Apdovanotųjų sąraše šiemet – ir keletas aukštas pareigas einančių Ukrainos politikų ir karininkų – Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, Ukrainos premjeras Denisas Šmyhalis, Ukrainos kariuomenės vadas gen. Valerijus Zalužnas, taip pat Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja Europos ir euroatlantinei integracijai Olha Stefanišyna.

„Į įvairias iniciatyvas susibūrę arba savo atsakomybės srityse nuostabių darbų nuveikę piliečiai yra šių dienų valstybės kūrėjai, keičiantys istoriją. Valstybės diena yra visų jų, visų jūsų šventė. Man bus didelė garbė įteikti jums valstybės apdovanojimus, kuriais išreiškiame ne tik pagarbą iškiliems Lietuvos kūrėjams, bet ir pasididžiavimą savo valstybe“, – atidarydamas valstybinių apdovanojimų įteikimo ceremoniją sakė šalies vadovas.

Ceremonijoje G. Nausėda pažymėjo, kad savo darbais tarnaujantys žmonėms asmenys yra neįkainojamas pavyzdys ir įkvėpimo šaltinis daugeliui.

„Dėkoju jums už tai, kad savo šviesiais ir gražiais darbais nenustojate kurti ir brandinti Lietuvos valstybės“, – sakė prezidentas.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi už indėlį į Lietuvos heraldiką, už aukšto meniškumo ir profesionalumo heraldikos objektus, už modernios Lietuvos heraldikos mokyklos sukūrimą ir puoselėjimą apdovanotas dailininkas, grafikas, knygų iliustratorius Arvydas Stanislavas Každailis.

Dar vienas Gedimino ordino Komandoro kryžius įteiktas Ukrainos premjerui Denisui Šmyhaliui. Jis apdovanotas už indėlį į aktyvų valstybių bendradarbiavimą, demokratinių vertybių puoselėjimą.

Vyčio Kryžiaus ordino Komandaro kryžius skirtas Ukrainos gynybos ministrui Oleksijui Reznikovui. Ministras apdovanotas už ypatingą pasiryžimą, pasiaukojimą ir vadovavimą ginant Vakarų demokratines vertybes bei kovojant už saugią Europą.

Už indėlį į Lietuvos aukštojo mokslo transformaciją ir modernizaciją, įsiliejimą į tarptautinį pasaulio universitetų tinklą Danijos Karalystės piliečiui Svenui Larsui Caspersenui įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžius.

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžių prezidentas taip pat įteikė chemikui organikui, profesoriui emeritui, habilituotam daktarui Eugenijui Butkui. Jis apdovanotas už indėlį į Lietuvos mokslo sistemos nuoseklų bei ilgalaikį vystymą ir garsinimą pasaulyje.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu apdovanota aktyvi žmonių su negalia teisių gynėja Kristina Dūdonytė. Apdovanojimas jai skirtas už nuopelnus siekiant užtikrinti žmonių su negalia lygias galimybes, savarankišką gyvenimą ir reikalingos pagalbos prieinamumą.

Iš viso iškilmingoje ceremonijoje Prezidento rūmų Baltojoje salėje apdovanojimai įteikti 54 mokslo ir švietimo, kultūros atstovams, Lietuvai nusipelniusiems visuomeninių ir pilietiškumo iniciatyvų puoselėtojams, ambasadoriams, valstybės pareigūnams.

Nausėda: Lietuva ir Lenkija stiprėja viena šalia kitos kaip artimi partneriai ir sąjungininkai

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Karaliaus Mindaugo prieš 770 metų duotas pažadas atgręžti Lietuvą į Vakarus – išsipildė ir dabar lietuviai yra ten, kur ir priklauso būti – su Europa.

„Šiomis dienomis, kai netoliese vėl kaupiasi pavojus, ir kai broliškai ukrainiečių tautai tenka ginti savo teisę gyventi laisvai ir nepriklausomai, mes esame ten, kur mūsų vieta. Sveikai užsispyrę ir nenuolankūs, kaip ąžuolui priklauso, mes stovime europinių vertybių sargyboje. Padedame Ukrainai“, – šventinėje Liepos 6-osios vėliavų pakėlimo ceremonijoje teigė G. Nausėda.

„Daugelį amžių gynėme – ir apgynėme – savo teisę orūs ir laisvi būti Europoje. Mezgėme artimus ryšius su Lenkija bei kitomis Vakarų krikščionybės šalimis. Skaudžiai klupome, kėlėmės, niekada nepasidavėme“, – pažymėjo prezidentas.

G. Nausėda taip pat džiaugėsi, kad šventinę dieną su Lietuva drauge yra ir Lenkijos vadovas Andrzejus Duda. Pasak jo, vieningai stovinčios šalys tik auga ir stiprėja.

„Lietuva ir Lenkija kartu išaugo iš to paties europinio medžio vaisių. Kartu mes veikėme ir sėmėmės laisvės troškimo bei drąsos siekti užsibrėžtų tikslų. Ir toliau augame bei stiprėjame vieni šalia kitų kaip artimi partneriai ir sąjungininkai“, – teigė prezidentas

„Kartu mes stipresni, kartu mes drąsesni. Kartu mes daugiau galime nuveikti“, – Daukanto aikštėje kalbėjo G. Nausėda.

ELTA primena, kad šią savaitę Vilniuje vieši Lenkijos prezidentas A. Duda. Trečiadienį A. Dudos vizitas prasidėjo dvišaliu Lietuvos ir Lenkijos vadovų susitikimu, ketvirtadienį šalių vadovai dalyvaus Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos renginiuose, taip pat ir Tautiškos giesmės giedojimo šventėje Katedros aikštėje.

Penktadienį numatoma prezidentų išvyka į Klaipėdą, kur stebės jungtines Lietuvos ir Lenkijos specialiųjų pajėgų greitojo reagavimo ir kovinės parengties pratybas.