Politologė Rima Urbonaitė Delfi teigė, kad net jei taip ir buvo, TS-LKD sprendimas neatsiųsti nei vieno atstovo pas koalicijos partnerius atrodo keistai.

Anot jos, kame viso to šaknys, kol kas pasakyti sunku, tačiau toks konservatorių poelgis tikrai kelia daug klausimų.

Kolegų poelgio nesureikšmino

Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė buvo vienintelė kitos partijos atstovė, šeštadienį atvykusi pasveikinti koalicijos partnerių liberalų.

Apsilankymai politinių bendražygių suvažiavimuose yra įprasti, pavyzdžiui, pernai rudenį vykusiame TS-LKD suvažiavime dalyvavo tiek A. Armonaitė, tiek Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Į pernai birželį vykusį Laisvės partijos suvažiavimą buvo atvykusi V. Čmilytė-Nielsen ir konservatorių pirmininkas, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Šeštadienį apie tai, kodėl nėra konservatorių, žurnalistų klausiama V. Čmilytė-Nielsen to bandė nesureikšminti sakydama, kad šis suvažiavimas yra eilinis, ne rinkiminis.

Politikė pabrėžė, kad partija sulaukė nuotolinių sveikinimų iš Europos liberalų ir demokratų aljanso (ALDE) atstovų, sveikinimų sulaukta iš bendražygių Ukrainoje.

„Džiaugiuosi visais sveikinimais ir tai – nieko nereiškia“, – žurnalistams teigė Liberalų sąjūdžio pirmininkė.

Siuntė įrašyta sveikinimą

TS-LKD atstovė spaudai Paulina Levickytė Delfi pirmadienį sakė, kad konservatoriai i buvo įrašę sveikinimą iš anksto, bet jis Liberalų sąjūdžio renginyje nebuvo parodytas dėl techninių kliūčių.

„Turėjome nuotolinį TS-LKD pirmininko pirmosios pavaduotojos Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės sveikinimą, kurio dėl techninių kliūčių Liberalų sąjūdžio partijos atstovams nepavyko parodyti. R. Morkūnaitė-Mikulėnienė sveikina Liberalų sąjūdžio atsinaujinimą bei džiaugiasi sėkmingu koaliciniu darbu Seime“, – teigė ji.

Delfi žiniomis, šis sveikinimas buvo atsiųstas prieš pat renginį, todėl jo parodyti su kitais vaizdo sveikinimais paprasčiausiai nespėta.

„Sveiki, mieli bendražygiai, neabejotinai taip galiu į jus kreiptis. Labai gaila, kad negaliu būti gyvai drauge, kaip ir, beje, iš mūsų bendruomenės visi pasklidę kas kur. Bet tai nereiškia, kad negalvojame apie jus, – renginyje neparodytame sveikinime kalbėjo R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. – Galvojame daug ir gražiai, nes pastaruosius metus tikrai kaip niekada esame artimi, tikroje partnerystėje. Ne visuomet šimtu procentu vieni kitais esame patenkinti ar džiuginame vieni kitus, bet tai tik reiškia, kad mūsų ryšys yra dar stipresnis“.

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
Foto: DELFI / Julius Kalinskas

Savo kreipimesi ji pabrėžė, kad šie metai buvo ypač sunkūs, tačiau politikė vylėsi, kad jie po truputį taps lengvesni, o klausimai, taip pat ir tie, kurie žmonėms leistų jaustis oriai, svarbiais šitoje valstybėje ir mylimais, bus išspręsti.

„Žinau, kad šiandieną jūs restartuojate savo partiją, turbūt ne turiniu, bet labiau vizualika. Pavasaris – labai puikus laikas tai padaryti“, – vaizdo įraše kalbėjo konservatorių vicepirmininkė.

Urbonaitė: atrodo keistai

Mykolo Romerio universiteto lektorė R. Urbonaitė Delfi teigė, kad konservatorių gretose netrūksta žmonių, kurie galėjo nuvažiuoti mandagumo vizito pas liberalus.

„Bet, matyt, dėl to buvo priimtas kažkoks kitas sprendimas. Kaip bebūtų, paprastai koalicijos partnerių atstovai vieni pas kitus važiuoja į tokius suvažiavimus. Nebuvimas nei vieno konservatorių žmogaus, nei vieno deleguoto atstovo tikrai atrodo pakankamai keistai“, – teigė pašnekovė.

Politologė pabrėžė, kad vaizdo sveikinimas, net jei toks ir buvo, situacijos nekeičia.

Anot jos, tokio formato sveikinimas yra tik „varnelės užsidėjimui“, tarsi sakantis, kad reikėjo kažką padaryti, jog neatrodytų visai blogai.

Rima Urbonaitė

„Bet pati situacija yra gana keista, negaliu pasakyti kodėl ji susiklostė, kol kas tam yra per mažai duomenų. Bet klausimai kyla ir toks konservatorių manevravimas šiuo metu nėra iki galo aiškus. Nežinia, su kuo tai gali būti susiję, nes jie vieni kitiems yra reikalingi“, – teigė R. Urbonaitė.

Jos teigimu, konservatoriai turbūt galvoja, kad patys liberalai dėl to labai nesupyks, nuris tai, kas įvyko, ir toliau viskas važiuos kaip įprasta.

„Bet iš kitos pusės – kai sakome „mažos dovanėlės stiprina draugystę“, tai maži, atrodytų, visai nereikšmingi gestai, irgi stiprina draugystę. Dabar kyla klausimas, kodėl tos draugystės nenorima stiprinti. Kol kas tik galimos spekuliacijos, bet jomis manipuliuoti nenorėčiau. Tik galima kelti klausimą, kodėl konservatoriai nenorėjo matyti savo žmonių liberalų gretose per šį suvažiavimą, net jei tai būtų buvęs atvykimas svečio teisėmis ir pasveikinimas“, – kalbėjo ji.

Politologės teigimu, techninis nesusipratimas nėra paaiškinimas, nes akivaizdu, kad niekas iš konservatorių šiam renginiui skirti laiko nenorėjo.

„Akivaizdu, kad konservatoriai kažkokių sumetimų turi, bet kokių – reikėtų klausti jų“, – pabrėžė pašnekovė.

Liberalų sąjūdis į suvažiavimą rinkosi tvirtinti naujo partijos logotipo. Liberalai ne kartą sulaukė klausimų, ar vizualinio identiteto pokyčiai neskirti atitolinti save nuo vadinamosios „MG grupės“ bylos, kurioje partija, kaip ir kiti kaltinamieji, buvo išteisinta. Generalinė prokuratūra neseniai pirmosios instancijos teismo sprendimą apskundė.

Gal tai susiję su konservatorių noru nebūti šiame renginyje? R. Urbonaitė tokioje versijoje pasigenda logikos.

„Jeigu jie taip strateguoja, kad po bylų ir viso kito nereikėtų rodyti draugystės, tai kur jau didesnė draugystė, negu buvimas vienoje koalicijoje? Net jeigu toks manevras ir buvo, man kyla dar daugiau klausimų. Ar čia jau per sukąstus dantis? Nežinau“, – teigė politologė.

Trinčių būna, bet tai – natūralu

R. Urbonaitės teigimu, pastaruoju metu daugiau trinčių buvo matoma tarp konservatorių ir Laisvės partijos atstovų.

„Jei žvelgtume į retoriką, kai kurie Laisvės partijos nariai kėlė klausimą, ar viskas yra tikrai gerai tariantis, ieškant bendrų vardiklių, kompromisų. Nors ir kai kurie liberalai buvo atkreipę dėmesį, kad ne viskas yra taip sklandu, kaip galbūt tam tikro kolegiškumo laipsnis galėtų būti aukštesnis. Tai vienokių ar kitokių trinčių būta“, – teigė ji.

Tačiau politologė atkreipė dėmesį, kad trintys – natūralūs dalykai koalicijose ir kitaip būti negali, tiesiog galiausiai visi supranta, jog yra vieni kitiems reikalingi, viską išsiaiškina ir žengia toliau.