Paslaugas teikė visus metus

Molėtų rajone, Labanoro regioniniame parke, tyvuliuojantis Baltųjų Lakajų ežeras mėgstamas poilsiautojų iš visos Lietuvos. Tačiau akylesnė akis pastebi, kad šioje Labanoro regioninio parko širdyje esančioje vietoje nameliai ėmė dygti ne tik ežero pakrantėje, bet ir pačiame ežere.

Pagal Saugomų teritorijų įstatymą statybos vandens telkinio pakrantės apsaugos juostoje yra draudžiamos. O ežere, kuris priklauso valstybei, statinių taip pat neturėtų būti. Statybos, remiantis Miškų įstatymu, draudžiamos ir miškuose.

Tačiau kai kurie greta ežero esančių sklypų savininkai, regis, ne visada elgiasi taip, kaip numato įstatymas.

Delfi apsilankė prie šio ežero, esančio Mindūnų kaime, ir užfiksavo galimus pažeidimus. Vėliau juos patvirtino ir tyrimus atlikę aplinkosaugininkai.

Tyrimą apie tai galite rasti čia.

Labanoro gatvėje veikianti Mindūnų sodyba siūlė nakvynę ant paties ežero. Paslauga nepertraukiamai teikta ištisus metus.

Štai taip savo internetiniame puslapyje sodybos savininkai pristatė kvietimą apsistoti: „Puiki naujiena romantikams! Jūs įsikursite dviviečiame kupole ant vandens. Malonumų gausą papildysite greta stovinčiu kubilu su džiakuzi. Namelyje yra dvigulė lova, patalynė, kondicionavimo sistema oras-oras, šaldytuvas, būtiniausi indai, kavos aparatas, taip pat tik Jums skirta keramikinė kepsninė-grilis Kamado BONO, valtis. Yra biotualetas. Jūsų ramybės niekas negalės sutrukdyti, nes iki namelio galima atvykti tik valtimi. Komplekso nakvynės kaina - 150 Eur.

Švarus Labanoro parko oras, girios grožybės ir vaizdai į Baltųjų Lakajų ežerą Jums įsimins ilgam. Laukiame Jūsų bet kuriuo metų laiku. Su valtele galėsite romantiškai praleisti laiką plaukiodami ežere bei apsilankyti greta esančioje Meilės saloje.“

Atlikdami žurnalistinį tyrimą ir nuvykę į vietą įsitikinome, kad pasiekti namelį galima tik valtimi. Šeimininkas ją duoda atvykusiems svečiams. Plaukti reikia ne taip ir daug. Atstumas nuo kranto – maždaug 50 metrų. Tiesa, karštomis vasaros dienomis iki platformos su nameliu buvo galima ir atbristi. Gylis – maždaug 120 cm.

Kaip pastebėjome atvykę į vietą, kupolinis namelis ir šildomas kubilas įrengtas ant specialios platformos. Iki jos nuo kranto po vandeniu atvesta ir elektra. Namelyje veikė oro kondicionierius: galima ir sušildyti, ir atšaldyti orą.

Kubilo vanduo buvo sušildomas krosnyje. Prie jos sodybos šeimininkas yra palikęs malkų. Svečiai patys pakuria krosnį ir sušildo vandenį iki norimos temperatūros. Įdomu tai, kad kubilui naudojamas ežero vanduo. Šalia kubilo į ežerą įmestas elektrinis siurblys, kurio pagalba ir imamas vanduo.

Išsimaudžius vanduo taip pat išleidžiamas į ežerą. Kubilo apačioje yra žarna, kurios čiaupą atsukus į ežerą iš kubilo ima tekėti vanduo.

Ant platformos vietos užteko ir tualetui. Jis pridengtas lengva pertvara ir skėčiu nuo saulės arba lietaus. Kaip nurodė pats sodybos šeimininkas, ant platformos pastatytas biotualetas. Kur galiausiai išpilamas jo turinys, ar jis nepatenka į ežerą, nebuvo aišku.

Registrų centro duomenimis, sklypai, šalia kurių buvo įrengtas namelis ežere, priklauso Vandai Milinavičienei ir Aldonai Dominikai Kučinskienei. Uzurfruktas – Vladas Kučinskas.

