E. Trunovas spaudos konferencijoje kalbėjo, kad PAGD visada ragina gyventojus būti pasirengus galimoms ekstremalioms situacijoms ir būti pasirengus vieniems ar kitiems atvejams.

„Jeigu esate pasirengę kažkokiai vienai galimai situacijai, tuomet esate pasirengę ir visoms kitoms.“

Jis pateikė pavyzdį ir išvykimo krepšio turinį ir daiktus, kuriuos būtų pravartu turėti, taip pat žinoti, kur jie yra namuose arba kad būtų galima greitai susidėti.

„Raginame gyventojus būti pasirengusius galimoms ekstremalioms situacijoms ir būti autonomiškiems 72 val. Mūsų svetainėje www.lt72.lt yra sudėti visi patarimai, taip pat ir krepšio turinys ir šeimos planas. <...>. Gerai šeimoje apsitarti, kur susitiksite, ar planuojate išvykti ir pan.“

Pasak jo, jeigu gyventojai turi galimybes pasiruošti ilgesniam laikui ir jeigu būtų didesni maisto ar vandens sutrikimai, tai yra gerai.

„Dėl karinių grėsmių turime rekomendacijas, parengtos kartu su kariuomene, bet pagrindiniai dalykai pirmiausia nepanikuoti. Visi turime savo funkcijas. Pirmiausia savo reikalai ir darbai, o jeigu reikia gyventojui slėptis, nebūti atviroje vietovėje, ieškoti priedangos, slėptis už sienų.“

Ragina turėti su savimi pinigus, dokumentus, maisto, vaistų, vandens ir t. t.

Paklaustas, kaip būtų tvarkomasi, jeigu kas nors nutiktų vaikams išėjus į mokyklas, jis sakė, kad tokiais atvejais tvarkytųsi oficialios institucijos.

„Bet pagrindinis principas, kad ugdymo įstaigos irgi turi būti pasirengusios ekstremalioms situacijoms ir rūpintis vaikais, rūpintis tais, už kuriuos jie atsakingi, kol nebus priimtas vienoks ar kitoks sprendimas.“

Taip pat rekomendavo dokumentus turėti geriau plastikiniame ir užsegamame maišelyje, nes neaišku kokios bus aplinkybės – lietus, sniegas, ar pan. Nurodė, kaip dar turėtų atrodyti krepšelis ekstremalios situacijos atveju.

„Aišku, neturi maišo turinį sudaryti vien tik pinigai, bet tiek, kad užtektų pragyventi tas kelias dienas ar kelias savaites. Vandens žmogui reikia nemažai per dieną, tai keletą litrų. Aišku, tai sunkoka ir vietos užima, bet tokia rekomendacija yra, kad vandens turėti pakankamai trim dienoms. Tai galbūt apie 12 litrų. Tiek gėrimui, tiek maisto pasigaminimui. Aišku, pagal galimybes, jeigu jo ten bus mažiau, tai irgi padės išgyventi tam tikrą laiką“, – aiškino E. Trunovas.

Rekomenduotų turėti su savimi ir mobilųjį telefoną ir „powerbanką“, jeigu elektra dingtų.

„Maisto rekomendacija minimali rekomendacija trim dienom, konservų, kruopų, riešutų, sausą davinį.“

Išvykimo krepšys

Iš anksto paruoškite svarbiausius dokumentus, jų kopijas, vaistus ir kitus daiktus, kurių prireiks, jei tektų evakuotis ir sukraukite į išvykimo krepšį.

