Tą praėjusią savaitę uždraudė keletas Vakarų valstybių, Europos Komisija (EK).

Pasak KAM Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų politikos grupės vadovo Antano Aleknavičiaus, kol kas svarstoma tik rekomenduoti nenaudoti šio kiniško socialinio tinklo, o apie konkrečius įstatymų pakeitimus – nediskutuojama.

„Svarstome tą patį kelią, kaip buvo su programine įranga „Kaspersky“ (rusiška kibernetinio saugumo programa – ELTA) – tai galėtų būti tiesiog rekomendacija visoms valstybės institucijoms nenaudoti šios programinės įrangos tarnybiniuose įrenginiuose. Dėl įstatymų keitimų kol kas svarstymų nėra“, – ketvirtadienį LRT radijui sakė A. Aleknavičius.

„Svarstome, koks galėtų būti platesnis poveikis žmonėms ir koks galėtų būti sprendimas dėl uždraudimo, rekomendavimo nenaudoti visoms valstybės institucijoms ir pareigūnams. Ta diskusija KAM vyksta“, – patikino jis, kartu pridūręs, jog rekomendacijos būtų skirtos visiems šalies kritinės infrastruktūros valdytojams.

Vis tik KAM atstovas suabejojo, ar „TikTok“ naudojimą būtų efektyvu uždrausti – esą tuomet kiltų pareigūnų kontrolės problema.

„Nežinau, ar konkretus draudimas kažką daug duotų, nes tada išlieka kontrolės klausimas. Kadangi kiekviena institucija atsako už savo mobiliųjų įrenginių naudojimą, valdymą, tuomet išlieka klausimas, kaip patikrintume“, – teigė A. Aleknavičius.

„Rekomendacija ar draudimas – sąmoningiems vadovams, manau, didelio skirtumo nėra, ypač kai grėsmės pakankamai aiškios“, – pažymėjo KAM pareigūnas.

ELTA primena, kad EK pareigūnams uždrausta naudotis programėle „TikTok“ oficialiuose įrenginiuose. Pagal naująjį draudimą Komisijos pareigūnai šia Kinijos vaizdo įrašų dalijimosi platforma nebegali naudotis ir asmeniniuose įrenginiuose, kuriuose esama oficialių programėlių.

Komisija nurodė pareigūnams ištrinti šią programėlę kuo greičiau ir tai padaryti vėliausiai iki kovo 15 d.

Panašus draudimas pernai buvo įvestas ir JAV. Kai kurie šios šalies įstatymų leidėjai siekia, kad „TikTok“ programėlė būtų uždrausta visos šalies mastu.

Tuo tarpu Danijos parlamentas, motyvuojant „šnipinėjimo pavojumi“, paskelbė paprašęs parlamento narių ir visų darbuotojų pašalinti „TikTok“ programėlę iš darbinių mobiliųjų įrenginių.

Panašų draudimą pritaikyti Lietuvoje tiek politikams, tiek valstybės tarnautojams, tiek kariams siūlo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

„TikTok“ yra Kinijos socialinis tinklas. Baiminamasi, kad per jį Pekinas gali rinkti įvairius duomenis apie asmenis Lietuvoje.