Didysis Šeimos gynimo maršas taps nepolitiniu renginiu?

2021 metais Vilniaus Vingio parke gausią minią surinkęs, 2022 metais Kauno rajone, privačioje stovyklavietėje vykęs Didysis Šeimos gynimo maršas šiais metais keliasi į Druskininkus.

Jį organizuojančio LŠS informaciniai kanalai teigia, kad maršas vyks gegužės 13 d. Druskininkų K. Dineikos parke nuo 12 iki 18 val.

Šią informaciją portalui Delfi patvirtino LŠS tarybos pirmininkas Raimondas Grinevičius. Jis akcentavo, kad tai nebus politinis renginys, o į šeimas orientuota, tradicine pretenduojanti tapti šventė. Gegužės 15-oji – Šeimos diena, kuri Jungtinių Tautų organizacijos sprendimu minima nuo 1994 metų.

„Šeimos diena palaipsniui turi tapti švente, turi būti kasmetinis renginys“, – minėjo R. Grinevičius.

Paklaustas, kiek dalyvių tikimasi sulaukti renginyje, juolab jų skaičius praėjusiais metais pastebimai sumažėjo, R. Grinevičius atsisakė komentuoti.

Raimondas Grinevičius
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

„Nekomentuosim šitų reikalų. Na vis tiek, jūs parašysite viską „po svojemu“ (savaip – rus.)“, – teigė LŠS tarybos pirmininkas R. Grinevičius.

Priminus, jog žiniasklaida laikosi principo kuo tiksliau atspindėti informaciją, LŠS lyderis minėjo per 3 metus turėjęs pakankamai patirties, esą žurnalistai atsirinkdavo tas citatas, kurios jiems „tinkamos“ bei „geriau skambančios“.

„Aš trumpai pakomentuoti. Tai yra nepolitinis renginys. Kodėl Druskininkuose? Todėl, kad buvo sudarytos geriausios sąlygos ir mažiausia finansinių išlaidų.

Labai daug atsirado bendruomenių, organizacijų, draugijų, kurios nusprendė prisidėti prie jo (Šeimos gynimo maršo – red.). Visokias edukacines programas ir taip toliau būtent šios bendruomenės, organizacijos, jos pačios organizuos nemokamai“, – portalui Delfi sakė R. Grinevičius.

Viliasi sulaukti nuo 500 iki 3 tūkst. svečių

Jis akcentavo, kad LŠS yra šio renginio organizatorius, esama daug prie jo prisidėsiančių organizacijų, tačiau tai nebus mitingas.

LŠS lyderiui priminus, kad praėjusias metais Kauno rajone, Jadagonių kaime privačioje stovyklavietėje vykusiame Šeimos gynimo marše nuo scenos buvo sakomos politinio pobūdžio kalbos, o galiausiai – priimta rezoliucija, R. Grinevičius neneigė, jog „pernai ir buvo kaip politinis renginys“, tačiau nedetalizavo, ar bus politinių motyvų gegužės 13 dieną Druskininkuose vyksiančiame Šeimos gynimo marše. LŠS lyderis minėjo, kad renginio programą rengia kitas žmogus, tad jis visų detalių nežinantis.

Kauno rajone, Jadagonių kaime prasidėjo „Didysis šeimos gynimo maršas 2022“
Foto: Skaitytojo nuotr.

Delfi išsiaiškino, jog leidimas renginiui iš tiesų yra išduotas, organizatoriai minėjo, kad svečių skaičius gali siekti nuo 500 iki 3 tūkst. Šiuos duomenis LŠS pateikė Druskininkų savivaldybės administracijai.

„Druskininkų savivaldybė yra gavusi Lietuvos šeimų sąjūdžio asociacijos prašymą K. Dineikos sveikatingumo parke organizuoti renginį „Didysis šeimų gynimo maršas 2023“, kurio tikslas skatinti tradicines šeimos vertybes, bendruomeniškumą, sveiką gyvenseną ir leidimas minėtam renginiui yra išduotas.

Organizatorius pateiktame prašyme nurodo, kad planuojamas dalyvių skaičius yra 50, numatomas renginio žiūrovų skaičius - nuo 500 iki 3 000“, – portalui Delfi komentavo Druskininkų savivaldybės Turizmo, komunikacijos ir kultūros skyriaus Vyriausioji specialistė komunikacijai Diana Sinkevičiūtė – Griežė.

