Giliausias skurdas gresia 50–64 metų žmonėms

Jei ne socialinės išmokos, vaikų iki 18 metų amžiaus absoliutaus skurdo lygis praėjusiais metais būtų siekęs 16,6 proc., atskleidė Lietuvos statistikos departamento duomenys. Skurdo riziką patyrė ar socialinėje atskirtyje gyveno kas ketvirtas (24,5 proc.) žmogus. Labiausiai vargo vienos vaikus auginančios mamos ar tėčiai ir asmenys, kurie gyvena vieni.

Pensinio amžiaus asmenų absoliutaus skurdo lygis buvo mažesnis nei vaikų iki 18 metų amžiaus ar darbingo amžiaus asmenų. Mažiausią skurdo riziką patyrė vaikų neturinčios poros.

Pagal amžių giliausias skurdas gresia 50–64 metų žmonėms. Nepaisant valstybės paramos, žemiau absoliutaus skurdo ribos (260 eurų per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 546 eurų – šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus) 2021 m. gyveno apie 110 tūkst. (3,9 proc.) šalies gyventojų.

Lietuvos „Carito“ generalinės sekretorės Deimantės Bukeikaitės teigimu, sunkiau pamatyti dvasinį, emocinį-psichologinį vargą, kai skursta žmogaus jausmai kitų atžvilgiu, menksta gebėjimai ir žinios, įtraukia ir nepaleidžia nuolatinis nerimas ir pan.

Tikslas – veikti išvien dėl žmonių

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) strateginių sprendimų paramos grupės vadovės Ugnės Užgalės teigimu, pagrindinis ministerijos siekis – operatyvi, individualizuota, kompleksinė pagalba, tiems, kuriems jos reikia.

„Kartais žmonės, susidūrę su gyvenimo iššūkiais, vis dar drovisi ar nežino, kur ieškoti pagalbos. Siekiame užtikrinti dar didesnį informacijos prieinamumą, jos aiškumą, kad gyventojai žinotų dėl kokios paramos ir kur reikėtų kreiptis susidūrus su įvairiais socialiniais iššūkiais.

Ministerijos žmonės vyksta į Lietuvos savivaldybes susitikti su gyventojais, atsako į jiems rūpimus klausimus, pataria kur kreiptis ar tiesiog išsprendžia jiems opius klausimus“, – sakė U. Užgalė.

Pasak SADM atstovės, praplėstas šildymo kompensacijų gavėjų ratas.

Kitąmet reikšmingai didės pensijos ir socialinės išmokos, daugiau dėmesio bus skiriamas užimtumo didinimui bei žmonių su negalia gyvenimo kokybės gerinimui.

Nevyriausybines organizacijas U.Užgalė vadino svarbiu partneriu valstybei padedant pasiekti tikslines grupes, suteikiant žmonėms informaciją, o taip pat patariant, kai priimami svarbūs sprendimai. Esantys arčiausiai žmogaus nevyriausybininkai bene geriausiai žino padėtį visuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

Solidarumas – tai dalytis tuo mažu, ką turime, su tais, kurie neturi nieko

Kaip ir ankstesniais metais, minint Vargstančiųjų dieną, lapkričio 13-ąją, visose 7 katedrose ir dalyje bažnyčių bus šventinamos „Carito“ žvakelės bei pradedama kasmetinė organizacijos akcija „Gerumas mus vienija“.

Organizacijos vadovė D. Bukeikaitė kviečia aukoti gyvenimo sunkumus patiriantiesiems ir už tai gauti dovanų rūpesčio vieni kitais simbolį – žvakelę „Gerumas mus vienija“. Aukoti nuo sekmadienio bus galima bažnyčiose, parapijose, „Carito“ centruose.