„Tėvas jau paleistas iš užkardos pasienio į laisvę. Mūsų žiniomis, turi savo gyvenamąsias patalpas ir yra kartu su dukra, ją prižiūri“, – antradienį žurnalistams sakė V. Vitkauskas.

„Kiek mes žinome iš Rusijos pareigūnų, mergaitės būklė gera ir ji prižiūrima tinkamai“, – patikino jis.

Be to, pranešama, kad mergaitės motina stengiasi aktyviai kontaktuoti su dukros tėvu ir planuoja pati vykti į Kaliningradą.

„Kiek mes žinome, mama intensyviai bando [kontaktuoti su tėvu – ELTA]. Dėl sėkmės kol kas informacijos neturime, bet aš manau, kad tai teisingas žingsnis – reikia kontaktuoti“, – aiškino NKVC vadovas.

„Mamos ketinimas yra vykti pas dukrą – šiuo atveju labai svarbu įsivertinti rizikas ir galimybes. Suprantame, kad yra poreikis ir vizos gavimo, ir Rusijos leidimo. Tie procesai pradėti. Kada jie baigsis, sunku pasakyti, paprastai trunka 3–4 dienas, bet sunku vertinti“, – nurodė jis.

V. Vitkausko teigimu, vertinant mergaitės tėvo dažnus vizitus į Kaliningradą, daroma prielaida, kad vyras planavo pagrobimą.

„Turbūt iš to galima teigti, kad buvo ruošiamasi tokiam žingsniui“, – sakė jis.

Visgi, patvirtinimo, kad į Kaliningradą pasprukęs vyras turi Rusijos Federacijos pilietybę, Lietuvos institucijos kol kas neturi, pažymėjo V. Vitkauskas.

Sekmadienį buvo gautas moters (gim. 1996 m.) pranešimas apie tai, jog vyras Kretingos rajone, Sausdravų kaime, paėmė jos dukrą ir sutartu laiku jai negrąžino. Kiek vėliau paaiškėjo, kad vyras pagrobė savo mažametę dukrą ir bėgdamas kirto Rusijos sieną.

Atliekant paieškos veiksmus, nustatyta, kad tą pačią dieną, apie 13 val. 4 val. min., Šilutės rajone, Skirvytės upėje, vyras su dukra valtimi kirto Lietuvos–Rusijos valstybinę sieną ir buvo sulaikyti Rusijos teritorijoje.

Lietuvos pasieniečiai pastebėjo, kad Skirvytės upėje guminė valtis kirto Lietuvos ir Rusijos sieną ir įplaukė į meldus. Prie jų priplaukė Rusijos pareigūnų kateris. Anot VSAT atstovo G. Mišučio, pasieniečiai dar bandė žodžiu susisiekti su valtimi nuplaukiančiais asmenimis, tačiau jokio atsakymo negavo.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vaiko pagrobimo. Tuo metu VSAT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo.

Nausėda: vaikas buvo pagrobtas ir siena kirsta per labai trumpą laiką


Prezidentas Gitanas Nausėda tikina: Lietuvos institucijos turi padaryti viską, kad susigrąžintų sekmadienį tėvo pagrobtą ir į Rusiją išgabentą mažametę.

„Mūsų vaiko teisių apsaugos tarnyba, socialinių reikalų ir darbo ministerija, užsienio reikalų ministerija turi padaryti viską, kad būtų laikomasi tarptautinių konvencijų, susitarimų ir vaiko teisės būtų apgintos. Vaikas turi būti grąžintas į Lietuvos Respubliką“, – antradienį žurnalistams sakė G. Nausėda.

„Net ir tas faktas, kad vaikas išvežtas į nedraugišką, į priešišką Lietuvai valstybę, vis tiek nereiškia, jog ši valstybė neturi laikytis tarptautinių konvencijų“, – aiškino jis.

Nepaisant to, kad Rusija peržengė daug raudonųjų linijų ir nepaiso daugelio tarptautinių susitarimų, G. Nausėda pabrėžė, kad Lietuva turi dėti visas pastangas, jog pagrobta mergaitė būtų grąžinta į Lietuvą.

„Žinoma, daug konvencijų ir raudonųjų linijų ši valstybė yra peržengusi.

Bet dar kartą kartoju – mes turime padaryti viską, kad vaikas būtų sugrąžintas“, – pakartojo jis.

„Vaikas buvo pagrobtas ir siena kirsta per labai trumpą laiką. Ir tai kelia tam tikrų minčių, ar galime padaryti daugiau, kad mūsų siena su Rusija būtų dar patikimiau apsaugota“, – svarstė G. Nausėda.

Prezidentas nurodė, kad pasienio pareigūnai į pagrobimą sureagavo itin greitai. Tačiau, pažymėjo jis, kyla klausimas, ar galima padaryti daugiau.

„Mane informuoja, kad tai buvo padaryta per labai trumpą laiką ir mūsų pareigūnai atvyko į įvykio vietą labai greitai, labai operatyviai, tačiau nepaisant visų pastangų vis tiek per vėlai“, – apgailestavo šalies vadovas.

„Klausimas atsakingoms institucijoms – ką galime padaryti, kad sienos saugumas būtų dar labiau sustiprintas“, – kėlė klausimą jis.