Siūlo poilsį ant ežero kranto

Tačiau matyti, kad panašių objektų yra ir netoliese. Šalia Mindūnų sodybos taip pat rūksta dūmelis, matosi iš miško išlindę statiniai.

Tik čia savo paslaugas jau siūlo kiti verslininkai. Internete suradome, kad šalia savo paslaugas teikia „Glamping Lithuania“. Jie turi net kelis pasiūlymus.

Štai, pavyzdžiui, nedidelis namelis dviems. „Vieno kambario namelis dviems su peizažu į Baltųjų Lakajų ežerą. Šiuo metu galime jums pasiūlyti net keturis skirtingus namelių variantus, kurie skiriasi nuo įrengtos SPA įrangos nameliuose.

Ilsėkitės su visais patogumais. Namelyje yra dvigulė lova su kokoso čiužiniu, tualetas, dušas, persirengimo kambarys, kepsninės, šaldytuvas, krėslai, šezlongai, SPA vonios, pėdų masažo procedūros, romantiškas apšvietimas, suteikiantis romantikos ir atsipalaidavimo. Čia yra sutvarkyta lauko aplinka, yra liepteliai, laipteliai, kiemo apšvietimas“, - rašoma skelbime.

Ten pat nurodoma, kad iš viso yra 3 tokie nameliai. Jų dydis – maždaug 25 kvadratiniai metrai.
Tačiau yra ir didesnių. „Susipažinkite su mūsų vila. Tai tikra ramybės oazė! Namelis ant ežero kranto, kuris neturi kaimynų! Šis namelis išsiskiria tuo, jog yra ypatingai erdvus, o vaizdas pro langą visais metų laikais tiesiog užburia! Taip pat šiame namelyje rasite ir elipsinę vonią“, - rašoma skelbime.

Nurodoma, kad šio kambario dydis – 50 kvadratinių metrų. Šio namelio nuomos kaina priklausomai nuo sezono svyruoja nuo 150 iki 180 eurų parai. Mažesnių namelių kaina nedaug tesiskiria. Ji prasideda nuo 140 eurų, o viršutinės kainos lubos taip pat siekia 185 eurus.

Kaip nurodyta internete, visi nameliai turi patogumus, dušus, tualetus, atpalaiduojančias vonias.
Registrų centro duomenimis, sklypas su šia infrastruktūra priklauso Tadui Vyteniui Jociui. Jis vienas šalia kito esančius sklypus nusipirko 2015 metais.

Po Delfi apsilankymo inspektoriai atliko tyrimą

Taigi, po Delfi vizito prie Baltųjų Lakajų ežero savo tyrimus atliko ir skirtingos kontrolę vykdančios institucijos. Jos nustatė pažeidimus ir įpareigojo sklypų savininkus juos pašalinti.

Mindūnų sodybos, esančios Labanoro g. 19C, savininkai Delfi informavo namelį ant ežero jau pašalinę. Tiesa, tai jie padarė jau pasibaigus aplinkosaugininkų duotam privalomojo nurodymo terminui.

Labanoro regioninio parko atstovas Andrius Juodelis suteikė informacijos, ką privalėjo padaryti Labanoro g. 19C sklypo savininkai. Taip pat jis pridūrė, kad savininkai ieškojo būdų nelegalų statinį įsiteisinti, tačiau nesėkmingai.

„Aukštaitijos nacionalinio parko direkcija yra gavusi savininkų iš Labanoro g. 19C rašto kopiją, kad privalomasis nurodymas įvykdytas 2022-04-10. Taip pat iš šių asmenų gauti paklausimai dėl plūduriuojančios priemonės laikymo sąlygų Baltųjų Lakajų ežere (atsakyta neigiamai, kadangi klausiamos priemonės laikymo nenumato teisės aktai) bei paklausimas dėl elingo ar debarkaderio su patalpomis įrengimo (atsakyta neigiamai, kadangi elingų statyba šioje teritorijoje nenumatyta, o debarkaderių statymas galimas tik suderinus su direkcija ir debarkaderiui esant be anstatų). Šiai dienai patikrinus matyti, kad pažeidimas galimai pašalintas dalinai, platfotma su kupolu stovi kitoje vietoje, numontuota dalis įrangos (kondicionierius)“, - teigė A. Juodelis.

