„Penktas sankcijų paketas turi suduoti maksimalų smūgį Kremliaus režimui“, – ketvirtadienį po susitikimo su Danijos premjere Mette Frederiksen kalbėjo Gitanas Nausėda.

„Europa turi nustoti pirkti rusiškas dujas ir naftą, nes būtent šiais Europos jiems sumokamais pinigais Kremliaus režimas finansuoja negailestingą Ukrainos miestų naikinimą ir atakas prieš taikius gyventojus. Nebegalime taupyti priemonių, nes nusikaltėliai turi jausti savo veiksmų pasekmes jau dabar ir čia“, – pažymėjo prezidentas.

Pasak jo, ES patiriant Rusijos „dujų šantažą“, Bendrija turi progą visiškai atsisakyti Rusijos energetinių išteklių importo.
„Tai padaryti turėjome daug anksčiau, bet geriau vėliau negu niekada“, – sakė šalies vadovas.

Dar G. Nausėda savo pareiškime įspėjo, kad Baltijos šalys privalo anksčiau nei 2025 m. atsijungti nuo Rusijoje valdomo BRELL žiedo ir sinchronizuoti savo elektros tinklus su ES, esą Kremlius gali imtis ir „elektros šantažo“.

„Negalime laukti iki 2025 m. ir nuo Rusijos tinklų turime atsijungti kaip galima anksčiau. Elektros energija gali tapti dar vienu šmeižto ir šantažo įrankiu agresoriaus rankoje“, – sakė G. Nausėda.

ELTA primena, kad, reaguojant į Rusijos karinę invaziją į Ukrainą, Jungtinės Amerikos Valstijos ir ES, kartu su kitomis Vakarų ir Azijos valstybėmis, pritaikė Kremliui griežtas ekonomines sankcijas, kurių viena pagrindinių – dalies Rusijos bankų atjungimas nuo tarptautinės bankų mokėjimų sistemos SWIFT.

Nuo SWIFT kol kas atjungti septyni rusiški bankai, tačiau šie apribojimai kol kas dar nėra taikomi didžiausiam Rusijos bankui „Sberbank“ ir trečiam didžiausiam bankui „Gazprombank“. Per šiuos bankus ES valstybės atsiskaito su Rusija už Maskvos tiekiamus energetinius išteklius, visų pirma – dujas ir naftą.

Be to, Rusijos lėktuvams uždaryta ES ir JAV oro erdvė, siekiant blokuoti šalies prezidento Vladimiro Putino karo Ukrainoje finansavimą, taip pat įšaldytas visas bankų turtas ES. Vakarų valstybėse konfiskuojamas Kremliaus oligarchų turtas, iš Rusijos jau pasitraukė daug didžiųjų Vakarų įmonių.

Tuo tarpu Europos Komisija iki gegužės turėtų pateikti planą, kaip kuo greičiau sumažinti Bendrijos priklausomybę nuo rusiškų energijos išteklių.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)