Renginys vyks viešoje erdvėje, žiniasklaidos darbo žada neriboti

Praėjusiais metais Kauno rajone, privačioje poilsiavietėje Didįjį Šeimos gynimo maršą rengęs LŠS iš anksto pareiškė, kad didžioji dalis šalyje veikiančių žiniasklaidos priemonių už galybę jame dirbti ir informuoti visuomenę turės sumokėti po 1 tūkst. eurų mokestį.

Į šį sąrašą pateko „Delfi“, „Lrytas“, „TV3“, „LNK ir jos dukteriniai kanalai – „BTV“, „InfoTV“, „LRT“, „15min“, „Laisvės TV“, „Kas vyksta Kaune“, „Kauno diena“, „Diena.lt“ ir net oficialus Vilniaus savivaldybės portalas „Vilnius.lt“.

„Kadangi, jų veiklos dėka patyrėme daug papildomų išlaidų ir bandymų iš jų pusės diskredituoti „Didįjį Šeimos Gynimo Maršą 2022“, jo organizatorius bei dalyvius – žemiau pateiktame sąraše esančioms žiniasklaidos priemonėms, norinčioms dalyvauti renginyje, – teks sumokėti simbolinį (joms) mokestį – po 1000 (tūkstantį) eurų“, – pranešime nurodė LŠS atstovas komunikacijai Algimantas Rusteika.

Kauno rajone, Jadagonių kaime prasidėjo „Didysis šeimos gynimo maršas 2022“
Foto: Skaitytojo nuotr.

Delfi žiniomis, nei viena visuomenės informavimo priemonė prašomos sumos nesumokėjo, žurnalistai stebėjo nuotolinę transliaciją, kurią organizavo LŠS.

R. Grinevičius tikino, kad šiais metais neketinama prašyti žurnalistų susimokėti už galimybę dirbti renginyje.

„Pernai buvo kita situacija. Čia yra viešas, nepolitinis renginys. Čia yra viešoje erdvėje, parke. O praeitais metais buvo privačioje erdvėje. Tai yra didelis skirtumas, kur yra privati, kur vieša erdvė“, – tikino R. Grinevičius.

Paklausus, ar renginio organizatoriai šįkart priims visus norinčius jame dalyvauti, R. Grinevičius stebėjosi šiuo klausimu. Priminus, jog pernai už akreditaciją prašyta sumokėti po 1 tūkst. eurų, LŠS lyderis sakė, jog dėl to esą kalta pati žiniasklaida.

„Kas do sakinys, visus norinčius? Ten buvo akreditacija būtent padaryta tokia, kadangi žiniasklaida darė viską, kad neįvyktų tas renginys“, – sprendimą pernai apmokestinti žiniasklaidą motyvavo R. Grinevičius.

Raimondas Grinevičius
Foto: DELFI / Julius Kalinskas

Priminus, jog nepaisant menamų kaltinimų žiniasklaidai, renginys pernai įvyko, R. Grinevičius siūlė prisiminti, „kas darėsi“ prieš renginį.

„Savininkai (renginiui išsinuomotos poilsiavietės – red.) vos atlaikė spaudimą. Buvo informacija apie elektros „iškirtimą“ visam kaimui, specialiai turėjome generatorius, atsarginį variantą. Ryšys blokuojamas, internetinis.

Kaime, kuriame policija pasirodydavo į 10 metų kartą, pernai metais iš vakaro buvo (policininkai – red.) atvažiavę. Žmonės stebėjosi vietiniai, sakė 10 metų policijos nematę. Kokią viešąją tvarką prižiūrėti iš vakaro, kai vyksta scenos statymas? Bet čia yra praeitis ir mes į praeitį nežiūrime“, – reziumavo R. Grinevičius.

Leidimą renginiui atšaukė Rusijai užpuolus Ukrainą

Praėjusiais metais LŠS planavo Šeimos gynimo maršą surengti Vilniuje, tačiau Rusijai pradėjus karą Ukrainoje šiems planams pasipriešino tuometis sostinės meras Remigijus Šimašius.

„Atšaukiame leidimą maršistų renginiui „Didysis šeimos gynimo maršas”, kuris turėjo vykti gegužę. Mes sekame viešąją erdvę ir matome, kad buvę ar esami šio renginio iniciatoriai aktyviai palaiko Rusijos veiksmus, ne tik Kremliaus skleidžiamas iškrypusias vertybes.

