Baltijos šalių oro erdvės saugumą užtikrinantys NATO sąjungininkų naikintuvai patruliuoja danguje virš mūsų jau 18 metų, o šiuo metu, reaguojant į Rusijos pradėtą karą ir invaziją į Ukrainą, sąjungininkų oro pajėgų laikysena yra sustiprinta.

Šiuo metu iš Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose Lietuvos ir Baltijos šalių erdvę saugo Lenkijos ir Danijos naikintuvai F-16 bei JAV penktos kartos naikintuvai F-35. Šiauliuose taip pat dislokuoti Jungtinės Karalystės sraigtasparniai CH-47 bei AH-64.

NATO saugo viso Aljanso dangų – šiuo metu sąjungininkai nuolatinėje parengtyje turi apie 130 karinių orlaivių. NATO palaikys padidinto budrumo būseną tiek laiko, kiek reikės – tuo siekiama atgrasyti, o prireikus, ir ginti nuo bet kokios grėsmės, iškilusios Aljanso teritorijai ir gyventojams.

Reaguojant į Rusijos karą prieš Ukrainą, Aljansas aktyvavo NATO atgrasymo ir gynybos planus Vidurio ir Rytų Europos regione – tai leidžia regione dislokuoti NATO aukščiausios parengties Greitojo reagavimo pajėgas, kurias sudaro sausumos, oro, jūrų, specialiųjų operacijų elementai.