Taip jis kalbėjo komentuodamas Rusijos laikinojo reikalų patikėtinio Lietuvos pareigūnams įteiktą notą dėl galimai stosiančių atsiskaitymų už tranzitą.

„Notos ateina dažnai, bet ne visos notos yra paskelbiamos per žiniasklaidą. (...) Yra matoma, kad yra kažkokia galimybė padaryti spaudimo įspūdį, naudojantis ir jūsų susidomėjimu, spausti valstybę“, – žurnalistams Vilniuje antradienį sakė G. Landsbergis.

Notą Lietuvos Užsienio reikalų ministerijai Rusijos laikinasis reikalų patikėtinis Lietuvoje Sergejus Riabokonis perdavė praėjusią savaitę.

Diplomatas valstybinei televizijai „Rossija 24“ sakė, kad „Lietuvos geležinkelių“ paslaugomis besinaudojantys operatoriai Rusijoje privalo apmokėti už krovinių pervežimą, o Vilnius visus šiuos mokėjimus yra nukreipęs per vienintelį Šiaulių banką, nuo rugsėjo nebevykdysiantį jokių operacijų su Rusija.

Notos turinio ir tranzito ateities G. Landsbergis nekomentavo.

„Notą gavome, perskaitėme ir atidavėme kolegoms pagal kompetenciją į Susisiekimo ministeriją“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Susisiekimo ministerija kol kas taip pat nekomentuoja, kaip tranzitas tęsis. Praėjusią savaitę ministro Mariaus Skuodžio atstovė spaudai Gabrielė Vasiliauskaitė BNS sakė, kad „prekių gabenimas į Kaliningradą vyksta nustatyta tvarka pagal ES dokumentus, reglamentuojančius sankcijas, atsiskaitymai už tranzitą taip pat“.

Šiaulių bankas anksčiau pranešė nuo rugpjūčio 15 dienos nebevykdysiantis mokėjimų Rusijos rubliais, neatsižvelgiant į gavėjo šalį, o nuo rugsėjo 1 dienos – ir mokėjimų į Rusiją ir Baltarusiją arba iš jų bet kokia valiuta.

Šiaulių banko interneto svetainėje tuo pačiu teigiama, kad „mokėjimų vykdymo išimtys išankstiniu susitarimu gali būti taikomos tokiems atvejams, kai mokėjimai atliekami humanitariniams tikslams ar valstybės funkcijoms užtikrinti“.

Kiti didieji Lietuvos bankai – „Swedbank“, SEB ir „Luminor“ – nebeaptarnauja mokėjimų tarp Lietuvos ir Rusijos bei Baltarusijos nuo anksčiau.

Sankcionuotų prekių Kaliningrado tranzitą Rusija šią savaitę atnaujino praėjus maždaug mėnesiui po to, kai Lietuva jį uždraudė, remdamasi balandį pateiktu Europos Komisijos išaiškinimu.

Rusijai ribojimus pavadinus Kaliningrado srities blokada ir pagrasinus atsaku, Europos Komisija liepą išleido naujas gaires, kuriomis nurodyta leisti tranzitą geležinkeliais.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją