Plačiau apie atvykusias vakcinas sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė žada komentuoti vėliau trečiadienį rengiamoje spaudos konferencijoje.

Lietuvoje iki šiol pranešta apie penkis susirgimus šia liga.

Anksčiau skelbta, kad Lietuva rugpjūtį tikisi gauti 1,4 tūkst. dozių vakcinos nuo beždžionių raupų.

Beždžionių raupais gali užsikrėsti visi, tačiau didesnė užsikrėtimo rizika kyla asmenims, turintiems tiesioginį fizinį kontaktą su sergančiu asmeniu.

Virusas gali būti perduotas per odos pažeidimus, oro lašeliniu būdu, per bendrai naudojamus daiktus, tokius kaip patalynė ir rankšluosčiai. Beždžionių raupais taip pat galima užsikrėsti lytinių santykių metu.

Sergantiesiems beždžionių raupai pasireiškia karščiavimu, raumenų skausmais, limfmazgių patinimu, šaltkrėčiu, išsekimu ir į vėjaraupius panašus bėrimu ant rankų bei veido.

Specifinio beždžionių raupų gydymo nėra, bet nustatyta, tačiau nuo ligos galima apsisaugoti skiepais.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo sausio pradžios pasaulyje nustatyta beveik 28 tūkst. beždžionių raupų atvejų, apie 16,5 tūkst. jų fiksuota Europoje.

PSO beždžionių raupų protrūkį yra pripažinusi tarptautinio masto ekstremaliąja visuomenės sveikatos situacija.

Beždžionių raupai yra labai panašūs į raupus, nuo kurių pasaulyje kasmet mirdavo milijonai žmonių, kol 1980 metais ši liga buvo išnaikinta. Beždžionių raupų simptomai yra daug švelnesni.