„Į Latviją ir Lenkiją keleiviai galės vykti pagrindiniais keliais, prie abiejų sienų bus sukurti kontrolės punktai. (...) Tie kontrolės punktai atrodys labai panašiai, kaip atrodė prieš 3 metus, kai vyko patikrinimo procedūros prie Lenkijos ir Latvijos sienos“, – Vidaus reikalų ministerijos spaudos konferencijoje trečiadienį pažymėjo VSAT vadas.

„Taip pat mūsų tarnyba įsigijo papildomas priemones tam, kad būtų galima atlikti kokybišką asmens tapatybės patikrinimo procedūrą. Bus ir vadinamieji šengenbusai, jie taip pat bus dislokuoti ir mūsų pareigūnai galės atlikti kokybišką asmenų, transporto priemonių bei dokumentų patikrinimą“, – pabrėžė R. Liubajevas.

ELTA primena, pirmą kartą Lietuvoje rengiamas NATO viršūnių susitikimas vyks liepos 11–12 dienomis Vilniuje. Tai bus didžiausias renginys Lietuvos istorijoje, kuriame tikimasi 40–50 užsienio valstybių delegacijų (iki 3000 svečių).

Skelbiama, kad viršūnių susitikimo darbotvarkėje pagrindinis dėmesys bus skirtas Aljanso kolektyvinės gynybos ir atgrasymo stiprinimui bei paramos Ukrainai didinimui.

„Rimtai vertiname galimas rizikas ir esame pasirengę užtikrinti viešąjį, nacionalinį ir NATO vadovų saugumą šio ypatingos svarbos įvykio metu. Sprendimas atnaujinti patikrinimus prie vidaus sienos leistų tikslingai paskirstyti žmogiškuosius išteklius ir efektyviau valdyti galimas grėsmes“, – pranešime spaudai cituojama vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Vykstant per vidaus sienas yra privaloma turėti galiojantį kelionės dokumentą – piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę. Atnaujinus vidaus sienos kontrolę kelionės galimai užtruktų ilgiau, tačiau keliaujantiems dėl papildomų pasienio procedūrų didesnių nepatogumų kilti neturėtų.

Patikrinimus numatoma atnaujinti vidaus skrydžių (tarp Šengeno erdvei priklausančių valstybių) keleiviams oro uostų ir reguliarių vidaus susisiekimo keltų keleiviams jūrų uostų pasienio kontrolės punktuose bei asmenims, kurie kirs sausumos valstybės sieną su Lenkija ir Latvija.

Atsižvelgiant į situaciją ir galimas grėsmes, patikrinimai vyks rizikos analize paremta pasirinktine tvarka bet kuriuo paros metu. Patikrinimams bus naudojama laikinai įrengta infrastruktūra, eismui reguliuoti statomi laikini kelio ženklai ir atitvarai.

Patikrinimams prie vidaus sienos vykdyti į pagalbą bus pasitelkiami muitinės pareigūnai taip pat Latvijos ir Lenkijos pasieniečiai, o išorės sienos kontrolei papildomai bus pasitelkiama Lietuvos kariuomenė, šauliai, taip pat Estijos, Moldovos pasieniečiai ir papildomos Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ pajėgos.

Šengeno erdvei priklausančios valstybės yra panaikinusios vidaus sienų kontrolę, tačiau kiekviena šalis ją gali laikinai atnaujinti, kai yra būtina imtis tam tikrų saugumo priemonių, siekiant efektyviau užkirsti kelią vidaus saugumo ir viešosios tvarkos pažeidimams.

Atstatyti vidaus sienos kontrolę dėl didelio masto ir reikšmės renginių yra įprasta praktika Šengeno erdvės valstybėse. Dėl NATO viršūnių susitikimo tiek Latvija 2010 m., tiek Lenkija 2016 m., tiek Ispanija 2022 m. buvo atnaujinusios vidaus sienos kontrolę. Lietuvoje vidaus sienos kontrolė buvo atnaujinta 2020 m.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)