„Vakar Vilnius neteko seniausios savo liepos, neseniai turėjome skandalą su Ceikinių g. neteisėtai nupjautu ąžuolu, savivaldos atstovai ginčijasi dėl to, ar gali kaip nors sustabdyti medžių kirtimą.

Istorijos skirtingos, bet jos turi bendrą vardiklį – visi supranta žaliųjų erdvių svarbą. Žmonių jautrumas šiais klausimais labai teisingas, nes medžiai miestuose svarbūs toli gražu ne vien dėl estetikos – jie suteikia mums pavėsį, gaivina orą, sugeria drėgmę, sulaiko dulkes, atlieka namų funkciją įvairiai gyvūnijai“, – feisbuke rašė V. Sinkevičius.

Mokslininkai sako, kad medžių ir augmenijos būklės klausimai, kaip akcentavo Europos komisaras, yra neatsiejami nuo miesto gyventojų sveikatos – tiek fizinės, tiek psichologinės.

„Būtent principas „kas sveika gamtai – naudinga žmogui“ yra praeitą savaitę po sunkios kovos Europos Parlamente patvirtinto gamtos atkūrimo įstatymo širdis.

Ir nors įstatymas negali apsaugoti medžio nuo audros ar neteisėto kirtimo, tačiau jis gali įvesti minėtą principą į miestų planavimą. Pvz. konkrečiai žalių erdvių klausimų miestuose gamtos atstatymas sako:

1. Žalios erdvės miestuose, taip pat ir konkrečiai kalbant apie medžių dengiamą miesto plotą – negali mažėti.

2. Vykdant miesto plėtros projektus – renovacijas, naujos infrastruktūros statybas ir kita – galutiniame rezultate miesto žalių erdvių plotai turi būti didesni, nei buvo iki jų.

Virginijus Sinkevičius

Kodėl tai svarbu – nes galutinis miesto būklės rezultatas priklauso ne nuo vieno ar kito medžio, tačiau nuo sisteminio požiūrio į erdves, o ypatingai – į medžius.

Tai, beje, gera iliustracija ir visam gamtos atkūrimo įstatymui. Įstatyme panašią logiką taikyti siūlėmė ir miškams, ir upėms, ir ežerams. Visais atvejais galiojo tas pats dvigubas principas – kas naudinga gamtai, naudinga ir žmogui“, – paaiškino V. Sinkevičius.

„Suprantu, kad galvoje paprasta atskirti žmogų nuo gamtos, miestą nuo draustinio, bulvių lysvę nuo pušyno, tačiau gamta nėra daloma. Tą labai gerai iliustruoja ir ažiotažas, kylantis Vilniuje.

Didesnis dėmesys žaliosioms erdvėms mieste – reiškia sveikesnius miestiečius, geresnį orą ir bendrai puikesnę visų savijautą“, – tęsė eurokomisaras.

Jis pasidžiaugė žmonių rūpestį žalumos mieste klausimais.

„Tad nors naujienos apie medžius, kurių netenkame, nėra malonios, – džiugu matyti tokį žmonių rūpestį. Ir labai norėtųsi, kad jis būtų nukreiptas į ilgalaikę miestų plėtrą, kuri lygiai taip pat būtų vykdoma remiantis principu „kas sveika gamtai – naudinga žmogui“, – pridūrė V. Sinkevičius.

Trečiadienį – gyventojų ir verslo susitikimas dėl planų kirsti medžius

Trečiadienį vyks sostinės gyventojų susitikimas su medžių kirtimą Naujamiestyje planuojančios atlikti bendrovės „Dobilo daigas“ atstovais.

Po viešojoje erdvėje kilusio pasipiktinimo dėl rugpjūčio mėnesį planuojamo atlikti 9 medžių kirtimo trečiadienį 18 val. Naujamiestyje esančioje terasoje prie Romeno Gary paminklo įmonės atstovai kartu su Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovu, kultūros paveldo apsaugos specialistu, arboristu ir statinių konstrukcijų specialistu, susitiks su rajono bendruomene.

