Antradienį ta proga jame vyks simbolinis renginys, kuriame dalyvaus ir su centre dirbusiais pasieniečiais sutiks vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, VSAT vadas generolas Rustamas Liubajevas, kiti pareigūnai ir svečiai.

Šis URC buvusių Kybartų pataisos namų teritorijoje veikti pradėjo 2021 m. rugsėjo 20 d., migracijos krizės įkarštyje. Toks sprendimas priimtas Lietuvai susidūrus su precedento neturinčia hibridine Baltarusijos režimo ataka, kuomet iš kaimyninės valstybės į Lietuvą
neleistinose vietose imta masiškai nukreipti migrantus iš įvairių Azijos bei Afrikos šalių.

Įkūrus Kybartų URC didžioji dauguma pirmųjų jo gyventojų buvo perkelti iš Rūdninkuose veikusios palapinių stovyklos. Kybartų URC veiklos pradžioje jame gyveno apie 700 migrantų. Šiame centre nuo pat jo įkūrimo buvo apgyvendinami tik vyrai. Jie buvo iš 37 šalių.

Kybartų URC užsieniečiams buvo nuolat gerinamos buities sąlygos, vykdomos jų užimtumo priemonės. Tiesa, čia pasitaikydavo ir migrantų pasipriešinimo pasieniečiams atvejų, bandymų smaugti ar sužaloti tarnybą vykdančius VSAT pareigūnus, nepaklusti jų teisėtiems
reikalavimams ir pan.

Lietuvai suvaldžius Baltarusijos režimo organizuojamą hibridinę ataką ir užsieniečiams suteikus teisę judėti šalies teritorijoje, Kybartų URC, kaip ir kituose tokiuose centruose, apgyvendintų migrantų skaičius ėmė smarkiai mažėti. Pasinaudodami suteikta teise 24 val. išeiti iš URC teritorijos be galimybės išvykti iš Lietuvos, didžioji dalis migrantų neteisėtai spruko iš šalies.

Nuo kovo 1 d. Kybartų URC administracinės patalpos bus naudojamos netoliese veikiančios sieną su Rusija saugančios VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Kybartų pasienio užkardos reikmėms. Ateityje esant poreikiui Kybartų URC teritorija vėl galės būti naudojama užsieniečiams apgyvendinti.

Kybartų URC kolektyvą sudarė kiek daugiau nei 100 statutinių valstybės tarnautojų bei apie 50 darbuotojų, dirbusių pagal darbo sutartis. Priėmus sprendimą uždaryti centrą, jiems buvo siūloma užimti kitas laisvas vietas VSAT padaliniuose.

Didžioji dauguma pareigūnų liko tarnauti VSAT, dalis pasirinko darbą kitose teisėsaugos įstaigose, yra ir palikusiųjų tarnybą.

Pernai rugsėjo 2 d. dėl tų pačių priežasčių, t. y. smarkiai sumažėjusio apgyvendintų neteisėtų migrantų skaičiaus, buvo uždarytas ir VSAT Užsieniečių registracijos centras Medininkuose.

Dar vienas VSAT padalinys – Užsieniečių registracijos centras Pabradėje – toliau tęsia veiklą. Antradienio duomenimis, jame yra apgyvendinta 110 užsieniečių. Dar 51 migrantas gyvena Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pavaldžiuose Ruklos pabėgėlių priėmimo centre bei Naujininkų pabėgėlių stovykloje. Beje, kiek daugiau nei prieš metus, 2022-ųjų sausio 1 d., visuose užsieniečių registracijos centruose Lietuvoje buvo 3403 migrantai.