Tačiau kaimyniniame sklype situacija visai kita: savininkai dar nėra įvykdę institucijų reikalavimų.

„Dėl Ažuraisčio k. 3 padarytų pažeidimų pašalinimo direkcija informacijos neturi. Privalomasis nurodymas pašalinti buvo iki 2022-04-29. Apsilankius teritorijoje matyti, kad pažeidimai nepašalinti. Dėl įteisinimo į direkciją kreiptasi nebuvo“, - nurodė Labanoro regioninio parko direkcijos atstovas.

Kad pažeidimai Ažuraisčio k. 3 nėra pašalinti, Delfi taip pat patvirtino Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Be to, jos atstovė Rasa Kėkštienė išvardijo, ką konkrečiai savininkai turi pašalinti.

„Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija 2022-05-05 atliko faktinių duomenų patikrinimą vietoje dėl surašyto privalomojo nurodymo (PN) įvykdymo. Nustatyta, kad žemės sklype adresu Molėtų r. sav., Mindūnų sen., Ažuraisčių k. 3, pastatytas medinis takas su suoliukais, mediniai laiptai, medinės aikštelės, ant kurių įrengtos palapinės iš metalinio karkaso ir brezentinės medžiagos, kubilai maudymuisi, namelis medyje ir prie namelio prijungti I grupės nesudėtingi inžineriniai tinklai, kuriems surašytas 2021-10-29 PN pašalinti pažeidimus, nenugriauti, statybvietė nesutvarkyta“, - nurodė Statybos inspekcijos atstovė R. Kėkštienė.

Vis dėlto ji pridūrė, kad pažeidimai bet kokiu atveju turės būti pašalinti ir nelegalūs statiniai turės būti nugriauti: „Informuojame, kad vadovaujantis teisės aktais Statybos inspekcija 2021-10-29 PN pašalinti pažeidimus perduos priverstinai vykdyti antstoliui.“

Kupolas jau pašalintas

Aplinkos apsaugos departamentas taip pat sklypų savininkams turėjo priekaištų. Jo atstovė Jurgita Jasiūnienė Delfi informavo, ką nustatė pareigūnai. Tiesa, ji pripažino, kad Labanoro g. 19C savininkai nebuvo geranoriškai nusiteikę ir nebuvo linkę taip paprastai imti ir pašalinti namelį ežere.

„Dėl nustatyto aplinkosauginio pažeidimo ties sklypu, esančiu Labanoro g. 19C, Mindūnų k., Mindūnų sen., Molėtų r., plūduriuojančio įrenginio (plausto) savininkui buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso (toliau – ANK) 267 str. 3 d. ir paskirta 150 Eur bauda. Taip pat duotas privalomais nurodymas iki 2021-10-20 plūduriuojančio įrenginio laikymo sąlygas suderinti su Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija arba pašalinti plūduriuojantį įrenginį iš Baltųjų Lakajų ežero.

Aplinkos apsaugos departamente (toliau – Departamentas) 2021-10-05 d. gautas plūduriuojančio įrenginio (plausto) savininko prašymas trims mėnesiams (iki 2022 m. sausio 20 d.) pratęsti Departamento Utenos valdybos Ignalinos aplinkos apsaugos inspekcijos duoto privalomojo nurodymo įvykdymo terminą. Prašymas pratęsti privalomojo nurodymo įvykdymo terminą nagrinėtas Komisijos dėl privalomųjų nurodymų įvykdymo terminų nustatymo (toliau – Komisija) posėdyje ir Komisijos siūlymu bei Departamento direktoriaus pritarimu pratęstas trims mėnesiams iki 2022-01-20 d.

