Dabar, kaip informuoja Vokietijos žurnalo „Der Spiegel“ internetinis portalas, šis ginčas įgauna vis didesnį pagreitį, ir ši priemonė netrukus gali būti panaikinta, to primygtinai reikalaujant Vokietijai.

ES Komisija ir Lietuva jau beveik dvi savaites diskutuoja, ar į Kaliningradą tranzitu gabenamoms prekėms taip pat taikytinos ES sankcijos. Dabar Vokietijos vyriausybė siekia, kad regionui būtų taikoma išimtis, tuo būdu išvengiant eskalacijos su Rusija.

Problemą būtų įmanoma išspręsti, Briuseliui paskelbus vadinamąsias gaires, t. y. ketvirtojo sankcijų paketo, kuriuo remiasi Lietuva, teisinį paaiškinimą. Jame būtų patikslinama, kad sankcijos neturi įtakos transportui į Kaliningradą. Tačiau vis dar nėra susitarimo su Lietuvos vyriausybe.

Šis klausimas yra keblus, nes Komisija nenori Vilniaus vyriausybės pastatyti į nepatogią padėtį.

Šimonytė: tęsime ES sankcijas tranzitui į Kaliningradą, pervežėjai apie tai informuoti

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Lietuva tęs ketvirtojo Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai paketo įgyvendinimą ir stabdys kitų sankcionuojamų prekių tranzitą iš Rusijos į Kaliningradą nuo liepos 10 d. kai jos įsigalios.

„Taip, kaip dabar įgyvendina tas sankcijas, kurios įsigaliojo nuo birželio 17 d.“, – ketvirtadienį Seime paklausta kaip bus vykdomos tolesnės sankcijos Rusijai žurnalistams sakė I. Šimonytė.

Anot jos, „Lietuvos geležinkelių“ klientai apie numatomus apribojimus informuoti.

„Apie tai pranešta Lietuvos geležinkelių klientams, kadangi paraiškos dėl pervežimų buvo pateiktos įmonei dar turbūt praėjusią savaitę, nes tokia yra tvarka. Paraiškos turi būti pateikiamos iš anksto ir jos turi būti arba patvirtinamos arba atmetamos“, – kalbėjo Vyriausybės vadovė.

„Pervežėjai informuoti, kad nuo liepos 10 d. įsigalioja tam tikros reglamento nuostatos dėl sankcijų ir kad užtikrintų, kad tas krovinys po tos datos nebūtų kraunamas“, – taip pat pažymėjo I. Šimonytė.

ELTA primena, kad birželio 17 d. įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą. Kaip tvirtina atsakingos institucijos, šis Lietuvos valdžios institucijų draudimas sankcionuotas prekes gabenti į Kaliningradą yra grįstas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį. Tuo metu Rusija tranzito į Kaliningradą sustabdymą laiko neteisėtu ir beprecedenčiu bei pagrasino atsaku, turėsiančiu poveikį visiems Lietuvos gyventojams.

Ketvirtajame ES sankcijų pakete numatoma, kad nuo liepos 10 d. ES teritorija į Rusijos teritoriją bus draudžiama gabenti cementą, alkoholį, įvairias prabangos prekes, o nuo rugpjūčio 10 d. – anglį ir kitą kietąjį iškastinį kurą iš Rusijos arba eksportuojamos Rusijos.

Nausėda: ES neturėtų atitraukti pačios nustatytų sankcijų Rusijai

Premjerei Ingridai Šimonytei pareiškus, kad Lietuva toliau taikys Europos Sąjungos (ES) sankcijas ir nuo liepos 10 d. neleis naujų sankcionuojamų prekių tranzito iš Rusijos į Kaliningradą, prezidentas Gitanas Nausėda sutinka, kad Bendrija neturėtų „atitraukinėti“ pačios nustatytų sankcijų.

Nors, anot jo, tvirtinti, koks bus galutinis sprendimas dėl tolesnių tranzito ribojimų dar anksti.
„Nenorėčiau užbėgti už akių“, – Madride vykstančiame NATO viršūnių susitikime dalyvaujantis G. Nausėda žurnalistams komentavo ketvirtadienį.

„Tai buvo vienas iš mūsų reikalavimų EK - ne tik principingas sankcijų taikymas, ne tik vengimas kalbėti apie kažkokius žalius koridorius, nes mes juk patys šias sankcijas nustatėme. Tai nejaugi dabar savomis rankomis pradėsime tas sankcijas atitraukinėti“, – dėstė prezidentas.
Šalies vadovas viliasi, kad Vyriausybė kartu su Europos Komisija (EK) pasieks susitarimą, kuris atitiktų Lietuvos interesus.

„Puikiai suprantame, kad EK yra atsakinga už tokį sprendimą. Vyriausybė konsultuojasi su EK jau nuo praėjusio šeštadienio – visą savaitę. Tikiuosi, kad tų konsultacijų rezultatas bus netrukus paskelbtas“, – teigė prezidentas.

„Sankcijų taikymo klausimai yra Vyriausybės rankose ir mes visi nuosekliai (...) vieningai dirbsime tam, kad būtų atstovaujami Lietuvos interesai. Tai yra didžiausias ir aukščiausias prioritetas mums“, – pažymėjo G. Nausėda.

Birželio 17 d. įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą. Kaip tvirtina atsakingos institucijos, šis Lietuvos valdžios institucijų draudimas sankcionuotas prekes gabenti į Kaliningradą yra grįstas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį. Tuo metu Rusija tranzito į Kaliningradą sustabdymą laiko neteisėtu ir beprecedenčiu bei pagrasino atsaku, turėsiančiu poveikį visiems Lietuvos gyventojams.

Ketvirtajame ES sankcijų pakete numatoma, kad nuo liepos 10 d. ES teritorija į Rusijos teritoriją bus draudžiama gabenti cementą, alkoholį, įvairias prabangos prekes, o nuo rugpjūčio 10 d. – anglį ir kitą kietąjį iškastinį kurą iš Rusijos arba eksportuojamos Rusijos.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)