„Per Holokaustą Lietuvoje tiek nacių, tiek vietinių kolaborantų pastangomis buvo žiauriai nužudyti beveik 200 000 žydų, beveik visiškai sunaikinta Lietuvos žydų bendruomenė, kurios istorija šioje šalyje skaičiuojama šimtmečiais”, – sakė JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas. „Šiuo įstatymo projektu ne tik pagrįstai atsižvelgiama į praeities klausimus, bet ir padedama išsaugoti Holokausto atminimą ateities kartoms. Jo priėmimas būtų ypatingas žingsnis užbaigiant ypač svarbų Lietuvos vyriausybės pastangų etapą, siekiant kompensuoti šio tamsaus laikotarpio baisumus”.

Kaip teigiama pranešime, JAV specialioji pasiuntinė holokausto klausimams Ellen Germain pažymėjo, kad teisingumo užtikrinimas holokaustą išgyvenusiems ir jų įpėdiniams yra žmogaus teisių ir teisinės valstybės klausimas. „Sveikiname šį Vyriausybės pasiūlymą. Šiuo įstatymo projektu būtų sprendžiamas poreikis grąžinti turtą įpėdiniams bei tiems, kurie negali to reikalauti pagal galiojančius Lietuvos įstatymus dėl privačios nuosavybės grąžinimo. Šis klausimas buvo pabrėžtas Valstybės departamento 2020 m. ataskaitoje Kongresui pagal JUST aktą, pagal kurį Valstybės departamentas informuoja apie šalių pažangą sprendžiant Holokausto restituciją”, – atsiųstame komentare teigė Ellen Germain.

Jungtinių Valstijų politika yra siekti, kad Holokausto laikų turtas būtų grąžintas teisėtiems savininkams, suteikiamos kompensacijos už nacių laikų skriaudas ir užtikrinti, kad Holokaustas būtų nepamirštas ir tinkamai minimas. JAV ambasada Vilniuje aktyviai remia pastangas stiprinti istorinę atmintį Lietuvoje, įskaitant Holokausto švietimo programas vietos mokyklose. Ir JAV, ir Lietuva yra Tarptautinio Holokausto atminimo aljanso narės, vienijančios mus remiant Holokausto švietimą ir atminimą bei kovojant su visomis antisemitizmo formomis, rašoma pranešime.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)