Departamente 2022-01-25 d. buvo gautas plūduriuojančio įrenginio (plausto) savininko paaiškinimas su priedais, kuriame nurodoma, kad plūduriuojanti priemonė, esanti Baltųjų Lakajų ežere, 2021-12-06 buvo užregistruota kaip pramogai skirta plūduriuojanti priemonė - vasarnamis ir pateiktas Lietuvos transporto saugos administracijos Vidaus vandenų transporto priemonės registracijos liudijimas.

2022-02-04 Utenos valdybos Ignalinos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai atliko duoto privalomojo nurodymo įvykdymo apžiūrą vietoje ir nustatė, kad plūduriuojantis priemonė iš Baltųjų Lakajų ežero yra nepašalinta, o savininkas nepateikė su saugomos teritorijos direkcija suderintų laikymo sąlygų.

Pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. D1-187 patvirtintų „Dėl aplinkosaugos sąlygų plaukioti paviršiniuose vandens telkiniuose plaukiojimo priemonėmis ir plūduriuojančių priemonių įrengimo ir naudojimo, jų statymo ir (arba) švartavimo aplinkosauginių reikalavimų“ (toliau – Aplinkosauginiai reikalavimai) IV sk. 17 p. „Valstybiniuose parkuose, valstybiniuose draustiniuose, biosferos rezervate ir valstybinių rezervatų buferinės apsaugos zonose esančiuose vandens telkiniuose leidžiama statyti ir (arba) švartuoti plūduriuojančius lieptus, plūduriuojančius tiltus, plaukiojančias prieplaukas (debarkaderius), suderinus jų projektus ir laikymo konkrečiame vandens telkinyje sąlygas su atitinkamos saugomos teritorijos direkcija“.

Atsižvelgiant į tai, jog aplinkosauginiuose reikalavimuose yra nurodytas baigtinis leidžiamų statyti ir (arba) švartuoti plūduriuojančių priemonių sąrašas, o Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija plūduriuojančios priemonės švartavimo ir laikymo valstybiniame draustinyje (Lakajų kraštovaizdžio draustinyje) sąlygų nederino, laikoma, kad duotas privalomas nurodymas yra neįvykdytas. Už privalomojo nurodymo neįvykdymą surašytas administracinio nusižengimo protokolas pagal ANK 317 str. 1 d. ir kreiptasi į teismą dėl įpareigojimo įvykdyti privalomąjį nurodymą.

2022-04-20 buvo gautas plūduriuojančio įrenginio savininko paaiškinimas, kad pagal administracinę bylą Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Utenos valdybos Ignalinos aplinkos apsaugos inspekcijos duotame privalomajame nurodyme nurodyti reikalavimai įvykdyti. 2022-04-21 Departamento Utenos valdybos Ignalinos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai atliko Baltųjų Lakajų ežero pakrantės apžiūrą ties sklypu, esančiu Labanoro g. 19 C, Mindūnų k., Molėtų r.

Apžiūros metu nustatyta, kad plūduriuojanti priemonė yra Baltųjų Lakajų ežere, ties sklypu Labanoro g. 19C, Mindūnų k., lanksčia jungtimi pritvirtinta prie krante augančių medžių, t. y. plūduriuojanti priemonė nepašalinta iš Baltųjų Lakajų ežero ir savininkas nepateikė su saugomos teritorijos direkcija suderintų laikymo sąlygų, todėl laikoma, kad duotas privalomas nurodymas yra neįvykdytas. Informacija apie privalomojo nurodymo neįvykdymą perduota Vilniaus apygardos administraciniam teismui“, - nurodė J. Jasiūnienė.

Vis dėlto šio sklypo savininkų vardu laišką Delfi ir Aplinkos apsaugos departamentui atsiuntęs Elmaras Milinavičius teigė, kad nelegalų statinį ežere jau išardė. Ir galiausiai jis atsiuntė tai įrodančią nuotrauką. Joje matyti, kad kupolo jau nėra.

Nugriautas kupolas
Foto: Skaitytojo nuotr.


„Šis laiškelis skirtas visiems jums, kurie aktyviai dalyvavote įtikinant pensininkus Mindūnų sodyboje, kad jie nusižengė Lietuvos Respublikos įstatymams...

