Pasak gubernatoriaus, tai leistų apkrauti jūrų vežėjus, taip pat suteiktų darbo Kaliningrado uostams, kurie smarkiai nukentėjo nuo Europos Sąjungos įvestų apribojimų.

Tačiau tokiu atveju prekių gabenimo jūra tarifai turėtų būti nustatyti pagal geležinkelių tarifus, vadovaujantis kainų santykiu 10–01, pridūrė A. Alichanovas.

Kiek anksčiau regiono vadovas teigė, kad Lietuva nepraplėtė tranzitui į Kaliningrado sritį taikomų sankcijų sąrašo.

Jis patikslino, kad Europos Komisijos patvirtintos sankcijos įvedamos etapais ir buvo priimtos dar kovo mėnesį.

Šiuo metu įsigalioja naujas jų etapas, susijęs su įvairiomis prekėmis, pažymėjo A. Alichanovas.

Putinas su Lukašenka aptarė bendrus žingsnius

Rusijos žiniasklaida skelbia, kad Vladimiras Putinas susiskambino su Baltarusijos lyderiu Aliaksandru Lukašenka. Kaip praneša Kremliaus spaudos tarnyba, telefoninio pokalbio metu buvo aptarti aktualūs dvišalio prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo klausimai.

„Taip pat buvo akcentuota situacija, susidariusi Lietuvai įvedus neteisėtų prekių tranzito į Kaliningrado sritį apribojimų. Šiame kontekste buvo aptarta keletas galimų bendrų žingsnių“, – teigiama pranešime.

A. Lukašenkos spaudos tarnybos „Telegram“ kanale pažymima, kad prezidentai aptarė „specialiosios karinės operacijos“ eigą, situaciją posovietinėje erdvėje, rusiškų energijos išteklių tiekimą Europai, uosto Baltarusijoje statybas bei Rusijos ir Baltarusijos gynybos klausimus.

LTG: sankcionuotos prekės – 15 proc. viso tranzito į Kaliningradą

Sekmadienį įsigaliojus naujiems Europos Sąjungos (ES) įvestiems kai kurių prekių tranzito per ES teritoriją į Kaliningradą ribojimams, šie kroviniai sudaro 15 proc. visų per Lietuvą į Rusijos anklavą geležinkeliais gabenamų krovinių, teigia „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG).

Lietuvos muitinė informavo, kad numatytos tam tikros išimtys kai kurių Rusijos kilmės arba iš Rusijos importuojamoms trąšoms, – jeigu nustatytos kvotos bus suteiktos, per metus nuo liepos 10-osios bus galima pervežti 837,5 tūkst. tonų kalio chlorido bei 1,58 mln. tonų mineralinių ir cheminių trąšų.

Nuo sekmadienio, pasibaigus penktojo ES sankcijų paketo Rusijai pereinamajam laikotarpiui, tranzitu per Lietuvą draudžiama gabenti rusiškos kilmės cementą, alkoholį, medienos, stiklo, aliuminio, popieriaus gaminius, gipsą, laivų dalis ir kitas prekes.

LTG komunikacijos partnerė Kotryna Dzikaraitė sako, kad pirmąjį šių metų pusmetį per Lietuvą tranzitu į Kaliningradą ir atgal pervežta 550 tūkst. tonų krovinių, kuriems įsigaliojo naujos sankcijos.

„Iš šio kiekio juodieji metalai sudarė iki 9 proc. visų Rusijos-Kaliningrado tranzito krovinių, cementas – 3 proc., alkoholio produktai – 1,4 proc., medienos produktai – 0,6 proc., likusius sudarė kitos įvairiarūšės sankcionuotos prekės“, – BNS pirmadienį sakė K. Dzikaraitė.

Anot jos, LTG klientus apie naujausius apribojimus informavo iš anksto, tvirtindami krovinių pervežimo paraiškas.

„LTG grupė laikosi ir toliau laikysis ES taikomų sankcijų ir atsakingų Lietuvos institucijų išaiškinimų. Grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“, tvirtindama paraiškas dėl krovinių vežimo, klientams iš anksto priminė ir apie apribojimus, įsigaliojančius liepos 10 dieną. Bendrovė palaiko ryšį su atsakingomis institucijomis ir bus pasirengusi toliau dirbti pagal jų išaiškinimus“, – BNS teigė K. Dzikaraitė.

Pradedamas riboti cemento, alkoholio tranzitas į Kaliningradą

Nuo sekmadienio, pasibaigus penktojo Europos Sąjungos (ES) sankcijų paketo Rusijai pereinamajam laikotarpiui, tranzitu per Lietuvą draudžiama gabenti rusiškos kilmės cementą, alkoholį ir kitus produktus.

Sankcijos vykdomos remiantis ES priimtu reglamentu bei Europos Komisijos (EK) vertinimais ir konsultuojantis su ja, teigia Lietuvos muitinė.

Ribojimai cementui, alkoholiui ir kitoms prekėms numatyti balandžio 8-ąją priimtame sankcijų pakete, ES į ribojamų priemonių sąrašus įtraukė dalį šiuo metu tranzitu į Kaliningradą per Lietuvą geležinkeliais vežamų prekių, joms numatė skirtingus pereinamuosius laikotarpius bei įsigaliojimo terminus.

Birželio 17-ąją įsigaliojus draudimui per ES teritoriją gabenti rusišką plieną ir juoduosius metalus, Rusija paskelbė, kad tai priešiški ir vienašališki Lietuvos veiksmai bei Kaliningrado blokada. Lietuva tai neigia, Rusijos informaciją vadina propaganda ir primena, kad tranzitui taikomos ES sankcijos.

Netrukus EK paskelbė siekianti išaiškinimo, kaip turėtų būti taikomos sankcijos tranzitui į Kaliningradą. Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė birželio pabaigoje sakė, kad Komisijai dėl to pateikta daug pastabų.

„Tikrai negali būti kokių nors nenuoseklių pozicijų, nes, mūsų vertinimu, nėra jokio skirtumo – reglamento nuostatos skirtingų prekių atžvilgiu skirtingos tik tiek, kiek skirtingais terminais pasibaigia pereinamieji laikotarpiai“, – tada sakė I. Šimonytė.

Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkė Laima Liucija Andrikienė portalui 15min.lt šią savaitę patvirtino, kad aptariama galimybė gabenant cementą išduoti vienkartinius leidimus išskirtiniais atvejais, kurie nebūtų laikomi sankcijų švelninimu.

„Toks ES veikimas būtų logiškas ir nebūtų traktuojamas kaip sankcijų Rusijai švelninimas, užsimerkiant prieš Rusijos toliau vykdomą karą prieš Ukrainą, civilinių objektų naikinimą, gyventojų. Rusija nenusipelnė jokių nuolaidų“, – sakė L. L. Andrikienė.

Rugpjūčio 10-ąją įsigalios draudimas tranzitu vežti anglį ir kitą kietąjį iškastinį kurą, o nuo gruodžio 5 dienos – rusišką naftą ir jos produktus.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (23)