Karas yra aiški riba - jei net jis jiems nepadėjo atsitokėti, mes neleisime, kad renginys taptų platforma kitų žmonių kvailinimui. Nepatinka – galite eiti į teismą, sėkmės“, – 2022 metų vasario 27 dieną socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė tuometis Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

LŠS atstovai piktinosi, jog anuliavus leidimą jų maršui, sostinėje leidžiama organizuoti kitus, taip pat ir su seksualinėmis mažumomis siejamus renginius.

Komentuodamas šį sprendimą Vilniaus mero patarėjas LRT radijo eteryje minėjo, kad „Vilniaus savivaldybė leidžia tiems renginiams vykti, kurie nėra prieš Lietuvą, nekiršina visuomenės, neturi neigiamų tikslų“.

Anot jo, leidimo renginiui buvo galima ir nepanaikinti, tačiau tuomet būtų buvęs daug nepatenkintų vilniečių, kad šis, anot K. Žukausko, „piktybinis darinys okupuoja Vingio parką”.

LŠS skubiai ieškojo kitos vietos renginiui, pasirinko Kauno rajoną, o konkretų adresą itin ilgai slėpė. Vėliau LŠS pranešė teisme laimėjusi bylą prieš leidimą anuliavusią Vilniaus miesto savivaldybę.

Skelbė apie pavojų valstybei, reikalavo paleisti Vyriausybę

Didžiajam šeimos gynimo maršui skirtame pranešime pernai LŠS nurodė, esą jų pastangomis iki šiol nepriimti „antikonstituciniai“ teisės aktai: Partnerystės įstatymas, Stambulo konvencijos ratifikavimas, priverstinis medikų vakcinavimas, atšauktas galimybių pasas.

„Seimą lauk!“ per riaušėmis prie Seimo rūmų pasibaigusį mitingą skandavę ir kartuvėmis „tautos išdavikams“ grasinę LŠS atstovai tąkart minėjo, kad iki šiol ignoruojami pagrindiniai jų reikalavimai – paleisti Vyriausybę ir laikytis Konstitucijos.

„Nemokšiški ir neatsakingi valdžios veiksmai turės ilgalaikių neigiamų pasekmių šalies ūkiui, žmonių gyvenimui ir valstybės stabilumui. Užuot pradėjus dialogą su pilietine visuomene toliau gilinamas supriešinimas ir susiskaldymas, kas prasidedančios geopolitinės krizės sąlygomis kelia grėsmę ne tik šeimoms, bet ir valstybės likimui.

Pakilkime ir telkimės toliau kovai už savo šeimą, už savo tautą, už mūsų garbingą istoriją, Už mūsų nepakartojamą kalbą, už mūsų Konstituciją ir už tikrąją demokratiją. Laisvės niekas už dyką nedalina, jos turime tiek, kiek patys bendromis jėgomis pasiimame. Nemažai jau pasiekta, bet tai tik ilgo pergalingo kelio pradžia ir mes visi kartu jį nueisime.

Mes ne vieni. Su mumis protėviai ir visi tie, kurie krito už Lietuvą. Su mumis motinos, broliai ir seserys, kurie nesulaukė šios akimirkos. Mūsų Tėvynė bunda, Lietuva yra gyva, mūsų yra daug ir esame vieningi, nes Dievas, tiesa ir šviesa yra mūsų širdyse“, – teigiama LŠS pranešime.

Teigta, kad pernai Vingio parke buvo susirinkę iki 52 tūkst. žmonių

Pirmasis LŠS surengtas „Didysis šeimos gynimo maršas“ vyko 2021 metų gegužę sostinės Vingio parke.

Tąkart, policijos skaičiavimais buvo susirinkę apie 10 tūkst. žmonių, automobilių kolonos su Lietuvos vėliavomis bei LŠS simbolika į sostinę traukė iš visų šalies regionų.

Panašu, kad renginio dalyvių skaičių norėta ženkliai padidinti, taip pat neapsieita ir be užgauliojimų neįtikusios žiniasklaidos atžvilgiu. Esą kai kuriuose interneto portaluose buvo skelbiama, kad parke susirinko vos 200 – 300 žmonių, kai „tikrasis“ jų skaičius esą siekė net 52 tūkst.

Tiesa, vėliau šie skaičiai kiek sumažinti – iki 40 tūkst., tai keturis kartus viršijo policijos pateiktus oficialius skaičius.