Kupolas (plūduriuojančioji priemonė, registruota pagal galiojančius ES reikalavimus) ir kubilas, bei du kaimo tualetai (pastatyti dar dieduko prieš 50 metų, nors tokių net Vilniuje pilna) jau nugriauti, nes pensininkai tiki valstybe ir jos siekiais. Tik nelabai jos įstatymų vykdytojais, bet vykdo ir jų nurodymus...

Prašau visų jūsų atvažiuoti ir tuo įsitikinti. Apie atvykimą prašau informuoti, kad galėčiau dalyvauti šioje gedulingoje procesijoje.

Manau, teisybė visvien kažkada ateis, juolab, kad rimti kaimynai su jūsų teiginiais visiškai nesutinka ir kovos per teismus. Aš sau to leisti negaliu ne tik dėl finansinių išlaidų, bet ir dėl tikėjimo Lietuva“, - laiške rašė E. Milinavičius.

Verslininkas statinį pavadino laivu

Dabar pereikime prie kito sklypo. Aplinkos apsaugos departamento atstovė J. Jasiūnienė informavo, su kuo atlikdami tyrimą susidūrė pareigūnai. Jos teigimu, sklypo savininkai ėmėsi gudrių manevrų siekiant plaustą paversti laivu.

„Dėl nustatyto aplinkosauginio pažeidimo ties sklypu, esančiu Ažuraisčių k. 3, Mindūnų sen., Molėtų r., plūduriuojančio įrenginio (plausto) savininkui buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas pagal ANK 267 str. 3 d. ir paskirta 150 Eur bauda. Taip pat surašytas privalomais nurodymas iki 2021-10-20 plūduriuojančio įrenginio laikymo sąlygas suderinti su Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija arba pašalinti plūduriuojantį įrenginį iš Baltųjų Lakajų ežero.

Departamente 2021-10-27 buvo gautas plūduriuojančio įrenginio (plausto) savininko prašymas trims mėnesiams pratęsti privalomojo nurodymo įvykdymo terminą. Komisijos dėl privalomųjų nurodymų įvykdymo terminų nustatymo posėdyje nustatyta, kad nėra objektyvios galimybės pratęsti pasibaigusį privalomojo nurodymo įvykdymo terminą ir nuspręsta netenkinti plūduriuojančios priemonės (plausto) savininko prašymo dėl privalomojo nurodymo įvykdymo termino pratęsimo.
Pasibaigus privalomojo nurodymo įvykdymo laikui Ignalinos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai 2021-10-26 atliko privalomojo nurodymo įvykdymo patikrinimą ir nustatė, kad iki privalomojo nurodymo įvykdymo termino pabaigos neįvykdyti privalomajame nurodyme nustatyti reikalavimai. Dėl sąlygų neįvykdymo plūduriuojančio įrenginio (plausto) savininkui surašytas administracinio nusižengimo protokolas pagal ANK 317 str. 1 d ir kreiptasi į teismą dėl įpareigojimo įvykdyti privalomąjį nurodymą.

Po duoto privalomojo nurodymo neįvykdymo datos plūduriuojančio įrenginio (plausto) savininkas nurodė, kad plūduriuojantis įrenginys yra įregistruotas kaip pramoginis laivas su elektriniu varikliu ir pateikė pramoginio laivo gamintojo atitikties deklaraciją, todėl laikoma, kad duotas privalomasis nurodymas yra įvykdytas po duoto privalomojo nurodymo įvykdymo termino pabaigos.

2022-02-09 siekiant išsiaiškinti, ar pagamintas pramoginis laivas atitinka atitikties deklaracijoje pateiktus duomenis ir yra eksploatuojamas nepažeidžiant normatyvinių teisės aktų, Departamentas kreipėsi į Lietuvos transporto saugos administraciją (toliau – LTSA) su prašymu atlikti neplaninį pramoginio laivo patikrinimą. Negavęs atsakymo, 2022-04-26 Departamentas pakartotinai kreipėsi į LTSA su prašymu informuoti apie patikrinimo rezultatus“, - teigė J. Jasiūnienė.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas


Taigi, kaip matyti iš J. Jasiūnienės atsakymo, aplinkosaugininkų neteisėtu pripažintas plaustas staiga tapo laivu. Taip bandoma šį įrenginį išsaugoti.

