Jis pabrėžė, jog diskusijų neformaliame ES diplomatijos vadovų susitikime Prahoje „pavyko įtikinti visas ES šalis, kad milijonai Šengeno vizas turinčių Rusijos piliečių yra problema ne tik su Rusija besiribojančioms šalims, bet ir ES regioniniam saugumui“.

„Kartu su Estija, Latvija, Lenkija per artimiausias savaites sieksime atrasti sprendimus, kurie leis reikšmingai apriboti Rusijos turistų srautus", – Užsienio reikalų ministerijos pranešime trečiadienį teigė G. Landsbergis.

ES šalių užsienio reikalų ministrai trečiadienį sutarė sustabdyti 2007 metų susitarimo, kuriuo rusams palengvinamas kelias prašyti vizų kelionėms į bloką, galiojimą.

Ši priemonė nereiškia oficialaus turizmo vizų draudimo, kurį ragino paskelbti kai kurios ES priklausančios Rusijos kaimynės, įskaitant Lietuvą.

Pasak ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio, vizų gavimo procesas rusams taps „sudėtingesnis ir ilgesnis“.

Kalbėdamas apie situaciją laikinai Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose, G. Landsbergis pabrėžė, kad Kremlius bando įtvirtinti šių teritorijų kontrolę, taikydamas jau įprastas Rusijos okupacijos schemas: sukuriamos marionetinės administracijos, keičiami pilietybės įstatymai ir pasai, vykdomi priverstiniai trėmimai.

„Rusijos laikinai kontroliuojamos teritorijos neturėtų tapti dar viena nebaudžiamumo zona. Turime būti pasirengę greitai reaguoti ir reikalauti, kad tarptautinės organizacijos turėtų teisę patekti į šias teritorijas, siekiant užtikrinti tarptautinės teisės laikymąsi ir išvengti branduolinės nelaimės Zaporižės atominėje elektrinėje“, – sakė ministras.