„Mes turime suprasti, kad dabartinėmis aplinkybėmis Lietuvai labai svarbu pereiti prie visuotinės gynybos principo, sparčiai didinti parengtų karinių rezervistų pajėgas bei gretas“, – ketvirtadienį žurnalistams Prezidentūroje sakė G. Nausėda, komentuodamas praėjusią savaitę krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko pristatytą šauktinių reformą.

„Šia prasme visi pasiūlymai yra svarstytini, jeigu jie mums padės artėti prie visuotinės gynybos principo, kuris yra šventas ir reikalingas bei adekvatus susiklosčiusiai situacijai. Tikiuosi, kad bendromis pastangomis mes galėsime link šio tikslo judėti“, – akcentavo jis.

Prezidentas pažymėjo, kad visuotinio šaukimo klausimas galėjo atsidurti politinių partijų pasirašytame nacionalinio saugumo ir gynybos susitarime.

„Visuotinio šaukimo principas arba šauktinių reformos klausimai galėjo tapti sudėtine šio susitarimo dalimi. Deja, taip neatsitiko. Iš esmės, aš manau, kad darbus reikia tęsti. Krašto apsaugos ministro pasiūlymus dėl pakeitimų mes išklausėme, jis juos pristatė. Suprantu, kad jie dar nėra svarstyti Vyriausybėje ir Seime. Tikiuosi, kad tai bus padaryta netrukus“, – sakė A. Anušauskas.

Premjerė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį pažymėjo, kad praėjusią savaitę krašto apsaugos ministro pristatyta šauktinių reforma nėra tai, ką jau būtų galima traktuoti kaip Vyriausybės poziciją. Pasak jos, šauktinių tarnybos pertvarką Ministrų kabinetas dar tik ketina svarstyti.

„Norėčiau labai aiškiai apibrėžti klausimo statusą. Labai dažnai įvyksta tai, kad mes komentuojame dalykus, kuriuos komentuoti dar nėra laikas. Vyksta kokia nors diskusija institucijoje, kažkas apie tą diskusiją sužino, pateikia tai kaip Vyriausybės poziciją ir tada Vyriausybė turi tai komentuoti“, – LRT radijui ketvirtadienį teigė I. Šimonytė.

Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas praėjusią savaitę pristatė planuojamą šauktinių tarnybos pertvarką. Pasak jo, šia pertvarka ketinama trupinti tarnybos laiką iki pusmečio, didinti šauktinių ir aktyvaus karinio rezervo skaičių. Siūloma, kad pagrindinė privalomoji tarnyba truktų pusmetį, o šauktinių skaičius nuo 2027-ųjų per metus siektų 5 tūkst. vietoj dabartinių 3,8 tūkst. Šie pasiūlymai viešojoje erdvėje buvo sukritikuoti.