Aplinkosaugininkams turėjome papildomą klausimą. Jei savininkai traktuoja, kad tai laivas, ar tokiu atveju norint ežere, patenkančiame į Labanoro regioninio parko teritoriją, eksploatuoti ir švartuoti šį laivą, nereikia gauti parko direkcijos pritarimo? Kitaip tariant, ar kiekvienas norintis gali atsivežti po tokį laivą į Baltųjų Lakajų ežerą ir jį ten laikyti be jokio leidimo?

J. Jasiūnienė pateikė štai tokį atsakymą: „Savaeigių ir nesavaeigių plaukiojimo priemonių naudojimą ir švartavimą vandens telkiniuose, taip pat ir vandens telkiniuose, esančiuose saugomose teritorijose, reglamentuoja Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. D1-187 (su aktualiomis redakcijomis) patvirtinti Aplinkosaugos sąlygų plaukioti paviršiniuose vandens telkiniuose plaukiojimo priemonėmis ir plūduriuojančių priemonių įrengimo ir naudojimo, jų statymo ir (arba) švartavimo aplinkosauginiai reikalavimai (toliau – Reikalavimai).

Šiuose reikalavimuose numatyta, kokiomis sąlygomis vyksta plaukiojimas savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis (saugomose teritorijose ribojami plaukiojimo terminai ir variklių galingumas).
Ties Ažuraisčių k. 3 Baltųjų Lakajų ežere prišvartuotas pramoginis laivas su elektriniu varikliu, patenkantis į Lakajų kraštovaizdžio draustinį, pagal Reikalavimų 2.2 punktą priskiriamas prie nesavaeigių plaukiojimo priemonių.

Reikalavimų 12 punkte yra išskirta, tik kad „Savaeigėmis ir nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis draudžiama plaukioti gamtiniuose rezervatuose ir ornitologiniuose draustiniuose esančiuose vandens telkiniuose, išskyrus ornitologiniuose draustiniuose esančius vandens telkinius, į kuriuos išduoti leidimai naudoti žvejybos plotą“., t. y. draudžiama plaukioti pramoginiu laivu su elektriniu varikliu tik gamtiniuose rezervatuose ir, kai kuriais atvejais, ornitologiniuose draustiniuose.

Saugomų teritorijų direkcijoms prievolė derinti laikymo ir (ar) švartavimo sąlygas atsiranda Reikalavimų 17 p.: „Valstybiniuose parkuose, valstybiniuose draustiniuose, biosferos rezervate ir valstybinių rezervatų buferinės apsaugos zonose esančiuose vandens telkiniuose leidžiama statyti ir (arba) švartuoti plūduriuojančius lieptus, plūduriuojančius tiltus, plaukiojančias prieplaukas (debarkaderius), suderinus jų projektus ir laikymo konkrečiame vandens telkinyje sąlygas su atitinkamos saugomos teritorijos direkcija“ , 18 p.: „Valstybinių parkų rekreacinio funkcinio prioriteto zonose esančiuose vandens telkiniuose leidžiama statyti ir (arba) švartuoti turistinius plaustus, suderinus jų projektus ir laikymo konkrečiame vandens telkinyje sąlygas su atitinkamos saugomos teritorijos direkcija“, t. y. susijusi tik su plūduriuojančiomis priemonėmis.

Atsižvelgiant į tai, jog pagal aplinkosaugos sąlygas elektriniai varikliai prilyginami nesavaeigėms priemonėms, ribojimų laikyti ir (ar) švartuoti pramoginį laivą su elektriniu varikliu Baltųjų Lakajų ežere nėra.“

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija


Panašų klausimų uždavėme ir Labanoro regioninio parko direkcijai. Jo atstovas A. Juodelis taip pat teigė, kad pagal aplinkosaugos sąlygas elektriniai varikliai prilyginami nesavaeigėms priemonėms, todėl šiai dienai ribojimų jiems nėra.

