Jis teigia, kad paskutinės dienos panašesnės į rudenį nei į pavasario ir vasaros sandūrą.

„Tačiau ir didelio masto atmosferos cirkuliacija pastarosiomis dienomis labiau būdinga rudens sezonui negu pavasario ir vasaros sandūrai: vėsu, gūsingas vakarų krypčių vėjas, trumpalaikiai lietūs. Tik gal griaudėjanti perkūnija ir sodri žaluma primena besiartinant vasarą“, – rašė jis.

Klimatologas doc. D. Stankūnavičius feisbuke paskelbtoje jo apžvalgoje teigė, jog „virš Šiaurės rytų Europos įsitvirtino mažai paslanki didelio masto žemo slėgio sritis, meteorologiniais terminais įvardijama kaip depresija“.

„Ji savo cirkuliacine sistema užsipildo poliarinės kilmės oru, kuris dėl ilgos dienos trukmės iš apačios šiek tiek prašyla. Tai dalinai paaiškina dienos metu nušniokšiančias trumpalaikes, bet vietomis intensyvias liūtis su perkūnijomis.

Prie šių dienos ir popiečio liūčių dar prisideda silpni ar nykstantys atmosferos frontai, kurie cirkuliuoja apie minėtos depresijos centrą ir laikinai dėl konvekcijos sustiprėja dieną, o vakare vėl nusilpsta. Ši žemo slėgio sritis ims silpnėti pirmadienio rytą“, – teigė klimatologas.

Dar pridurdamas, kad iki pirmadienio ryto ši žemo slėgio sritis Lietuvoje lems ir vėsias naktis (+5 – +10 °C) ir lietingas bei vėsias dienas (+12 – +17 °C).

O pirmadienį nuo Balkanų link Baltijos šalių atkeliaus pietinis ciklonas su intensyvių kritulių zona, rašė G. Stankūnavičius.

„Pradžioje, prognozuojama, tai bus silpnas cikloninis sūkurys, kuris iki pirmadienio vakaro turėtų sustiprėti ir savo kritulių zona apimti Baltijos šalis, Baltarusiją ir dalį šiaurės vakarinės Rusijos. Pirmadienio rytas bus dar vėsus, tačiau diena jau bus šiek tiek šiltesnė, nei savaitgalį.

Traukiantis ciklonui į šiaurę ir sklaidantis debesuotumui nuo ateinančio antradienio dienomis dar labiau atšils ir antroje savaitės pusėje dienos maksimali oro temperatūra pakils iki +18 – +23 °C, pietiniuose rajonuose ir daugiau. Naktys taip pat taps šiltesnės“, – prognozes aprašė klimatologas.

Ir nors ateinančias dienas kasdien prognozuojamas lietus, bendras jų kiekis nebus ekstremalus, teigė jis.

„Apie 10–20 mm per ateinančias keturias penkias paras. Palyginimui, vakar (05.26) pusės paros kritulių kiekis Vilniuje (praūžus kelioms trumpalaikėms, bet intensyvioms liūtims) buvo 20 mm/12 val. Tačiau reiktų paminėti, kad pietinių ciklonų trajektorijos ir, aišku, su jais susijęs kritulių laukas net ir šiuolaikiniais metodais prognozuojamas nepakankamai tiksliai.

Pakanka, kad reali ciklono trajektorija nukryptų nuo prognozuotos bent 100 km į rytus ar vakarus, tai ir kritulių kiekio paklaida gali siekti +/ – 15–20 mm“, – aiškino klimatologas G. Stankūnavičius.

O jau šią savaitę iškritusių ir kitą savaitę dar tik išskrisiančių kritulių kiekis neleis susidaryti sausrai.

„Taigi, kritulių iškritusių šią savaitę ir iškrisiančių kitą, atrodo, jau pakanka, kad nesusidarytų sausra, jeigu vyraujanti atmosferos cirkuliacija Baltijos regione birželio mėnesį būtų anticikloninė. Tačiau toks slėgio laukas regione bent pirmoje birželio mėnesio pusėje neprognozuojamas. Todėl vidutinė oro temperatūra šiam laikotarpiui prognozuojama 1 – 2 °C žemesnė už normą, o kritulių kiekis – šiek tiek didesnis už normą“, – rašė jis.

Klimatologo G. Stankūnavičiaus teigimu, vėsūs orai vyrauja ne tik Lietuvoje.

„Jie panašūs visoje Rytų Europos lygumoje, pietinėje Skandinavijoje, Vidurio ir Vakarų Europoje iki Alpių, Pirėnų ir Karpatų. Pietų Europoje maksimali dienos oro temperatūra yra artima +30 °C, vietomis net aukštesnė, kitą savaitę dar labiau atšils Balkanuose, Vengrijoje ir Kroatijoje, o Italijoje prognozuojama karščio banga iki +31 – +36 °C, vietomis iki +38 °C“, – feisbuke kassavaitine prognoze dalijosi klimatologas.

Taip pat anomaliai šilta Eurazijos žemyno pačioje šiaurėje, prie Arkties vandenyno.

„Poliariniame Urale, Vakarų Sibiro šiaurinėje dalyje ir Šiaurės rytų Jakutijoje bei Čiukotkos pusiasalyje vidutinė paros oro temperatūra bent 10–15 °C aukštesnė už daugiametę, o maksimali dienos temperatūra kyla virš +20 °C. Dėl poliarinio anticiklono, kuris dabar užima didelę dalį Arkties baseino ir maksimaliai ilgos saulės spindėjimo trukmės panašios (anomalios) sąlygos išliks ir kitą savaitę. Beje, tokios sąlygos išlieka labai palankios miškų (šiaurinės taigos) gaisrams, kurie šįmet Rusijoje pasirodė kaip niekad anksti ir su daug židinių“, – kassavaitinėje apžvalgoje feisbuke rašė klimatologas doc. G. Stankūnavičius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją