„Vėlyvas ir vėsus pavasaris, matomai, tokių požymių „neatsikrato“ ir kalendorinio pavasario pabaigoje. Stebint ir klausant orų prognozes vis norėtųsi išgirsti apie tikrai vasarišką atšilimą, bet jo vis nėra, o visi prognozuojami atšilimai pasirodė besą trumpalaikiai. Pavyzdžiui, vakar po pietų ir šiandien Lietuva patenka į lėtai judančio ciklono (užsimezgusio Šiaurės jūros pietinėje dalyje) šiltąjį sektorių, todėl pakilo ne tik dienos, bet ir nakties oro temperatūra ir niekur neregistruota šalnų“, – penktadienį socialiniame tinkle rašė klimatologas.

Nors šalnos ore tapo dažnos, tačiau dirvos paviršiuje ramiomis ir giedromis naktimis temperatūra krenta iki 0 – –3 °C, o palankiose reljefo ir kraštovaizdžio vietose (įdubose, sausuose slėniuose, miško aikštelėse ir kt.) bei rajonuose, pasižyminčiuose lengvais, smėlingais dirvožemiais – iki –5 °C ir žemiau.

G. Stankūnavičius feisbuke savo kassavaitinėje orų apžvalgoje prašė, jog visi pavasario reiškiniai vėluoja.

„Medžių žaluma, sodų žydėjimas, pavasarinis medonešis ir kiti reiškiniai vėluoja. Bet kaip sako liaudies išmintis – gegužės lietus yra aukso vertės. Jis iš anksto aprūpina dirvožemį ir augalus drėgme ir taip užkertą kelią ankstyvoms vasaros sausroms bei derliaus nuostoliams. Remiantis nuotolinių (palydovų) stebėjimų sistema bei agrometeorologiniais duomenimis didesnėje Lietuvos dalyje dirvos drėgmė šiuo metu yra normos ribose, vietomis Vakarų Lietuvoje, Pamaryje (ir Nemuno žemupyje) bei Šiaurės Lietuvoje, taip pat Šakių, Kėdainių, Anykščių rajonuose dirvos yra sausesnės nei įprastai“, – teigė klimatologas.

Šis savaitgalis taip pat bus lietingas, teigė G. Stankūnavičius.

„Nedidelio masto ir nepaslankus ciklonas, kuris šiomis dienomis lėmė atšilimą, artimiausią parą sustiprės, o jo centras kaip tik keliaus per Lietuvos teritoriją. Dėl to palis visoje teritorijoje, kai kur gausiai. Kadangi šis ciklonas su savo frontų sistema judės labai lėtai, todėl tiksliai numatyti savaitgalio kritulių kiekį nėra galimybės.

Tai įrodo ir skirtingų šalių skaitmeninių orų prognozių modelių duomenys. Tačiau beveik visi šie šaltiniai didžiausią kritulių intensyvumą/kiekį prognozuoja Rytų ir Pietryčių Latvijoje (> 30 mm), kai kurie (ECMWF, GEM, ICON, UKMO) – pietinėje ir pietrytinėje bei pačioje šiaurinėje Lietuvos dalyse (> 20 mm). Dar sudėtingiau tokiais atvejais numatyti kitus su konvekcija susijusius reiškinius, tokius kaip škvalą, krušą ar perkūniją, jų vietą ir laiką“, – rašė G. Stankūnavičius.

Orų pokyčius jis prognozavo šio savaitgalio pabaigoje.

„Didžiausią intensyvumą šis savaitgalio ciklonas pasieks sekmadienio rytą, o vėliau pildydamasis sparčiai pasitrauks į rytus. Nuo sekmadienio pietų slėgis kils, vėjas atsisuks iš šiaurės ir ciklono vietą užims didelio poliarinio anticiklono gūbrys. Lietus liausis, naktys vėl atvės, o dienomis oro temperatūra kils iki +15 – +20 °C. Nors šis aukšto slėgio gūbrys virš Lietuvos ilgai neužsibus, tačiau giedromis savaitės pradžios naktimis ir rytais gali vietomis lemti nestiprias šalnas dirvos paviršiuje“, – įspėjo klimatologas.

O nuo kitos savaitės vidurio orai vėl keisis.

„Nuo savaitės vidurio orų pobūdis vėl keisis: iš vakarų ir pietvakarių priartės barinis slėnis, vėjas pasisuks iš pietvakarių ir sustiprės, daug kur palis. Antroje savaitės pusėje šalnų neprognozuojama, bet ir saulėtų orų tikimybė maža. Kitas savaitgalis (bent jau pagal šios dienos duomenis) taip pat prognozuojamas vėjuotas ir su krituliais“, – rašė G. Stankūnavičius.

Vasariškai karšta šį savaitgalį yra pietvakarių Europje, kur maksimali oro temperatūra vietomis siekia net iki +30 – +35 °C, o paros vidutinė temperatūra bus 8 – 12 °C aukštesnė už daugiametę.

„Kitos savaitės pradžioje šis karštis persimes į Italiją ir Balkanų pusiasalį, o į savaitės pabaigą vėl grįš į Ispaniją, Pietvakarių Prancūziją bei Šiaurės Italiją. Šilta ir saulėta bus taip pat ir Britanijoje.
Ilgalaikių orų prognozių duomenimis šiltesni ir sausesni nei įprastai orai pietvakarinėje Europos dalyje laikysis ir pirmoje birželio mėnesio pusėje, o Rytų Europoje ir Baltijos regione – vėsesni“, – rašė klimatologas.

Klimatologas G. Stankūnavičius apžvalgos pabaigoje pasidalijo tolesnių orų galima prognoze.

„Pasak Ukrainos „liaudies meteorologų“ žymesnių karščių šiaurinėje jos dalyje ir Kijeve galima tikėtis tik trečią birželio dešimtadienį. Gal stipresnė šiluma tuo metu aplankys ir Lietuvą?“ – feisbuke klausė klimatologas.