Siūlymo iniciatorės Vaidos Giraitytės-Juškevičienės inicijuotą projektą palaikė 44 iš 89 balsavusių Seimo narių. Dar 39 susilaikė, o 3 balsavo prieš.

Kaip argumentavo projekto autorė, vaistai Lietuvoje apmokestinami skirtingais PVM – perkant kompensuojamus ar nekompensuojamus vaistus taikomas 5 proc. PVM, o už nereceptinius vaistus mokamas 21 proc. tarifas. Anot jos, PVM turėtų būti suvienodintas ir siekti 5 proc. visiems vaistams.

„Tai būtų aiškesnė mokestinė politika, teisingai suvienodintos visų pacientų teisės. Žinome, kad dėl augančios infliacijos ir taip žmonių perkamoji galia mažėja, todėl tikrai pirkti nereceptinius vaistus žmonėms yra gana sudėtinga“, – teigė V. Giraitytė-Juškevičienė.
„Šis įstatymo projektas leis žmonėms, kurie neturi galimybės ir kurių pajamos mažos, pirkti tokius vaistus“, – pažymėjo ji.

Pasak jos, biudžetui tai gali kainuoti apie 40 mln. eurų, nors tą esą paskaičiuoti sunku, kadangi sumažinus PVM dalis gyventojų galės įsigyti nereceptinių vaistų, kurių šiuo metu neįperka.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas balsuojant susilaikė, argumentuodamas tuo, kad sumažinto PVM nauda turėtų užtikrinta galutiniam vartotojui, o ne pardavėjui ar vaistų gamintojui.

Anot jo, šiuo metu visa mažesnio PVM receptiniams vaistams nauda atitenka būtent gyventojams, kadangi tokių vaistų kainos, skirtingai nei nereceptinių, yra reguliuojamos. Parlamentaras kritikavo, kad siūloma lengvata būtų taikoma visiems, o ne tik pažeidžiamiausiems gyventojams.

„Viena priežasčių, kodėl mažesnis PVM tarifas receptiniams vaistams, nes jų kainos reguliuojamos – sumažintas tarifas ir atitinkamai visa sumažinto tarifo nauda atitenka galutiniam vartotojui. Kai yra nereceptiniai vaistai, kaina nereguliuojama ir sumažintas tarifas gali atitekti „BENU“, „Gintarinei vaistinei“ ar vaistų gamintojui ir vartotojas jokios naudos iš to negaus“, – pastebėjo M. Majauskas.

V. Giraitytės-Juškevičienės kolega frakcijoje Artūras Skardžius pasisakė už projektą ir pabrėžė, kad Lietuvoje, tiek reguliuojamoje, tiek nereguliuojamoje rinkose, vaistai „net kartais“ didesnės kainos nei Lenkijoje ar Vokietijoje.

Konservatorių frakcijos politikė Jurgita Sėjonienė pastebėjo, kad Lietuva yra viena lyderiaujančių šalių pagal receptinių ir nereceptinių vaistų suvartojimą bei išmetamų vaistų kiekį, tad sumažinus PVM tarifą šie rodikliai gali dar labiau skatinti neracionalų vaistų vartojimą.

Toliau projektas bus svarstomas rudens sesijoje, pagrindiniu komitetu įvardintas Biudžeto ir finansų komitetas.