. Daugis.

Registrų centre nurodyta, kad UAB „Nidos pastogė“ vadovauja jau minėtas A. Emde. Įmonės akcininkės yra dvi – Viktorija Emde ir Kristina Stankevičiūtė. Pirmoji valdo 85 proc. akcijų paketo, antroji – 15 proc. įmonės akcijų.

Delfi publikaciją apie tai galite rasti paspaudę čia.