Išvykimo krepšyje turi būti:

  • Žibintuvėlis su papildomais elementais
  • Svarbūs dokumentai – gimimo ir (ar) santuokos liudijimai, pasai, vairuotojo teisės, draudimo dokumentai, turto nuosavybės dokumentai
  • Artimųjų nuotraukos (jų prireiks ieškant artimųjų)
  • Radijo imtuvas su papildomais elementais
  • Akiniai ar kiti regai bei klausai reikalingi daiktai
  • Maisto davinys 3 paroms ir vandens atsargos, supilstytos į mažas talpyklas
  • Papildomas maistas, esant specialiesiems poreikiams
  • Mechaninis konservų atidarytuvas
  • Pirmosios pagalbos rinkinys, vartojami vaistai ir vandenilio peroksido tirpalas
  • Maistas kūdikiams, sauskelnės, drėgnos servetėlės
  • Žaislai ir (ar) knygos vaikams
  • Drabužiai persirengti (patogūs batai, neperšlampama ir nuo vėjo apsauganti striukė, megztiniai, šiltos kelnės)
  • Tualetiniai reikmenys – rankšluostis, muilas, dantų šepetėlis, tualetinis popierius ir kt.
  • Šilta antklodė ir (ar) kompaktiškas miegmaišis
  • Kaukė nuo dulkių
  • Degtukai, sudėti į vandeniui atsparią dėžutę
  • Pieštukas ir popierius
  • Grynieji pinigai ir juvelyriniai dirbiniai (išskirstykite ir saugiai paslėpkite tarp kitų daiktų)
  • Cigaretės (kritiniu atveju jos naudojamos kaip mainų objektas)
  • Pirmosios pagalbos vaistinėlė
  • Šeimos nariams būtini medikamentai
  • Pasirūpinkite vandens atsargomis (2 litrai vandens vienam asmeniui. Žmogui per 72 valandas reikia suvartoti apie 12 litrų vandens).


Laikykite vandenį, supilstytą į mažos talpos buteliukus – taip galėsite tolygiai paskirstyti svorį.

Evakuodamiesi pasiimkite išvykimo krepšį!

Nelaimės atveju neskambinkite artimiesiems – siųskite SMS!

Išjunkite namuose dujas, elektrą ir užsukite vandens sklendes!

Pasiimkite su savimi naminius gyvūnus!

Šeimoje paskirkite žmogų, atsakingą už išvykimo krepšį.

Įvedė nepaprastąją padėtį

„Delfi“ primena, kad prezidentas Gitanas Nausėda po ketvirtadienio rytą sušaukto Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio kreipėsi į Rusijos vadovą Vladimirą Putiną.

„Šį rytą prasidėjo brutali, plataus masto, gerai suplanuotą agresija prieš Ukrainos valstybę. Ir Rusija ėmėsi realiai įgyvendinti savo planą sužlugdyti greta esančią, nepriklausomą ir europietišką valstybę. Net ir šiandien aš noriu kreiptis į Rusijos prezidentą, Rusijos žmones. Vis dar įmanoma sustabdyti tai, kas buvo pradėta. Įmanoma grįžti prie taikos, išvengti daugybės nekaltų žmonių žūčių ir tai yra mažiausia, ką būtų galima padaryti šiandien“, – sakė G. Nausėda.

Jis teigė, jog jei taip neatsitiks, Lietuva yra pasirengusi visomis įmanomomis priemonės suteikti visą pagalbą Ukrainai. G. Nausėda taip pat pranešė, jog pasirašo dekretą dėl nepaprastosios padėties įvedimo, nes kalbama apie išorinį šalies saugumą.

„Šiandien pat aš pasirašau dekretą dėl nepaprastosios padėties įvedimo, kurį Seimas savo neeilinėje sesijoje patvirtins. Mes įvertinę susiklosčiusias aplinkybes privalome imtis teisinių priemonių, pirmiausia savo išoriniam saugumui sustiprinti“, – sakė jis.

G. Nausėda pabrėžė, jog būtina padaryti viską, kad Lietuvos išorinis saugumas būtų užtikrintas. „Taip pat šiandien VGT nusprendėme, kad Lietuva kreipsis dėl NATO sutarties 4 straipsnio aktyvavimo. Ir kiek žinau, tai yra ir kitų kolegų, kitų valstybių nuostata“, – kalbėjo G. Nausėda.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją