„Ketiname kalbėti apie tolimesnę mūsų kultūrinių, ekonominių, mokslo ryšių plėtrą“, – prieš suplanuotą vakarienę BNS sakė parlamento pirmininkė.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė su Taivano parlamento vadovu nesusitiks. Ekspertų teigimu, vizito programa ir taivaniečių retorika rodo, jog Lietuvos ir Taivano atstovai vengia oficialių kontaktų, siekdami nesupykdyti Kinijos.

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, ji su Taivano kolega susitinka, nes „paprastai susitinka tokio paties rango politikai, tai visiškai natūralu“.

Ji teigė nesibaiminanti, jog šis dvišalis susitikimas Kinijos gali būti įvertintas kaip diplomatinių santykių mezgimas.

„Lietuva, viena vertus, gerbia ir laikosi savo tarptautinių įsipareigojimų bei sutarčių, tačiau tuo pat metu, kaip suvereni valstybė, nusprendžia su kuo plėtoti ekonominius, kultūrinius, prekybos ryšius. Mūsų sprendimas dėl tokių ryšių plėtros su Taivanu – žinomas, seniai paskelbtas ir mes toliau tuos ryšius plėtojame“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Pasak jos, su kolega iš Taivano ji greičiausiai kalbėsis ir apie „vertybes, kurios mus jungia, ir apie tarptautinę situaciją, ir apie karą Ukrainoje, ir apie autokratijas, ir apie demokratijos palaikymą visame pasaulyje“.

Savo ruožtu prieš susitikimą You Si-Kunas sakė esantis dėkingas Lietuvai už tai, ką ji padarė dėl Taivano.

„Iš esmės šitas vizitas yra draugiškas vizitas. Atvykome išreikšti padėką Lietuvai. (...) Labiausia esame dėkingi, kad praėjusių metų liepos mėnesį Lietuva nusprendė atidaryti Taivano atstovybę ir nepabūgo Kinijos grasinimų, nes buvo atšauktas ir ambasadorius“, – BNS teigė politikas.

„Lietuvos drąsa ir demokratijos palaikymas mus žavi“, – pridūrė jis.

Vakarienėje su Taivano delegacija taip pat dalyvavo Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkė Laima Liucija Andrikienė.

You Si-Kunas penktadienį Seime susitiks su Seimo vicepirmininkais Radvile Morkūnaite-Mikulėniene, Pauliumi Saudargu, Užsienio reikalų komiteto pirmininke L. L. Andrikiene ir Europos reikalų komiteto nariu Emaniueliu Zingeriu.

Tą pačią dieną taivaniečių delegacija lankysis Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje, dalyvaus vakarienėje Parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika (Taivanu) grupės pirmininko Mato Maldeikio kvietimu.

Šeštadienį Taivano parlamento pirmininkas lankysis Trakuose, Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniaus televizijos bokšte, Vilniaus universitete, Aušros vartuose, Vilniaus katedroje.

Pernai, gilėjant Vilniaus ir Taipėjaus santykiams, Lietuvoje rudenį atidaryta Taivaniečių atstovybė. Salą nedalomos šalies dalimi laikanti Kinija Taivano vardo atstovybės atidarymą palaikė jo bandymu veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Po atstovybės atidarymo Pekinas sumenkino diplomatinius ryšius su Lietuva ir ėmėsi prekybos ribojimų, dėl jų Europos Sąjunga kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją