Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas komentavo, kad mokytojai sulaukė didesnių atlyginimų, bet tikrai ne 12,5 proc.

„Dėl 2,5 proc. mes ir sakėme, kad jeigu nebus įskaičiuota į darbo užmokesčio koeficientą, tai tikriausiai mokytojai jų ir nesulauks. Ministerija teigia, kad tai yra dėl sudėtingesnių sąlygų, įvairiai bus galima tuos pinigus paskirstyti, bet taip ir tokios praktikos neišgirdome. Atlyginimai tikrai augo po 70-80 Eur, kadangi dauguma mokytojų nurodo tokią sumą, priklausomai nuo etatų dydžio.

Tačiau kažkokio džiugesio iš mokytojų tikrai nesulaukėme, nes tas atlyginimų padidinimas, manome, jau yra pavėluotas. Mes kėlėme tą klausimą atėjus šiai Vyriausybei, bet ši Vyriausybė, nors ir žadėjo švietimą laikyti prioritetine sritimi, per derybas nesutiko, kad atlyginimai būtų keliami jau nuo rugsėjo mėnesio, buvo pakelti tik mokyklų vadovams. Tai švietimo bendruomenę irgi šiek tiek supriešino.“

Jo teigimu, keliant atlyginimus vienai kažkuriai grupei švietimo srityje, turėtų būti iš karto atsižvelgiama į visus.

„Dabar tas padidėjimas, kaip ir sakiau, taip didėjant kainoms ir vykstant tokiai infliacijai, džiaugsmo tarp mokytojų nesukėlė. Kreipiamės ir į Švietimo komitetą, kad tas padidėjimas būtų bent jau ne mažesnis nei infliacija ir įskaitant dar jos padidėjimą, manome, kad jeigu jis būtų buvęs apie 20 proc., tai būtų tam tikras žingsnis į priekį lyginant su kitomis sritimis, ypač kai šią sritį norima padaryti prestižine.“

Pasak A. Navicko, kokio nors išskirtinio švietimo ministerijos dėmesio tikrai nejaučia, bet labiau pastebi, kad bandoma lyg ir nebloginti situacijos.

„Dialogas tikrai vyksta, bet jeigu kalbėtume apie rezultatus, tai pastebėjome, kad tik po streiko buvo tam tikras postūmis. Tiek viena, tiek kita Vyriausybė reagavo, buvo einama į nacionalinį susitarimą, tam tikri postūmiai įvyko ir tam tikri pokyčiai buvo padaryti.

Iš tikrųjų, kaip matome dabar, derybos stovi maždaug toje pačioje vietoje ir didesnių proveržių nesimato, kad būtų švietimas prioritetinė sritis. Mokytojai tikrai nesijaučia saugiai.“

Pirmininkas akcentavo, kad yra vaikų su labai skirtingais poreikiais, nuolat vyksta integracija ir tikrai yra labai sudėtingų mokinių.

„Klasės, kaip matome, nemažėja, o po tinklo pertvarkos turbūt netgi ir padidės. Tokios darbo sąlygos tikrai nėra patrauklios ir tas gebėjimas valdyti klases, kai mokiniai yra labai skirtingų poreikių ir dirbti kokybiškai, mokytojus atstumia. Tikrai nėra noro užsilikti šioje profesijoje arba ją rinktis.“

Streiko varianto neatmestų

LŠDPS Vilniaus miesto susivienijimo pirmininkė Jurgita Kiškienė komentavo, kad sostinės mokytojų nuotaikos panašios į visos Lietuvos.

„Jeigu sako, kad pakėlė 12 proc., tai yra netiesa. Daugiau mažiau pakėlė 10 proc. ir dar negirdėjome, kad apie tuos 2,5 proc. apskritai būtų kalbama ar diskutuojama mokyklose. Kitaip sakant, ar dėl jų didės atlyginimas, ar bus kažkur kitur tie pinigai investuoti.“

Ji neslėpė, kad pedagogų trūksta ne tik regionuose, bet ir Vilniuje.

„Tikrai girdėjome, kad trūksta ir tikrai nemažai trūksta, ypač fizikos mokytojų, informatikos mokytojų, netgi anglų kalbos mokytojų. Tai jaučiame tikrai ir Vilniuje. <...>. Taip pat norėdamas turėti didesnį atlyginimą mokykloje, turi dirbti labai daug, viršyti ir etatą. Vilniuje išgyventi reikia didesnių lėšų.“

Raseinių pedagogas Donatas Baukys pasakojo, kad jų mieste nuotaikos taip pat įvairios.

„Situacija, kaip ir visur Lietuvoje, yra tokia, kokia yra. Atlyginimai pakilo, bet kainų šuolis yra labai staigus ir didelis, o mokytojų kišenės papilnėjo įvairiai. Tai priklauso nuo to, kokį etatą turi mokytojai t. y. nuo 70 iki 100 Eur.“

Jis sako, kad Raseiniuose mokytojų problemos yra tokios pačios kaip ir visoje Lietuvoje, bet emocinis saugumas turbūt yra svarbiausias.

„Kad mokykloje mokytojas jaustųsi saugus dėl savo darbo vietos, dėl atlyginimo. Dabar mokytojai turi atlikti įvairias funkcijas, kad ir testavimus. Mokyklose yra įvairi tvarka. Vienose mokyklose tai atlieka auklėtojai, kitose – paskirti specialistai. Tai šiuo atveju mokytojas ne visada jaučiasi saugus. Testavimo atveju mokytojai buvo labai emociškai subliūškę.“

Marijampolės skyriaus atstovas Artūras Lazauskas, paklaustas, ar atlyginimams nedidėjant vėl ryžtųsi streikui, sakė, kad už visus kalbėti sudėtinga, bet „jeigu ryžomės vieną kartą, manau, bus ir antras.“

Čia galite peržiūrėti LNK video apie tai: