„Lygiagrečiai su mūsų reagavimu ir pagalba Ukrainai turbūt niekas iš mūsų neatėmė pareigos prisidėti prie tarptautinio saugumo ir stabilumo. Šiandieninis siuntimas mūsų karių į tarptautines operacijas yra ypatingai svarbus tiek Lietuvai, tiek NATO, tiek Europos Sąjungai“, – penktadienį Klaipėdoje spaudos konferencijoje sakė generolas leitenantas.

Kariai išlydėti į keletą misijų – NATO misiją Irake, tarptautinę operaciją Kosovo Respublikoje bei NATO vadovaujamą Europos Sąjungos karinę operaciją Viduržemio jūros regiono pietų centrinėje dalyje.

Kariai išvyks ir į Jungtinių Tautų vadovaujamą operaciją Malyje, taip pat į Europos Sąjungos kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operaciją „Atalanta“, ES mokymo misiją Malyje ir pirmą kartą – Europos Sąjungos mokymo misiją Mozambike.

Nuo pernai įsteigtos Europos Sąjungos mokymo misijos tikslas – padėti Mozambiko karinėms pajėgoms sukurti greitojo reagavimo pajėgas vykdant jų karinius mokymus operacijų parengimo, kovos prieš terorizmą, civilių gyventojų apsaugos, tarptautinės humanitarinės teisės ir žmogaus teisių apsaugos srityse.

„Būtina pažymėti, kad išvyksta pirmą kartą kariai į Europos Sąjungos mokymo misiją į Mozambiką. Misijai vadovauja Portugalija. Tikrai labai svarbu prisidėti prie portugalų vadovaujamos misijos, kaip ir prie mūsų misijos prisideda portugalai”, – teigė V. Rupšys.

Jis pabrėžė, jog Portugalijos kariuomenė dislokuoja kuopos dydžio vienetą Lietuvoje, jis prisidės prie atgrasymo ir saugumo.

„Tas pasikeitimas savo pajėgumais labai svarbus. Būtina pažymėti, kad Irake vis dar reikalinga NATO bendrijos pagalba, tiek užtikrinant stabilumą ir taiką, tiek parengiant saugumo pajėgas jų funkcijų vykdymui”, – kalbėjo kariuomenės vadas.

Anot krašto apsaugos viceministro Žilvino Tomkaus, NATO įsitraukimas į Iraką yra visos bendruomenės indėlis į tarptautinį saugumą.

„NATO įsipareigoja stiprinti Irako pajėgas, institucijų kovoje su terorizmu, kad „Islamo valstybė“ niekada negrįžtų. Mūsų kariai Irake, misijose, operacijose dalyvauja nuo 2003 metų, taip demonstruodami, kad mums svarbu ne tik mūsų regiono, šalies, bet ir kitų regionų saugumas”, – teigė viceministras.

Į naują NATO misiją Irake išvyksta antroji Lietuvos karių rotacija.