Su juo žurnalistas Aurimas Perednis kalbėjosi ketvirtadienio rytą. Tuo metu, kaip pasakojo vyras, buvo ramu, tačiau bendrai situacija mieste sudėtinga

„Septintą valandą skambėjo sirena, tačiau bombardavimo nebuvo. Kol kas situacija yra pakankamai rami. (…) Kartais būna apšaudymų. Charkive yra nesaugu, ypač centre, kadangi centras yra apšaudomas. Pavyzdžiui, kaip tik vakar Charkivo centras buvo apšaudytas“, – pasakojo J. Marežka.

Vyras pasakojo, kad jų mieste vandens yra, duona yra normuojama, parduotuvėse – eilės.

„Vandens yra, duonos, ką tik skambino, parduotuvėse duoda tik po du kepalėlius vienam žmogui. Parduotuvėse yra didelės eilės – apie šimtą žmonių prie vienos kasos. Kelias dešreles nemokamai duoda“, – sakė J. Marežka.

Bombardavimai – ryte ir sutemus

Pašnekovas pasakojo, kad dvi dienas iš eilės Rusija bombardavo Charkivą rytais, tarp aštuntos ir dešimtos valandos.

„Panašu, kad mušė iš Rusijos, ilgojo nuotolio raketomis“, – pasakojo J. Marežka.

Pasak ukrainiečio, kai sutemsta, pradeda skristi lėktuvai.

„Jis nusileidžia iš viršaus tyliai, numeta bombas, ir nuskrenda kažkur Belgorado kryptimi. Tai tęsiasi maždaug iki 22-23 val., po to situacija tampa ramesnė“, – sakė J. Marežka.

Pasak vyro, dauguma gyventojų vengia naktimis jungti šviesas.

„Kartais dideliame name matosi kokie penki šeši langai. Daugumoje butų šviesa nedega“, – sakė J. Merežka.

Slepiasi koridoriuje

Jie patys gyvena mažyčiame name, kuris neturi rūsio.

„Slepiamės koridoriuje, kad būtų dvi sienos. Egzistuoja tokia taisyklė, kad, jeigu namo teritorija yra bombarduojama, tai antra siena gali apsaugoti nuo skeveldrų“, – sakė J. Merežka.

Pasak pašnekovo, raketos kol kas jų nepasiekė.

„Bet , kai skraido lėktuvai girdisi ypatingai gerai, ir yra baisu. Taip pat yra baisu, ir labai gerai girdisi, kai Charkivas atakuojamas „Grad“ sistemomis. Garsas girdisi apie dešimt sekundžių, ir yra išties baisu“, – pasakojo jis.

Nesitraukia, nes rūpinasi seneliu

Net ir gyvendamas tokiomis sudėtingomis sąlygomis, vyras pasakojo, kad jaučiasi normaliai.

„Televizorius veikia, pas mus visoje šalyje per visus kanalus rodo tą patį. Pirmąsias dienas buvo baisu, o dabar atrodo, kad mūsiškiai juos atstūminėja, todėl ir mūsų psichologinė savijauta pakankamai normali“, – sakė J. Merežka.

Jis pasakojo, kad Rusijos karinės pajėgos yra apsupusios maždaug pusę miesto, todėl dar yra galimybė išvykti iš miesto.

„Bet pas mus yra senas senelis“, – priežastį, kodėl nesitraukia, paaiškino pašnekovas.

Bombos iš lėktuvo krenta netiksliai

Vyras pasakojo, kad, kai Charkivas buvo apšaudomas ilgojo nuotolio raketomis, jos buvo tikslios, ir buvo taikomasi į valdžios objektus. Į paprastus namus jos praktiškai nepataikė.

„Dideli namai buvo apšaudomi, bet ne didelio tikslumo raketomis, o raketomis, kurios buvo leidžiamos iš karinių lėktuvų“, – sakė J. Merežka.

Žuvusiųjų tarp jo pažįstamų nėra.

„Bet žmonos sesuo visą tą laiką praleido be šviesos, šildymo, telefono, ten labai stipriai prieš kelias dienas apšaudė rajoną . Labai daug žmonių išvažiavo“, – pasakojo J. Merežka.

Vyras pasakojo, kad ketvirtadienio ryte pasirodė informacija apie karinius veiksmus Iziumo mieste.

„Jis buvo apšaudomas pagrinde iš Rusijos karinių lėktuvų, ir tie apšaudymai nebuvo tikslūs. Raketos pataikė į gyvenamuosius namus. Žuvo aštuoni civiliai žmonės, iš jų du vaikai“, – sakė jis.

Dar viena liūdna istorija sklinda pačiame Charkive.

„Slėptuvėje nuo bombų gimė du vaikai, bet deja kitą dieną vaikų tėvai žuvo. Šiuo metu klausiama žmonių, kas galėtų šiuos vaikus paimti“, – pasakojo J. Merežka.