Taigi, iš Aplinkos apsaugos departamento ir Labanoro regioninio parko direkcijos atsakymų matyti, kad prie regioninių ir nacionalinių parkų esančių ežerų visi norintys gali atsivežti po tokį plaustą, tinkamą gyvenimui, ir laisva valia galima juose atostogauti, gyventi arba juos nuomoti. Tik svarbu, kad prie tokio plausto būtų prikabintas elektrinis variklis.

Tokiu atveju plausto-namelio įrengimo su niekuo derinti nereikia ir aplinkosaugininkai priekaištų neturi.

Tiesa, A. Juodelis pažymėjo, kad Laivų registraciją vykdo Lietuvos transporto saugos administracija. „Kokiais kriterijais vadovaujantis registruojami įvairaus tipo laivai, direkcijai nėra žinoma“, - teigė A. Juodelis.

Lietuvos transporto saugos administracija dar nebaigė tyrimo

J. Jasiūnienė Delfi nurodė, kad 2022-02-09 siekiant išsiaiškinti, ar pagamintas pramoginis laivas atitinka atitikties deklaracijoje pateiktus duomenis ir yra eksploatuojamas nepažeidžiant normatyvinių teisės aktų, Departamentas kreipėsi į Lietuvos transporto saugos administraciją su prašymu atlikti neplaninį pramoginio laivo patikrinimą. Tačiau atsakymo negavo. Todėl 2022-04-26 Departamentas pakartotinai kreipėsi į LTSA su prašymu informuoti apie patikrinimo rezultatus.

Nacionalinė žemės tarnyba


Delfi raštu kreipėsi į Lietuvos transporto saugos administraciją. Jos paklausėme, ar jau atliktas taip vadinamo laivo patikrinimas. Ir jei taip, ar, institucijos vertinimu, šis namelis ant vandens iš tiesų dabar tapo laivu, kuriuo realiai galima plaukioti po ežerą?

Tačiau į Lietuvos transporto saugos administracijos atstovė Eglė Kučinskaitė teigė, kad institucija išvadų dar neturi.

„Šiandien negalime pateikti tikslaus atsakymo, nes situaciją dar nagrinėjame. Pirmojo jūsų minimo paklausimo LTSA negavo apskritai, todėl AAD kreipėsi pakartotinai balandžio pabaigoje (nesulaukę mūsų reakcijos). Tada ir pradėjome tyrimą, kuris dar tęsiasi“, - nurodė E. Kučinskaitė.

Taip pat Baltųjų Lakajų ežero pakrantėje savo tyrimą teigė atliksianti ir Nacionalinė žemės tarnyba.

Aplinkosaugininkams buvo kilę klausimų dėl lieptų. Ar sklypo savininkai lieptus įsirengė pagal NŽT išduotus leidimus. Ar lieptų tiek, kiek išduoda leidimų.

NŽT atstovas Ruslanas Golubovas apie planuojamą patikrinimą informavo šių metų sausio 5 d. publikuotame Delfi straipsnyje.

Rengiant šį straipsnį paklausėme, kas buvo nustatyta patikrinimo metu.

Anot R. Golubovo, NŽT patikrinimas prie Labanoro g. 19C esančios ežero pakrantės jau atliktas. Pareigūnai nustatė, kad kupolas ir kubilas jau išmontuoti. R. Golubovas pasidalino nuotraukomis.

„Informuojame, kad 2016 m. buvo išduotas NŽT Molėtų sk. sutikimas šiame žemės sklype statyti laikiną statinį – lieptą. Išduotas sutikimas galioja iki 2026 m. Taip pat informuojame, kad NŽT Molėtų sk. iniciatyva 2022 m. gegužės 18 d. buvo atliktas bendras dviejų institucijų (NŽT ir Aplinkos apsaugos departamento) patikrinimas vietoje.

Patikrinimo metu nustatyta (nuotraukas pridedu), kad ant plausto, kuris neturi laikančiųjų konstrukcijų, kubilas ir kupolas yra išmontuoti ir nenaudojami. Plaukiojančiam plaustui NŽT sutikimas nereikalingas“, - teigė R. Golubovas.