Įmonę „Dobilo daigas“ organizuoti susitikimą su gyventojais ir išgirsti jų argumentus įpareigojo Vilniaus miesto savivaldybė. Įmonė taip pat buvo įpareigota parengti bei suderinti su savivaldybe naujų želdinių sodinimo projektą. Naujame apželdinimo projekte šalia pastatų numatyta pasodinti medelių bei krūmų, įrengti augalų vazonus.

Dalis Naujamiesčio gyventojų ir visuomenininkų viešoje erdvėje aktyviai pasisako prieš medžių kirtimą. Pavyzdžiui, rašytoja Paulina Eglė Pukytė feisbuke sukurtame renginyje sostinės gyventojus kviečia aktyviai dalyvauti vyksiančiame susitikime, užduoti klausimus vystytojams, išreikši nepasitenkinimą užmoju kirsti brandžius medžius.

„Nuostabioje dabartinės Amy Winehouse kavinės terasoje ant Basanavičiaus-Mindaugo gatvių kampo jau rugpjūčio 3 dieną planuojama iškirsti visus 9 brandžius medžius. Bus sunaikinta nuostabi, magiška miesto oazė, išlaikiusi Romaino Gary laikų landšaftą, čia esanti ir kelianti pasigėrėjimą jau daug dešimtmečių, o vietoj jos, anot patvirtinto projekto, – keletas vazonų ir „geležinkelių tiltams būdingo motyvo metalinis karkasas užstiklintas stiklo paketais.

7 gėlių vazonai vietoj 9 brandžių medžių – tai ne apželdinimas, o brutalus želdinių ir šios vietos auros sunaikinimas. Stabdykime jį! Ateikite užduoti klausimus, ateikite pasisakyti prieš vystytojų manipuliavimą įstatymais ir paveldosaugos reikalavimais, prieš savivaldybės nuolaidžiavimą verslui ir miestiečių apgaudinėjimą. Ateikite apginti Romaino Gary skvero medžių, jų teikiamo pavėsio karštomis dienomis, užuovėjos nuo triukšmo, dulkių ir smalkių. Ateikite apginti mūsų visų medžių ir šios vietos dvasios! Kuo daugiau žmonių, tuo daugiau jėgos, tuo didesnis spaudimas“, – ragina renginio feisbuke kūrėja.

Prokuratūra atliks patikrinimą

Pasirodžius pranešimams apie planus kirsti Vilniuje, Naujamiestyje, aplink prancūzų rašytojo Romeno Gary paminklą esančius devynis medžius, prokuratūra pranešė atliksianti situacijos patikrinimą, po kurios bus sprendžiama, ar taikyti viešojo intereso gynimo priemones.

„Viešojoje erdvėje pasirodžius pranešimams apie tai, kad, rekonstruojant kultūros paveldo J. Basanavičiaus g. 14A, Vilnius, pastatus ketinama iškirsti devynis brandžius medžius, bei kylant visuomenės susirūpinimui dėl tokių veiksmų teisėtumo ir pagrįstumo, šiandien Generalinėje prokuratūroje priimtas sprendimas atlikti išsamų situacijos patikrinimą, po kurio bus sprendžiama dėl galimybės taikyti viešojo intereso gynimo priemones“, – pirmadienį feisbuke pranešė Generalinė prokuratūra.

ELTA primena, kad, viešojoje erdvėje kilus visuomenės pasipiktinimui planuojamu 9 medžių iškirtimu, Vilniaus miesto savivaldybė teigė neturinti teisinių galių apsaugoti medžius.

Savivaldybės atstovų teigimu, miestas nesutiko su įmonės prašymu kirsti medžius, tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas patvirtino bendrovės teisę dar kartą kreiptis dėl medžių šalinimo.